Doğanlar Köyü Balya Balıkesir

'Balıkesir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 19 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Doğanlar Köyü Balya Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Doğanlar Köyü Balya Bilgileri - Doğanlar Köyü Hakkında - Doğanlar Köyü Tanıtımı - Doğanlar Köyü Resimleri


  İlçe: BALYA - İl: BALIKESİR

  Köy Muhtarı: Bilgi Yok

  Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok

  Balıkesir
  Bilgiler
  Nüfus 532 (2000)
  Rakım 450 metre
  Koordinatlar
  Posta Kodu 10843
  Alan Kodu 0266
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Balıkesir
  İlçe Balya

  Doğanlar, Balıkesir ilinin Balya ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köyün tarihi hakkında kesin bir bilgi yoktur.Tarihi sayılabilecek bina olmmasına karşın köy yakınında bulunan bazı yerlerden eski tarihlere ait diye tabir edilen günlük kullanılan ev eşyaları çıkmakta.Ayrıca çok eski diye bilinen taş mezarlar vardır.Köyün ilk adının Tuyanlar diye geçtigi ve Yunanistan göçmeni oldugu yaşlı kesim tarafından söylenmektedir.

  Kültür

  köyün gelenekleri arasında konak diye adlandırılan ve hergün komsudan komsuya gecen aksam yemegi hazırlanması vardır. bu yemekten o gun köye gelmiş satıcılar veya neden ne olursa olsun köyde bulunan yabancılar, yaşlılar ve gelir düzeyi düşük köy yaşayanları faydalanır.

  köyün yemekleri; arasında keşkek denilen buday ve kuzu koyun etinden dövülerek yapılan yemek vardır.

  ayrıca kurban bayramında kadınlar ve cocuklar tarafından izlenen deve denilen oyun vardı.bu oyunda çuldan dikilen deve içerisinde iki kişi bulunur önde bulunan kişinin elinde kemik denilen bir sopaya baglı ilk kesilen küçükbaş kurbanın derisi vardır. ayrıca deveye yardımcı olarak üç adet arap denilen yüzleri kapalı kadın kıyafeti giymiş erkekler olur. bir meydanda toplanmış olan insanlara deve saldırı kemigi fırlatır yakaladıgi kişilerden sigara ya da cay parası alır. araplar dagılan toplulugu elindeki sopaları vurarak toplamaya calışır.

  köyün egitim durumu ise yüksektir.okuryazar 100% dür. köy gençlerinin hemen hepsi lise mezunudur.üniversite yüksekokul okuyanlar emekli oluncaya kadar köy dısında, emeklilik yıllarında ise köyde olurlar. köyde yaşlı nüfus coğunluktadır.
  Coğrafya ve İklim [değiştir]

  cografi konum baglı oldugu balya ilcesine 14 km uzaklıktadır.dogusunda calova köyü 5 km,kuzeyin de beyalan denilen mezrası. batısında havutbaşı köyü güneyinde ise yine köye baglı degırmen dere mezrası vardır. balıkesire 67 km uzaktadır.İklim yazları kurak ve sıcak kışları ise soguk ve kar yagişlıdır.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 532

  Ekonom

  köyü ekonomisi tarım ve hayvancılıktır. büyük baş hayvancılık bilinçli ve yaygındır. balya köyleri içeresin de yani 43 köy arasında hayvan başına düşen en yüksek süt ve et verimini almaktalar. tarım olarak bugday, mısır sılajı, mısır, meyvacılık, cok az olarakta bagcılık ve arıcılık vardır.Köyün ekonomisini destekleyen en önemli etken doganlar kalkınma kooperatifi olup her yıl demokratik bir secimle gelip köy için çalışan arkadaşlardır.Öyleki şahıs şahıs besi,süt,dana besleme yani kimin hangi yeme ihtiyacı varsa tedarik etmektedir.Dolayısıyla köy icinde nakit döngüyü saglıyarak her aileye destak vermektedir.Ayrıca ilçemiz Balya da bulamıyacagınız her şey (beyaz eşya hariç) bulmanız mevcutttur.Köyün enbüyük gelirlerinden bitaneside (kişisel olmasına ragmen) peynir ve tereyagıdır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Doğanlar Köyü Balya Forum Tarih
Yenidoğanlar Köyü Hakkında Bilgi Alaplı Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 18 Haziran 2010
Doğanlar Köyü Erdek Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 19 Nisan 2010
Doğanlar Köyü Fethiye Muğla Muğla Tanıtımı 17 Nisan 2010
Doğanlar Köyü Tavşanlı Kütahya Kütahya Tanıtımı 9 Nisan 2010
Doğanlar Köyü Yığılca Düzce Düzce Tanıtımı 7 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş