Doğal kaynakları korumak için neler yapmalıyız?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 12 Mart 2012 tarihinde açılan konu

 1. Doğal kaynakları korumak için neler yapmalıyız? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  doğal kaynakları korumak için neler yapmalıyız canlı ansız doğal kaynaklara girmeyin lütfen
   

 2. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

  Doğa ve insan sürekli olarak birbirini etkiler. İnsan, varlığını doğanın çevrimi içinde sürdürür; ihtiyaç duyduğu maddeleri doğadan alır ve atıklarını doğaya bırakır. Doğa, kendi çevrim döngüsü içinde tükenen kaynakları farklı hızlarda yeniler. Ancak, toplumumuzun ürettiği atıklar bugün gerek nitelik gerekse nicelik olarak doğanın yenileme kapasitesini zora sokmaya başladı. Doğanın sırtına yüklediğimiz yükü hafifletmek, dünyamız ile barış içinde yaşamak ve sürdürülebilir çevre hedefimize ulaşabilmek için uymamız gereken dört temel kural bulunuyor:

  1-Sınırlı kaynakları dikkatli kullanmak: Az bulunan bazı madenlerin yerine daha bol miktarda olanları kullanmalı, yeraltından çıkarılan bütün maddeleri verimli bir şekilde kullanmalı ve fosil yakıtlara olan bağımlılığımızı azaltmalıyız.

  2-İnsan yapısı maddelerin birikmesini önlemek: Ürettiğimiz atık miktarını azaltmalı, kalıcı olan ve yapay bileşimlerin yerine daha bol miktarda olanları ya da doğada kolayca çözünenleri tercih etmeli, toplumun ürettiği her ürünü verimli bir şekilde kullanmalıyız.

  3-Yenilenebilir kaynakların yerine yenilerini koymak: Kaynaklarımızı iyi yönetilen eko-sistemlerden elde etmeli, bu kaynakları üretken ve etkin bir şekilde kullanmalı ve doğayı değiştirirken dikkatli olmalıyız.

  4-Dünyanın her yerinde insanlığın uzun vadeli ihtiyaçlarını karşılamak: Bütün kaynaklarımızı verimli, adil ve sorumlu bir şekilde kullanmalı, böylece yaşamlarını etkilediğimiz insanların ihtiyaçlarının ve daha henüz doğmamış kuşakların gelecekteki ihtiyaçlarının karşılanmasını bugünden güvence altına almalıyız.
   

 3. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

  Doğal Kaynaklarımız Nasıl Korunur?

  Hava, su, toprak, bitki örtüsü, hayvanlar ve madenler Dünyanın doğal kaynaklarını oluşturur. Doğal Hayatı Koruma Derneği'nin açıklamalarına göre; insanlık tarihinde hiç olmadığı kadar hızlı ve büyük miktarlarda tüketilen doğal kaynaklar, son 40 yılda bir kaç kat daha artarak tahribata uğramıştır.

  Özellikle oksijen, Su, bitki örtüsü, petrol gibi kaynakların büyük bir hızla azalması, canlıların yaşam alanlarını kısıtlamakta, çevresel felaketlere yol açabilecek iklim değişiklikleri yaratmaktadır.(küresel ısınma) Örneğin içilebilir su, hayatın ana maddesi olmakla kalmayıp; insanların can damarlarından biri olan elektrik enerjisi üretiminde ilk sırada gelmektedir.

  Doğal kaynakları neden dikkatli tüketmeliyiz
  Yaşamımızı sürdürmek için doğal kaynaklardan yararlanırız. Hava, su, toprak, bitki örtüsü, hayvanlar ve madenler doğal kaynaklarımızı oluşturur. Bitmeyecekmiş gibi görünen bu kaynaklar, insanların bilinçsizce davranışları sonucu hızla azalmaktadır. Görevimiz, bunları yok etmek değil, korumaktır.

  Bitkiler ve hayvanlar, yaşamları için gerekli oksijeni havadan alırlar. Havanın çeşitli şekillerde kirletilmesi, bu kirliliğin yağmur suları ile yeryüzüne inerek akarsu, yer altı suları ve toprağa karışması, orada yaşayan canlıları olumsuz yönde etkiler. Onların türlerinin azalmasına veya yok olmasına neden olur. Çünkü doğadaki canlıların zenginliği, sağlıklı bir çevrenin var olmasına bağlıdır.

  Su, sağlıklı bir hayatın devamı için canlıların gereksinim duyduğu en önemli doğal kaynaklardandır. Yeryüzünün yaklaşık dörtte üçünü ve canlı vücudunun önemli bir kısmını su oluşturur. İnsanlar birçok alanda (temizlik işlerinde, elektrik enerjisinin elde edilmesinde, bahçe ve tarlaların sulanmasında, deniz ulaşımında vb.) sudan yararlanır. Su, içinde yaşayan birçok canlıya da yaşama ortamı sağlar. Burada yaşayan balıkların beslenmemiz açısından önemi büyüktür.

  İnsanların yıllarca deniz, göl ve akarsulara bıraktığı atık maddeler, buralarda yaşayan canlı türlerinin azalmasına, bazılarının da yok olmasına neden olmuştur. Ayrıca buna bağlı olarak birçok önemli turizm merkezi de özelliğini yitirmiştir. Örneğin, bugün yurdumuzda Haliç ve İzmit Körfezi'nin çeşitli şekillerde kirletilmesi, çevre ve orada yaşayan canlılar için önemli bir tehlike oluşturmaktadır. Sanayinin hızla gelişmesi de su kaynağının tüketimini etkilemektedir. Ancak ülkelerin kalkınmasında ve iş olanaklarının oluşturulmasında sanayi kuruluşlarına da gereksinim vardır. Burada dikkat edilmesi gereken konu, suyun tutumlu bir şekilde ve kirletilmeden kirletilmeden kullanılmasıdır.

  Aynı şekilde doğal kaynaklarımızdan olan ormanların da sayılamayacak kadar yararları vardır. Bunlardan, gelecek kuşakların da yararlanmasını sağlamak için onları korumalıyız. Nüfus artışına paralel olarak giderek artan bir biçimde kullanılan bu kaynaklar korunmadığı takdirde zamanla tükenme noktasına gelir. Bu durum, doğa için bir felaket oluşturur.

  Yaşamın doğal kaynağı olan toprağa bırakılan zararlı katı ve sıvı atıklar, zamanla toprağın özelliğini kaybetmesine neden olur. Verimliliğini yitiren toprak, üzerinde yaşayanları besleyemez duruma gelir. Bitki örtüsünden yoksun kalan toprak, sularla taşınarak gölleri doldurur ve oradaki canlıların yok olmasına neden olur.

  Doğal kaynaklarımızdan olan yer altı zenginlikleri (madenler) de insanlar tarafından bilinçsizce tüketilmesi sayesinde her geçen gün azalmaktadır. Madenlerden; sanayi alanında, enerji elde etmede ve başka alanlarda yararlanmaktayız. Yapılan araştırmalara göre çok önemli birer enerji kaynağı olan petrol, kömür ve doğal gaz, yeni yataklar bulunmazsa, aşırı kullanılmaları nedeniyle çok kısa bir zaman sonra tükenecekleri belirtilmektedir. Bu bakımdan gerek enerji kaynaklarımızı, gerekse diğer yer altı kaynaklarımızı bilinçli kullanarak onlardan daha uzun bir süre yararlanmayı sağlamalıyız.

  Şu halde yaşamımız için vazgeçilmez birer kaynak olan doğal kaynaklarımızı bilinçli kullanmak, en başta gelen görevlerimiz içerisinde olmalıdır.Günlük yaşantımızda, okulda ve evde bilinçli birer tüketici olmak durumundayız. Su, elektrik, yakıt ve besin maddelerini israfa kaçmadan gerektiği kadar kullanmalıyız.
   

 4. Doğal Kaynaklarımız Nasıl Korunur?

  Hava, su, toprak, bitki örtüsü, hayvanlar ve madenler Dünyanın doğal kaynaklarını oluşturur Doğal Hayatı Koruma Derneği'nin açıklamalarına göre; insanlık tarihinde hiç olmadığı kadar hızlı ve büyük miktarlarda tüketilen doğal kaynaklar, son 40 yılda bir kaç kat daha artarak tahribata uğramıştır

  Özellikle oksijen, Su, bitki örtüsü, petrol gibi kaynakların büyük bir hızla azalması, canlıların yaşam alanlarını kısıtlamakta, çevresel felaketlere yol açabilecek iklim değişiklikleri yaratmaktadır(küresel ısınma) Örneğin içilebilir su, hayatın ana maddesi olmakla kalmayıp; insanların can damarlarından biri olan elektrik enerjisi üretiminde ilk sırada gelmektedir
   

 5. orman vb. yerlere cam kırıkları atamamalı ,ormanlara sigara izmaritleri atmamalı,elimizdeki çöpü 2 adım ileride olsa bile yere atmamalı,su vb. kaynakları kirletmemeli,fabrikaların bacalarına filtre takmalı,ağaçları kesmemeli,gül vb.çiçek çeşitlerini koparmamalı
   

 6. off ilk basşta gösterilen arasında en uygun hangsi bir cvp yazın lütfen
   

 7. bence çok uygun ödevim için
   

 8. bence güzel benim ödevime gayet uygun
   

 9. çok uzun xD ama yorumlarda güzel var :D
   

 10. orman vb. yerlere cam kırıkları atamamalı ,ormanlara sigara izmaritleri atmamalı,elimizdeki çöpü 2 adım ileride olsa bile yere atmamalı,su vb. kaynakları kirletmemeli,fabrikaların bacalarına filtre takmalı,ağaçları kesmemeli,gül vb.çiçek çeşitlerini koparmamalı
   

 11. daha detaya girseymiş iyi olacakmış ama ödevi kurtarır :D
   

 12. çok uzun ama içinden yazdım :) biraz kısaltın ama...
   

 13. çok uzun daha kısası varmı
   

 14. çok güzel site yardımcı oldunuz için teşekürler
   

 15. ağaçları kesmemeli, çöpleri çöp kutusuna atmalı ve fabrika bacalarına filitre takmalıyız.
   

 16. çevreyi güzeleştirip ağaçlar dikip israf yapmamalıyız. çevre bizim herşeyimizdir.:)
   

 17. orman vb. yerlere cam kırıkları atamamalı ,ormanlara sigara izmaritleri atmamalı,elimizdeki çöpü 2 adım ileride olsa bile yere atmamalı,su vb. kaynakları kirletmemeli,fabrikaların bacalarına filtre takmalı,ağaçları kesmemeli,gül vb.çiçek çeşitlerini koparmamalı
   

 18. Düzgün cevap istiyorum
   

 19. doğal kaynaklara neden önemli
   

 20. süper yazan da yorumlar da 4. sınıfa gidiyorum çok işime yaradı soğ olun:D
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Doğal kaynakları korumak Forum Tarih
Doğal kaynakları korumak amacıyla almamız gereken önlemler kısaca Doğa ve Bitkiler 19 Mayıs 2014
Doğal kaynaklarımızı korumak için neler yapılmalı Doğa ve Bitkiler 11 Mart 2014
Doğal kaynakları korumak kimin görevi kısaca Doğa ve Bitkiler 6 Mart 2014
Doğal kaynakları korumak ve daha dikkatli olmak için neler yapabiliriz? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 25 Şubat 2014
Doğal kaynaklarımızı korumak için neler yapmalıyız maddeler halinde Doğa ve Bitkiler 25 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş