Doğansu Köyü Sivrice Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 14 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Doğansu Köyü Sivrice Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sivrice Doğansu Köyü Bilgileri - Doğansu Köyü Hakkında - Nergize Köyü - Doğansu Köyü Tanıtımı - Doğansu Köyü Resimleri  Doğansu ,Elazığ Sivrice ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: SİVRİCE

  İl:ELAZIĞ

  İle Uzaklığı:50km

  İlçeye Uzaklığı:20km

  Rakım: 1680 m

  Nüfus:

  2000:17
  1997:57

  Tarihi

  Cumhuriyet öncesi adı NERGİZE olan köy daha sonra doğal kaynak sularının bolluğu nedeniyle cumhuriyet döneminde adı DOĞANSU olarak değiştirilmiştir.Zaman içersinde hayat şartlarının zorlaşması sebebiyle köy büyük oranda göç vermiştir.Halen İstanbul ili Kartal ilçesi Orhantepe Mahallesinde ağırlıklı olarak köy insanları yaşamaktadır.Kışın köy nüfusu hemen hemen sıfıra inmekte, yazın ise 100-150 kişiye ulaşmaktadır.Çoğunlukla emekli insanlarımız yılın ortalama sekiz ayını köyde geçirmektedir.Köyümüzün kuruluşu 600 yıllıktır.osmanlı arşivlerinde harput yöresindeki iskan bilgilerinde köymüzü kuranlar yöremizde köklü izler ve geçmiş bırakmış olan Türkmen Çubukoğullarıdırlar.ilk ciddi elazığ yöresine Türkmen yerleşkeleri çubukoğullarınca yapılmıştır.en son abdulazizhan döneminde ermenilerden boşalan köylere halep,azerbaycan,kerkük,musul,erbil,telafer,urfa dan Türkmen aşiretleri elazığ ve kazalarını Türkleştirmek amacıyla iskan edilmişlerdir.bu da harput ve elazığ yöresinin Türkmen kimliği kazanmasına neden olmuştur.karakeçili,bayat,düğer,beydilli,çubuklu,a vşar,sarıkeçili gibi türkmen obaları elazığ merkez köyleri ilçeri ve ilçelerinin köylerine iskan olmuşlardır..

  Coğrafya

  Elazığ iline 50 km, Sivrice ilçesine 20 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Özellikle fasulye,buğday ve nohut yetiştirilmektedir.Hayvancılık nedeniyle yonca ekimi de yapılmaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı:KENAN SUSAN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: (0424) 4231096
  Cep Telefonu: (0536 4532715

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün [[içme suyu şebekesi]vardır] ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan anayol asfalt olup,bağlantı yolu topraktır.Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Son zamanlarda özellikle köy muhtarı Kenan SUSAN'ın gayretleri ile köyün uzak bölgelerine de yol götürülüp su şebeke ağı arttırılmaktadır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Doğansu Köyü Sivrice Forum Tarih
Doğansu Kız Yatılı İlköğretim Bölge Okulu Patnos Ağrı Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010
Doğansu İlköğretim Okulu Patnos Ağrı Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş