Doğanca Köyü Gazipaşa Antalya

'Antalya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 29 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Doğanca Köyü Gazipaşa Antalya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gazipaşa Doğanca Köyü - Doğanca Köyü Hakkında - Doğanca Köyü Tanıtımı - Doğanca Köyü Resimleri  Doğanca, Antalya ilinin Gazipaşa ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Osmanlı arşivlerin köyün adı Kayre-i Deruli veya Kayre-i Develi olarak geçer. Yani köyün Osmanlı dönemindeki adı Deruli'dir. Zamanla halk ağzında Develi veya Direvli olarak değişmiştir. Köye, 1967 yılında ilk muhtarlık hakkı verilmiştir. Köyde ilk yerleşim eski çağlara dayanmaktadır. Köyde hala Etiler, İyonyalılar ve Romalılar dönemlilere ait kalıntılara rastlanmaktadır. Kalıntılar ve kaya mezarları üzerinde yapılan araştırmaya göre köye ilk yerleşen sulalenin "Memişler" olduğu tespit edilmiştir. Daha sonra "İmillerin" (Emiroğulları) Alanya'dan “Alaattinoğullarının” ise Buhara'dan gelerek yerleştiği rivayet edilmektedir. Molla Ahmetler ise Gazipaşa’dan gelerek yerleşmişlerdir. Plevne Savaşında Gazi Osman Paşa'nın yaveri olan Hüseyin Çavuş bu köydendir. Mezarı bu köydedir. 19920 yılına kadar Anamur'a bağlı kalan köy, 1949 yılına kadar ise Alanya'ya bağlı kaldı. Daha sonra da Gazipaşa'ya bağlanarak Doğanca ismini aldı. 1917 yılında köye mescit yapılmış ve burada köylü eğitilmeye başlanmıştır. Bir süre sonra ise burası kapatılmıştır. 1938 yılında ise Anamurlu Osman Muallim aynı yerde eğitim ve öğretimi tekrar başlatmıştır. 1942 yılında ise Köyde Yakup Sönmez Eğitmen olarak göreve başlamıştır. Yeni yapılan ilkokulu açmış ve 1956 yılında bina yeniden yapılmıştır. 1966 yılından itibaren öğretmen sayısı artmış ve 1982 yılında köyde ortaokul açılmıştır. 1994 yılında ise köy yeni ilköğretim okulu binasına kavuşmuştur.

  Kültür

  Müzik ve diğer kültürel öğeler bölgeyle aynıdır. Köyde, köye özgü olarak özellikle köy düğünlerinde Mısırdan yapılan ve soğuk olarak yoğurtla veya sıcak olarak tere yağı ile servis yapılan Aş yemeği meşhurdur. Ayrıca çekirdeksiz narın da anavatanının Doğanca Köyü olduğu söylenmektedir.

  Coğrafya

  Antalya iline 208 km, Gazipaşa ilçesine 28 km uzaklıktadır. Köy merkezi 36o 15' kuzey ve 32o 31' doğu enlem ve boylamları üzerine konumlanmış olup köy merkezinde rakım 600 m'dir. Doğusunda Gökçesaray Köyü ve Anamur, Kuzeyinde Esenpınar, Kuzeybatısında Üçkonak Köyü, batısında Çile Köyü, güneyinde Gürçam Köyü bulunmaktadır. Dağınık bir yerleşime sahip olan köy, Değirmendere, Karaaslan, Sincapkoyağı, Narlıca, Kayabaşı ve Zeytinburnu mahallelerinden oluşmaktadır. Akdeniz iklimi etkisinde bulunan köyde yazlar sıcak ve kurak kışlar ılık ve yağışlı geçmektedir. Rakımın yüksek olmasından dolayı köyde iğne yapraklı ormanlık alanlar çoğunluktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2008 349
  2000 -
  1997 413

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarımsal ürün olarak köyde kiraz, Şeftali, Kayısı, Erik, Elma, Portakal, Üzüm, Nar (Özellikle çekirdeksiz nar), badem, ceviz, yer fıstığı, domates, salatalık, fasulye, çilek, mısır gibi ürünler yaygın olarak yetiştirilmektedir. Köyde az miktarda seracılık da yapılmaktadır. Köy kırsal kesimde olduğu için gelirinin büyük bir bölümünü ormandan karşılamaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Kamil Gazioğlu
  2004 - Mehmet Uysal
  1999 - Mehmet Uysal
  1994 - Ali Uysal
  1989 - Ali Uysal
  1984 - Ahmet Özdemir

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyde içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köy içersinde 3 cami, 2 bakkal, 1 kahvehane bulunmaktadır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Doğanca Köyü Gazipaşa Forum Tarih
Doğanca Tepecik Köyü İlköğretim Okulu Bilgileri Genç Bingöl Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 18 Temmuz 2012
Doğanca Köyü İlköğretim Okulu Bilgileri Genç Bingöl Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 18 Temmuz 2012
Doğanca Köyü Hakkında Bilgi Mahmudiye Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Doğançal Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Doğanca Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş