Doğanyurt Köyü Çine Aydın

'Aydın Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 7 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Doğanyurt Köyü Çine Aydın konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çine Doğanyurt Köyü Bilgileri - Doğanyurt Köyü Hakkında - Doğanyurt Köyü Tanıtımı - Doğanyurt Köyü Resimleri  Doğanyurt ,Aydın Çine ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: BOZDOĞAN

  İl:AYDIN

  İle Uzaklığı:47 km

  İlçeye Uzaklığı:9 km

  Rakım:102 m

  Nüfus:

  2000:704
  1997:673

  Tarihi

  Köyün tarihi bizanslılara hatta romalılara kadar uzanmaktadır. köyün Araphisar denilen bölümü tarihi kalıntılarla doludur.ancak bu kalıntılar yeterli ilgi ve tanıtımı görmemektedir.Çine sınırları içindeki ALABANDA harabeleri bu köydedir. bu harabelerin bir kısmı pamuk tarlaları içinde kalmaktadır.Harabelerden bazıları şunlardır.Apollon tapınağı, bouleuterion,su kemeri ve tiyatro

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. yemekleri:ısırgan otu ve prasa çöreği,ebegümeci kavurması,

  Coğrafya

  Aydın iline 47 km, Çine ilçesine 9 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Köy halkı son yıllarda köyde iş imkanı az olduğu için çevre il ve ilçelere göç yapmak zorunda kalmıştır. Bu nedenle de köyde yaşayan insan sayısı azalmaktadır.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.köy çine çayı kenarında olduğundan toprakları oldukça verimlidir.ekim yapılan tarlalar ovada geniş yer kaplamaktadır.Köylüler sulama için çine çayından yararlanmaktadırlar.Kendilerine ait artezyen ve su motorlarından çıkardıkları suyu yine kendilerine ait ark ve kanal sistemiyle tarlalarına taşımaktadırlar.ovanın büyük bölümünde pamukçuluk yapılır.ancak ertesi yıl mısır ekilir ya da mevsimine göre biber.yazları da tonlarca karpuz ve kavun.bu adı geçenler yüzlerce dönümde yetiştirilenlerdir.bunun yanında toprakları öyle verimlidir ki;börülce,patlıcan,domates,bamya,salatalık,acur,y er fıstığı,ay çiçeği,susam vb.yetiştirilir.erik,kayısı,vişne,şeftali,nar,ayva ,limon gibi zengin meyve çeşitleri de bu verimli topraklarda mevcuttur.ancak küçük çaplı üreticiler bu ürettiklerinin ticaretini yapma imkânına sahip değildir.pamuk ve mısır yetiştirenler ise TARİŞ'e ya da artık oldukça yaygınlaşan toptancı tüccarlara satış yapar.Bu satışlardan ancak çok büyük ölçekte tarla sahibi olan köylüler kazanabilmektedir.onlar da bir ya da iki kişidir.Büyük çoğunluk yapacak başka bir iş olmadığı için tarımı sürdürmektedir.Genç kuşak Çine başta olmak üzere çevre il ve ilçelere yerleşmektedir.özellikle son 15 yilda köyün gençleri arasında devlet memurluğu sayısı artmıştır.Köyde zeytincilik de yapılmaktadır.köylü kendi zeytinyağını kendisi üretmektedir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: Hüsamettin ÖZDEMİR

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 256 733 10 47
  Cep Telefonu: 0532 724 88 39

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır ve sadece 1. kademe eğitimi verilmektedir. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur, sağlık evi mevcuttur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Mahlalleleri

  * Doğanyurt Köyü 4 mahalleden oluşmaktadır:
  * Araphisar,
  * Belen,
  * Gedilli,
  * Hacımusalar.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Doğanyurt Köyü Çine Forum Tarih
Doğanyurt Köyü Hakkında Bilgi Çeltik Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Düzağac Köyü Erencik İlköğretim Okulu Kastamonu Doğanyurt Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010
Doğanyurt Köyü Hakkında Bilgi Erbaa Tokat Tokat Tanıtımı 8 Haziran 2010
Akçabel Köyü Doğanyurt Kastamonu Kastamonu Tanıtımı 15 Nisan 2010
Taşlıpınar Köyü Doğanyurt Kastamonu Kastamonu Tanıtımı 15 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş