Doğalgaz'ın sağlığa etkileri neler?

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 20 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Doğalgaz'ın sağlığa etkileri neler? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  SAMSUN (İHA) - Samsun Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Cem Şahan, doğalgazın kanserojen olan radonun en önemli kaynağı olarak kabul edildiğini söyledi.

  Türkiye'nin birçok noktasına olduğu gibi Samsun'da de kurulması planlanan doğalgaz çevrim santrallerinde ve günlük yaşamda kullanılan doğalgazın insan sağlığı ile doğaya etkileri hakkında bilgi veren Cem Şahan, doğalgazın, günümüzden milyonlarca yıl öncesinde dünyada yaşayan canlıların artıklarının yer katmanları arasında basınç ve sıcaklık altında dönüşüme uğramış, büyük oranda metan gazından oluşan fosil kaynaklı gaz sınıfında yakıt olduğunu söyledi.

  Doğalgazın metan (CH4), etan (C2H6), propan (C3H8) gibi hafif moleküler ağırlıklı hidrokarbonlardan oluşan bir karışım olduğunu ifade eden Şahan, doğalgazın yanması durumunda karbondioksit, su buharı ve azot oksitlerin oluştuğunu kaydetti. Fosil yakıtlardan petrol ve doğal gazın 20-50 yıl içinde tükeneceğinin hesaplandığını ifade eden Şahan, "Doğalgaz çevrim santrallerinde hammadde olarak kullanılan çok yüksek miktarlardaki doğalgaz toprak kirliliği ne yol açacaktır. Bugün doğalgaz kanserojen olan radonun en önemli kaynağı olarak kabul edilmektedir. Bu konuda son 3 yılda bilgi birikimi artmaktadır. Doğalgazın yanması sonucu radon ürünleri atmosfere salınır. Radon ve ürünlerinin akciğerlere depolanması vücut içi radyoaktif birikimine ve dolayısıyla sağlık riski oluşumuna neden olur" dedi.

  Doğalgazdan dolayı ortamda radon ve ürünleri konsantrasyonu artışının nedenlerinin, doğalgaz ve doğalgaz ürünlerinin ortama sızması, yanması olduğunu dile getiren Şahan, epidemiyolojik çalışmalarda, yüksek seviyede radon ve bozunma ürünleri dolayısıyla radyasyona maruz kalmış bireylerde akciğer kanseri oranlarının yüksek olduğunu vurguladı. Şahan, doğalgazın uzun süreçte su kirliğine etkilerinin tam olarak bilinmediğini, dışa bağımlılığı artıracağının üzerinde durdu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Doğalgaz'ın sağlığa etkileri Forum Tarih
Sporun Sağlığa Faydaları Katkıları Maddeler Halinde Genel Sağlık 16 Temmuz 2013
Cep Telefonlarının Sağlığa Zararları Nelerdir Genel Sağlık 16 Mart 2013
Esmer Buğdayın Sağlığa Yararları Nelerdir? Şifalı Bitkiler 18 Aralık 2012
İnternetin Sağlığa Zararları Nelerdir? Genel Sağlık 21 Temmuz 2012
Havanın ve İklimin Sağlığa Etkileri Nelerdir? Genel Sağlık 22 Mart 2012

Bu Sayfayı Paylaş