Doğanlı Köyü Hakkında Bilgi Yeşilhisar Kayseri

'Kayseri Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 25 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Doğanlı Köyü Hakkında Bilgi Yeşilhisar Kayseri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  doğanlı köyü bilgileri - doğanlı köyü tanıtım - doğanlı köyü resimleri  Doğanlı, Kayseri ilinin Yeşilhisar ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Eski adı Gördeles tir. Köyde çok eski tarihlere ait uygarlıkların kalıntıları halen mevcuttur. Son yıllarda Derinkuyu/Nevşehir yeraltı şehrinin bir benzeri Arapsin Tepesi olarak anılan yerde Doğanlı köyünde ortaya çıkmıştır. Yeraltı şehrinde çok sayıda insanın hayati ihtiyaçlarını karşılayabilecek nitelikte yerleşim alanları ortaya çıkarılmıştır. Buna benzer yüzlerce mağara ve mezarlık kalıntıları hala canlılığını korumaktadır kırkmerdiven diye anılan yeraltı şehri çevresi ve üzerinnde halen sağlam olarak kalmış kaya mezarları çok sayıda bulunmaktadır.. Köyün su ihtiyacı da bu yeraltı şehrinden doğan kaynaktan karşılanmaktadır.
  Kültür

  Anadolu köylerindeki tüm kültürel özelliklere rastlanılabilinir. 1980'li yıllara kadar el yapımı tezgâhlarda genç kızlar halı dokumaktaydı. Şu an bu gelenek yok olmak üzeredir. Düğünler Türk-İslâm geleneklerine göre yapılır. Cuma günü başlayan düğün törenleri, Pazar günü sona erer. Düğünlerde çeşitli halk oyunları genç kız ve erkekler tarafından oynanır. Yaşlılara saygı hala sürüp giden bir âdettir. Köyün yemekleri de geleneksel tatları günümüze kadar gelmiştir. Bunlar; Kayseri mantısı, yalancı mantı, pilav, kuru fasulye, patates yemekleri, köy yufkası ve dolaz (bir tür un tatlısı)'dır.
  Coğrafya

  Kayseri iline 92 km, Yeşilhisar ilçesine 23 km uzaklıktadır. Niğde-Kayseri yolu 45.km de bulunan Araplı Geçidi'nin 4 km güneyindedir.
  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Kapadokya bölgesinin tipik özellikleri bu köyde de açıkça hissedilmektedir. Özellikle elyapımı eski yerleşim yerleri bir hayli fazladır.Yağmur en çok ikbahar da düşer kışları kar ve don görülmektedir.
  Nüfus
  Köyden bir görünüm
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2009 409
  2007 416
  2000 645
  1997 576

  Son 20-30 yılda köy, dışarıya çok miktarda göç vermiştir. Başta Antalya-Adana-Ankara-Kayseri-Niğde-İzmir-İstanbul gibi şehirlere çok sayıda aile göç etmiştir. Göç sebebinin başında işszilik gelmektedir. Bunun digerbi sebebide köyün gecim kaynaklarının başında çiftcilik ve hayvancılık gelmesidir. Son yıllarda tarım ürünleri vede hayvancılıgın para kazandırmaması sonucu budenli büyük göçler vermektedir köyümüz.
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ağırlıklı olarak patates, pancar, baklagiller, tahıllar ekilmektedir. Son yıllarda yavaş da olsa bahçeciliğe bir dönüş başlamıştır. Su olanaklarının kısıtlı olması sulu tarımı zorlamaktadır. Fasulye-nohut-mercimek-burçak ekimi de köy ekonomisine katkı sağlamaktadır.

  Genel olarak kendine yeter bir ekonomiye sahip olan köyde çok sayıda koyun ve büyükbaş hayvan bulunmaktadır. 20-25 yıl öncesinde ekonomik değer taşıyan halıcılık ve el işleri (yastık işlemeleri-yün çorap-kazak günümüzde kaybolmuş durumdadır) El yapımı yoğurt, süt ürünleri, peynir vs ürünlerin bir kısmı hane içinde değerlendirilirken bir kısmı da yakın çevreye satılmaktadır Köy nüfusu her yıl giderek azamaktadır.Zira köyde ki geçim zorluğu özellikle de gençleri göçe zorelamaktadır.

  2009 MUHTARLIK SEÇİMLERİNDE NUGRETTİN YILDIRIM KAZANMIŞTIR...
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Doğanlı Köyü Hakkında Forum Tarih
Doğanlı Köyü Hakkında Bilgi Çumra Konya Konya Tanıtımı 24 Ocak 2011
Doğanlı Köyü Hakkında Bilgi Yıldızeli Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Doğanlı Köyü Hakkında Bilgi Ayancık Sinop Sinop Tanıtımı 7 Haziran 2010
Kızıltepe Doğanlı Köyü - Kızıltepe doğanlı Köyü Hakkında Bilgi Mardin Tanıtımı 27 Kasım 2009
Nusaybin Doğanlı (Talatê) Köyü - Nusaybin Doğanlı Köyü Hakkında Bilgi Mardin Tanıtımı 22 Kasım 2009

Bu Sayfayı Paylaş