Doğanoğlu Köyü Hakkında Bilgi Beylikova Eskişehir

'Eskişehir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Doğanoğlu Köyü Hakkında Bilgi Beylikova Eskişehir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Doğanoğlu Köyü Beylikova - Doğanoğlu Köyü - Beylikova - Doğanoğlu Köyü Hakkında  Doğanoğlu, Eskişehir ilinin Beylikova ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  Köy adını kuzey doğusunda bulunan Doğanbaba isimli şehit askerden aldığı ve köye ait bir simge olduğu bilinen bilgiler içindedir.
  Köyün kurulumu Osmanlı Devleti'nin kuruluş sonrası dönemlerindendir 15 yy da Karkın nahiyesine bağlı Toganoğlu karyesi olarak Cumhuriyet Dönemi ne kadar müsellem köyü olarak bilinmekte savaş dönemlerinde savaşa çağrılıp ulufe ile geçinen diğer dönemler de çiftçilikle meşgul ahali den oluşan bir yapıya sahip olduğu 15 yy osmanlı devleti kayıtları n da mevcuttur Daha önceki devirlerde eski uygarlıkların kurulduğu bilinmektedir. Köyün kurulum itibari ile ana yol üstünde bulunmuştur. Köy içinden geçen Mihalıçcık, Eskişehir yolu sayesinde ulaşımı oldukça basittir. Aynı zamanda Beylikova ilçesine de 15 km uzaklıktadır ve köy içinden Beylikova'ya yol bulunmaktadır. Köyün nüfus yapısında daha çok yaşlı kesim ağırlıktadır. Genç nüfus son dönemlerde köyden göç etmiştir. Önemli geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktır. Su yatakları bakımnıdan oldukça zengin yapıya sahiptir. Köyde hemen hemen her avluda yeraltı suyu bulunmaktadır. Köye ait Aşağı Doğanoğlu adında bir mahalle bulunmaktadır. Köy merkezi ile aralarında 5 km mesafe olmasına rağmen buranın su şebekesi de Doğanoğlu köyüne aittir. Köyün üç yanı dağla çevrili, orta çukurda sakin ve doğal yapıda kalmayı sağlamıştır.

  Coğrafya
  Eskişehir iline 65 km, Beylikova ilçesine 15 km uzaklıktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 247
  1997 259

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2009 - HASAN KOÇAK
  2004 - İrfan Yavuz(Merhum)
  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyün toplu taşımadanda sıkıntısı yoktur. ulaşımı gayet rahat ulaşıma sahiptir.

  Mahalleler
  Aşağı Doğanoğlu

   

Bu Sayfayı Paylaş