Doğanca Köyü Pehlivanköy Kırklareli

'Kırklareli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 5 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Doğanca Köyü Pehlivanköy Kırklareli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Pehlivanköy Doğanca Köyü Bilgileri -Doğanca Köyü Hakkında - Doğanca Köyü Tanıtımı - Doğanca Köyü Resimleri  Doğanca, Kırklareli Pehlivanköy ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: PEHLİVANKÖY

  İl:KIRKLARELİ

  İle Uzaklığı:54 km

  İlçeye Uzaklığı:8 km

  Rakım:50 m

  Nüfus:

  2000:710
  1997:676

  Doğanca, Kırklareli ilinin Pehlivanköy ilçesine bağlı bir köydür. Köy Muhtarı Enver Diribaş‘tır. İlçe Merkezine uzaklığı 11 km. dir.Babaeski - Pehlivanköy yolu üzerinde bulunmaktadır. Nüfusu 609 kişidir. Başlıca geçim kaynağı çiftçilik ve hayvancılıktır. Tahıl, ayçiçeği, pancar bol miktarda yetiştirilmektedir. Doğanca Köyü adı kimi rivayete göre Bizanslılardan kalma, kimi rivayete göre de doğan kuşlarının çokça oluşundan kaynaklanmaktadır. Köyün tarihi 200-250 yıl önceye dayanır.

  93 Harbi sonrası yerleşim daha da sağlıklıdır. Savaş zamanında kısa bir süre Havsa‘nın Haris Baba Çiftliğine gidilmiş savaş sonrası tekrar köye yerleşilmiştir. Cumhuriyet dönemi sonrası gelişmeler sevindiricidir. Cami, İlkokul, köy çeşmeleri, Cumhuriyet meydanı ve Atatürk büstü yapılmıştır. Köy camisi Köy Muhtarı Ahmet Tokat tarafından 1952 yılında yaptırılmıştır. Köy İlkokulunun tarihi hayli eskidir, 1928 yılında kurulan okul daha sonra yenilenmiş en son halini almıştır.

  Köyde ulaşım sorunu yoktur. Ayrıca TCDD Yollarından faydalanılmaktadır. Köyde tarım modern araç ve gereçlerle yapılmaktadır. Coğrafi olarak köy fazla engebeli değildir. Oldukça düz ve verimli topraklara sahiptir. İklimi genel olarak karasal iklimdir. Ergene ve köy içerisinden geçen derede sulama işleri yapılmaktadır. Fazla orman yoktur, olanı da köylülerce koruma altına alınmıştır. Ulusal Kurtuluş Savaşına köy 80 kişi katılmış, bunlardan ancak 12’si evlerine dönebilmiştir. Düğünler yöresel anane ve göreneklere göre yapılmaktadır.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Kırklareli iline 54 km, Pehlivanköy ilçesine 8 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: :Bilgi yok.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş