Doğanpınar Köyü Gördes Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 12 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Doğanpınar Köyü Gördes Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gördes Doğanpınar Köyü - Doğanpınar Köyü Hakkında - Doğanpınar Köyü Tanıtımı - Doğanpınar Köyü Resimleri
  Doğanpınar, Manisa ilinin Gördes ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi ne zaman kuruldugu kesin degildir..eski ismi gecdindir.yani zamanında yabancı insanlar atlarıyla buradan gecerken birisi burda kalarak gecdin adnı vermiştir ama 1967 yılında olan depremle köy halkı devlet tarafından yapılan karşıtarafta bulunan meydana yerleşmişti.ve yerleştikten sonra yeni bir köy olmuştur.böylelikle yeni gelen anlamında dgoanpınar köyü denilmiştir.

  Kültür

  Köyün gelenek,dügün,bayram,ve özel günlerde assar tepesi diye adlandırılan bir tepeye cıkılır.hıdırıllez bayramı çok farklı bir şekilde kutlanır.işte hıdırıllezde Annelere yumurta kaynattırılır ve köyün harmanında yumurta yuvarlanır kimin ki arkada kalırsa yumurtayı diger arkadaşına verir.yada yumurtalar birbirine çarptırılıp kırılan yumurta yine diger kişiye verilir.hıdrellez günü sabah namazından önce abdest alınıp hızır aramaya çıkılır,ayrıca hıdrellezde genellikle çocuklar ıtırlı bitkiler kaynatılarak elde edilen suyla banyo yaptırılır.düğünler kına gecesi yapılan oturmada köyün gencleri bir çeşit orta oyunu oynarlar.kurbanbayramında ilk gece gençler davul eşliğinde türkü söyleyerek evlerden et toplar et ayırmayan evlerin bahçe duvarları yıkılır,toplanan bu etler kurban kesemeyene dağıtılır bir kısmıda pişirilip harman yerinde köy halkıyla yenir,yine kurban bayramının ikinci günü deve yapılırbütün köy toplanır komşu köylerden gelenlerde katılır eğlenilir . yemekleri hakkında çimdik aşı denilen bir yemek vardır yöreye özgü hamuru çimdikleyip kaynar suya atılarak yapılır,ayrıca börülce çok sevilen ve değişik şekillerde yemeği yapılan bir besindir.

  Coğrafya

  Manisa iline 113 km, Gördes ilçesine 23 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. kışları marmaraya biraz yakın olmasından dolayı soguk bir iklim görülür.

  Nüfus

  2000 - 400

  1997 - 398

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  > 2004 - ali rıza ATABEY
  > 1999 - ali rıza ATABEY
  > 1994 - ilyas ÇETiN
  > 1990 -ahmet SALMAN
  > 1989 - selahattin ÇELİK
  > 1984 -hayati ATABEY
  > 1980 -halil KAHRAMAN

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak küçük oldugu için ilkokul 2. sınıftan sonra taşımalı egitimle güneşli kasabasına gidilmektedir.. fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır.köyde aşevi .yabancılar için köyodası mevcuttur.düğün saolonu vardır Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyiçi yolları döşemedir köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Doğanpınar Köyü Gördes Forum Tarih
Doğanpınar Köyü Bandırma Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 19 Nisan 2010
Doğanpınar Köyü Araç Kastamonu Kastamonu Tanıtımı 13 Nisan 2010
Doğanpınar Köyü Pülümür Tunceli Tunceli Tanıtımı 25 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş