Doğanbeyli Köyü Tufanbeyli Adana

'Adana Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Doğanbeyli Köyü Tufanbeyli Adana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Doğanbeyli Köyü Tufanbeyli - Doğanbeyli Köyü resimleri - Doğanbeyli Köyü hakkında - Doğanbeyli Köyü tanıtımı Adana  İlçe: TUFANBEYLİ - İl: ADANA


  Köy Muhtarı: MUSTAFA OLGAÇ


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (322) 794 20 24

  Cep Telefonu: 0 (532) 206 85 37

  Doğanbeyli, Adana ilinin Tufanbeyli ilçesine bağlı bir köydür.

  Tufanbeyli'nin güneyinde, ilçeye 20km. uzaklıkta Adana karayolunun 3km. batısında hafif engebeli yüksek bir düzlüğün kenarında şirin ve tipik bir Anadolu köyüdür. Eski adı Rum diyarı anlamına gelen Urumludur. Köyün kuruluşundan beri ermeniler yaşadiği icin bu adla bilindiği sanılmaktadir.

  Hititler ve Romalılar zamanından beri var olduğu mevcut kalıntılardan anlaşılmaktadır. Köyde şu anda yaşamakta olanların nereden ve ne zaman geldiği kesin olarak bilinmemekle beraber 300 yıl kadar önce Kahramanmaraş'ın Andırın ilçesine bağlı Geben Köyü'nden gelenlerden kurulduğu rivayet edilmektedir. Coğunluğu Gebenlilerden oluşmakla birlikte Horasan, Selanik, Saraycık ve Göbelliden gelen ailelerde mevcuttur.

  Köy 1920 yılında Ermeniler tarafindan yakılmıs Kurtulus savaşı sırasında milis kuvvetleri ermenileri köyden atmışlardır. Köy yıkılmadan önce kaza statüsündeymiş. Yangın esnasında bazı kitaplar ve evrakları kurtarabilmek amacıyla Saimbeyli'ye götürmüşler bundan sonra da Saimbeyli kaza merkezi olmus. Tufanbeyli de kaza olunca köy Tufanbeyli'ye bağlanmıs. Ermenilerin yakıp yıktıkları köy bir yıl sonra tekrar kurulmuş. Kurtuluş Şavaşı komutanlarından Doğan bey'in adına izafeten 31 Aralik 1923' te köyün adı Doğanbeyli olarak değiştirlimiştir.

  Köyün kuruluşuna katılan Ali Kaha, Çapar Ali, Eri Süleyman, Mehmet Kaha ve Latif Ağadir, soyadı kanunundan soyisimlerini almışlardır.

  Köye bağlı çiftlik mahallesi ise 1935 yılında Tevfik Yıldırım adında bir kişinin yayla evi olarak yapmasıyla yerleşime açılmıs daha sonra 54 haneli bir mahelle haline gelmiştir.

  Çevre köylere göre tarim arazileri hayli geniştir. Tarım modern araçlarla yapılmakta olup aynı zamanda orman köyü özelliklerini de taşımaktadır. Saimbeyli Orman İşletmesinin ana deposu Doğanbeyli köyündedir. Tarim arazileririn yüzde 75'i sulanabilir arazidir. Bahçecilik günden güne ağırlık kazanmaktadır.

  Modern ahırlarda ıslah edilmiş besicilik yapılmakta olup küçükbaş hayvancılık da hayli ilerlemiştir. Köylüler sütlerini Süt Birliği aracılığıyla degerlendirmektedirler.

  Kültür

  Köyün genel olarak belirgin bir gelenek ve görenegi olmamakla birlikte düğün ve cenaze merasimlerinde köylü birlik içinde hareket eder.Düğünler genel olarak cuma günü öğleden sonra başlar pazar günü gelin geldikten sonra Düğün sahibine köylüler tarafından yardım olması amacıyla atkı merasimi yapılır ve dügün biter.Cenazelerde ise cenaze sahibinin acısını paylaşmak ve yalnız bırakmamak için yas yerine gidilir kuran okunur.Cenaze sahibi ölen kişi için 7'si, 40'ı ve 52'sinde gücü oranında yemek yaptırarak kuran okutur.Geleneksel anadolu kültürü hakimdir.Önceleri düğünlerde yemekler yapılır çeşitli eğlenceler(Ota oyunu,sin sin,güreş...) düzenlenirdi.Fakat ekonomik nedenler ve yozlaşan kültürümüz bunu yok etmiştir.Anadolu köylerinde yapılan bütün yemekler yapılmakta olup bildiğim ve başka bir yerde rastlamadığım (MALTA) çorbası ve (GİLİ GİLİ) çorbası,palıza (TATLI),Kömbe(EKMEK),Gölemez (Fasulye Yemeği),Tirşik, Tevek bulunmaktadır.Ama tadına doyulamayacak yemek ve taltlı çeşitleri olarak yemenizi tavsiye ederim.dikkat edin parmaklarınızı yemeyin.ayrıca köylü misafirperver olup herzaman heryerde yardımı sever.

  Coğrafya

  Adana iline 183 km, Tufanbeyli ilçesine 22 km uzaklıktadır.köyde sulama göleti mevcuttur.Köyün coğrafi konumu nedeniyle oran işletme deosu ve Jandarma karakolu bulunmaktadır.Köyden ,Kayseri Develiye asvalt yol geçmektedir. Köy,Adana-Tufanbeyli karayoluna 3 Km uzaklıktadır.Köyün 2 Km batısında Çiftlik adında bir mahallesi bulunmaktadır.

  İklim

  iklim akdeniz iklimi ile karasal iklimin geçiş bölgesi oldugu için belli bir seyir düzeni yoktur ama karasal iklimin etkileri daha çok görülmektedir.Bu nedenlede kışlar kar yağışlı ve soğuk yazlar ise kurak ve sıcak geçer.Sıcaklık farkları fazladır kışın eksilere(-) düşen sıcaklık yazın 35-37 dereceye çıkmaktadır.

  _________Bitki örtüsü________

  Bitki örtüsü yükseltisi az olan yerlerde geniş yapraklı orman ağaçları(meşe) görülür yükselti arttıkça bu ağaçların yerini igne yapraklı(çam,mezda,gatıran)ağaçlar alır en yüksek bölgelerde ise orman yerini steplere(bozkır) bırakır

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 2500
  2000 1047
  1997 882

  Ekonomi

  köyün gelir kaynakları tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 -Abdurrahman SÜMER
  2004 - Mustafa OĞLAÇ
  1999 - Bekir SÜMER
  1994 - İsmail DOĞANTEKİN
  1989 - Bekir SÜMER
  1984 - İbrahim DEMİRCİ
  1979 - İsmail SELVİTOPU
  1974 - Musa İNCE

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır cep tefonları cekmektedir köyde ayrıca orman işletme deposu ve karakol bulunmaktadır yani köy değil bir cennet.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

  Kaynak : yerel net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Doğanbeyli Köyü Tufanbeyli Forum Tarih
Doğanbeyli Bucak Merkezi Köyü Kemah Erzincan Erzincan Tanıtımı 16 Mart 2010
Doğanbeyli İlköğretim Okulu Tufanbeyli Adana Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 21 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş