DOĞU(Şarkî) TÜRKİSTAN Coğrafyası Turzim Hakkında Bilgiler

'Ülkeler Coğrafyası' forumunda UquR tarafından 2 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  DOĞU(Şarkî) TÜRKİSTAN Coğrafyası Turzim Hakkında Bilgiler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  DOĞU(Şarkî) TÜRKİSTAN Coğrafyası Turzim Hakkında Bilgiler

  (Uygur Otonom Bölgesi)
  Turizm: Etrafı dağlarla kuşatılmış muhteşem yüksek bir yayla halindedir. Yabancıların girişi kısıtlanmış bir ülkedir. 1992 yılında Çin Halk Cumhuriyeti devlet konseyinin onayı ile Urumçı, Kulca, Böritala, Çöçek şehirleri yabancıların gezebileceği açık şehirler durumunda getirildi. [​IMG]Fakat diğer şehirleri gezmek hususi izne bağlıdır. Tabiat güzelliklerinin muhteşem olduğu bir yerdir. Dünyanın en büyük çöllerinden Taklamakan çölünde yardang, mantar kayaların şekilce güzel örnekleri burada görülür. Dağ tırmanışları için uygun yerleri çoktur. Turfan’da deniz seviyesinin altındaki Aydın gölü turizm yönünden kıymetlidir. İpek Yolu’nun geçiş yerinde kurulmuş çok sayıda mimari yapılar, tapınaklar kültür turizmi zenginliklerindendir. Avrupalıların Asya’nın mihveri (Pivot of Asia ) olarak tanımladığı İpek Yolu’nun mihrak noktası Doğu Türkistan’dır. (Haritası: www.meshrep.com/Map/uyghurmap.jpg)

  Ulaşım: Doğu Türkistan dahilinde ve Çin,Tibet,Pakistan,Batı Türkistan’a bağlanımı var olan bir geçiş yeridir. Karayolları 28.000 km uzunluğundadır.
  Doğu Türkistan’ın ilk demiryolu Urumçı-Turfan-Hami ve Çin arasındaki demiryolu hattıdır. 1963 yılında Lanju-Urumçı demiryolu açılmıştır. Bu demiryolu 1.572 km uzunluğundadır. Urumçı’dan güneye doğru devam eden 475 km’lik kısmı kullanıma açılmıştır. Urumçı ile Almatı arasında 500 km uzunluğundaki demiryolu 1994 yılında tamamlanmıştır. Urumçı şehrinden İli, Karamay, Altay, Korla, Aksu, Kaşgar, Hotan isimli Doğu Türkistan şehirleri arasındaki hava yolunda uçak seferleri düzenli yapılır. Urumçı ile Çin’deki diğer şehirlerden Pekin, Guanju, Şanghay,Şian, Lanju arasında da uçak seferleri vardır.
  1986 yılından itibaren Urumçı-İstanbul arası uçak seferleri vardır.
  Ülkede 400 km uzunluğunda bir petrol boru hattı vardır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - DOĞU(Şarkî) TÜRKİSTAN Coğrafyası Forum Tarih
Doğu Türkistan Uygur Devleti Tarihi Bilgiler 26 Kasım 2008
Doğu Türkistan, Doğu Türkistan Hakkinda Hersey Tarihi Bilgiler 29 Ekim 2008

Bu Sayfayı Paylaş