Doçentlik sınavına yeni düzenleme

'Eğitim Haberleri' forumunda NeslisH tarafından 19 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Doçentlik sınavına yeni düzenleme konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ankara (AA)- Doçentlik Sınav Yönetmeliği'nde yapılacak değişiklikle, doçentlik sınavına başvurabilmek için gerekli yabancı dil puanının 65'ten 60'a indirilmesi öngörülüyor.

  Taslakta, sınava başvuru ve sınavla ilgili ayrıntılı düzenlemelerin yanı sıra ''intihal'' konusu da yeniden ele alınıyor. YÖK, 18 Haziran 2008 tarihli 5772 sayılı Kanun doğrultusunda, doçentlik sınavına ilişkin usul ve esasları belirleyen yönetmelik taslağı hazırlayarak, görüş almak üzere Üniversitelerarası Kurul'a (ÜAK) gönderdi. Taslağa göre, doçentlik sınavı ancak anabilim dalı veya bilim dalında açılabilecek. Belirli bir bilim disiplininin anabilim dalı veya bilim dalı olarak kabulüne ÜAK yetkili olacak. ÜAK'nin anabilim dalı veya bilim dalı olarak belirlediği bilim disiplinleri, her yıl Ocakta güncellenmiş olarak YÖK'ün internet sitesinden yayımlanacak.

  Adaylar ancak doktora veya tıpta uzmanlık yapmış ya da sanatta yeterlik sahibi olduğu anabilim dalında veya aynı anabilim dalı altında yer alan bilim dallarından birinde doçentlik başvurusunda bulunabilecek. Doçentlik başvuruları nisan veya ekim ayları içinde ÜAK'ın belirleyeceği bir tarihe kadar yapılacak. Doçentlik sınavı, eser incelemesi ve sözlü sınav olmak üzere, iki aşamada yapılacak. Taslakta, ''intihal'' konusu da yeniden ele alındı. Buna göre, eser incelemesi yapan jüri üyeleri, başvuru dosyasında yer alan herhangi bir eserde intihal olduğunu tespit ederse, durum bir raporla ÜAK'a bildirilecek.

  İntihal iddiası ile ilgili olarak bir karar verilinceye kadar, Üniversitelerarası Kurul doçentlik başvurusu ile ilgili herhangi bir işlem yapmayacak. İntihal iddiasıyla ilgili, Yükseköğretim disiplin mevzuatına göre işlem yapılacak.
  mynet
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Doçentlik sınavına yeni Forum Tarih
docentlik snavi yonetmeligi yenilendi Meslekler Rehberi 7 Şubat 2009
'Doçentlik Sınav Yönetmeliği değişebilir' Eğitim Haberleri 22 Kasım 2008
PMYO Sınavına Girecek Adayların Yanlarında Bulundurması Gerekenler SBS - ÖSS - Sınavlar 30 Nisan 2011
2011 kpss sınavına kimler girebilir SBS - ÖSS - Sınavlar 26 Aralık 2010
2011 de 7. Sınıflar SBS Sınavına Girecek mi ? SBS - ÖSS - Sınavlar 26 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş