DNA nedir, DNA Modeli Nasıl Yapılır, DNA Ödev İçin Model Örneği

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda SeLeN tarafından 14 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  DNA nedir, DNA Modeli Nasıl Yapılır, DNA Ödev İçin Model Örneği konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  DNA nedir? DNA Modeli Nasıl Yapılır? DNA Ödev İçin Model Örneği Yapılışı


  DNA veya deoksiribonükleik asit, bireysel tüm genetik özelliklerin temel yapı taşıdır.DNA insan vücudundaki hemen hemen tüm hücrelerin komponentidir. Ayrıca, bir insanın tüm hücrelerindeki DNA aynıdır. Örneğin bir insanın kanındaki DNA ile, deri hücresindeki, spermindeki veya tükürüğündeki DNA aynıdır. DNA çok güçlü bir araçtır, çünkü tek yumurta ikizleri hariç her insanın DNA’sı birbirinden farklıdır. (34) Bu farklılıktan dolayı, aynı parmak izinde olduğu gibi, olay yerinden toplanılan DNA ile olayla bir şüphe bağı kurabilir ya da şüpheyi elimine edebilir. Kimse bulunmasa dahi, akrabalarının DNA’sından kurban tanımlanabilir. Ayrıca bir olay yerinden toplanan deliller ile diğer bir yerden toplananlar karşılaştırıldığında, saldırganın lokal, bölgesel veya ülke çapındaki bağlantısı ortaya çıkarılabilir. Yıllar öncesine ait bir DNA delili adli olarak değerli olabilir. Buna karşın çevresel faktörler (örneğin; ısı, güneş ışığı, nem) gibi bir çok faktör, olay yerinde kalan DNA’yı etkileyebilir. Ayrıca bütün DNA delilleri, kullanılabilir DNA profili olmayabilir. Fakat, parmak izleri gibi DNA testleri de polise şüphelinin ne zaman ya da ne kadar zamandır olay yerinde olduğunu söyleyemez.

  [​IMG]

   

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

 3. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Dna Nedir - Dna Modeli  1. Çekirdek asitlerinin bulunuşu
  Friedrich Miescher, 1869 yılında irinde ve sombalığında fosforca zengin, karbon, azot ve hidrojen içeren yeni bir organik bileşen olan “Çekirdek asitlerini” buldu.Biyologlar bu yeni maddenin kalıtsal şifrenin temeli olduğunu ancak 80 yıl sonra anlayabildi. Bu asitlerin yapı taşları da “Nükleotid” olarak adlandırıldı. 1953’te James Watson ve Francis Crick DNA’nın modelini tahmin ederek, kalıtsal bilginin taşınmasını ve kendisini eşlemesini açıkladılar. Biyolojik bilgilerin DNA’dan, RNA aracılığı ile, dönüşsüz olarak proteine bilgi aktarımı şeklinde olması “Sentral Dogma” olarak adlandırıldı.  2.DNA’nın yapı taşları


  [​IMG]


  Nükleotidler nükleik asitlerin monomerleridir. Yapılarında şu moleküller bulunur:

  a) Azotlu organik baz: Halka sayısına göre ikiye ayrılır:

  Pürinler: İki halkalı bir yapıya sahiptir. Adenin (A), Guanin (G).

  Primidinler: Tek halkalı bir yapıya sahiptir. Sitozin (S), Timin (T), Urasil (U).

  b) Beş karbonlu şeker: Nükleik asitlerde riboz (C5H10O5) ve deoksiriboz (C5H10O4) olmak üzere iki çeşit şeker bulunur.

  c) Fosforik asit (H3PO4): Fosforik asit diğer bir moleküle bağlanırken OH- gruplarından birini kaybeder ve fosfat grubu adını alır.


  3.DNA’nın molekül modeli:

  Ø Şekil 1. Şekil 1 Watson-Crick modeli.


  [​IMG]

  4.DNA’nın Replikasyonu:
  Hücreler iki yeni hücre oluşturmak
  üzere bölünecekleri zaman, genom kendini eşler ve DNA’nın kendini eşlemesi (replikasyon) adını verdiğimiz bu olay hücre çekirdeğinde gerçekleşir. Öncelikle baz çiftleri arasındaki zayıf bağlar açılır, iki iplik birbirinden ayrılır. Her iplik üzerinde eşleme yapılır ve yeni oluşan iplikler kalıp olarak kullandıkları ipliğin tamamlayıcısı olurlar ve bu şekilde oluşan iki yeni çift sarmal, orjinal sarmalın tam kopyasıdır.


  5.Ribonükleik asit:

  a) Messenger RNA (mRNA):
  DNA kalıbı üzerinde sentezlenir. Bu olaya transkripsiyon denir. mRNA’ya sentezlenecek protein bilgisi aktarılır. mRNA’da komşu üç nükleotide kodon denir. her kodon bir amino asidi şifreler. mRNA DNA’dan aldığı genetik şifreyi ribozomlara ***ürüp protein sentezinde görev yapar.

  b) Transfer RNA (tRNA):
  mRNA’dan aldığı bilgi doğrultusunda sitoplazmadaki amino asitleri ribozoma taşır ve proteinin sentezlenmesini sağlar. Her tRNA’da mRNA’daki kodonları okuyacak ve ona uyacak bir antikodon bulunur. Üç nükleotitten meydana gelir. tRNA’da diğerlerinden farklı olarak A ile U, G ile S eşleşir.

  c) Ribozomal RNA (rRNA):
  Ribozomların yapısına katılır. DNA tarafından sentezlenen rRNA çekirdekçikte depolanır. Ribozomların alt birimleri oluşurken buradan alınıp kullanılır.

  KAYNAKLAR:
  1.Yaşamın temel kuralları-Prof. Dr. Ali DEMİRSOY (sf. 410-420)
  2.Moleküler Biyoloji-Prof. Dr. Zafer BAHÇECİ (sf. 33,37,38)
  3.Temel Britannica-Cilt 9 (sf. 281)
  4.Sonuç Dershanesi-Biyoloji (sf. 232-235)
   

 4. Bana bunu proje ödei olarak verilde fakat yapamıyorm :(
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - nedir Modeli Nasıl Forum Tarih
Rasta Sac Modeli Nedir Nasıl Yapılır. RESİMLİ Güzellik & Bakım 22 Ağustos 2008
Su dalgası modeli - Su dalgası modeli nedir? Konu Dışı Başlıklar 17 Şubat 2013
Milli Ekonomi Modeli Nedir, Milli Ekonomi Modeli Hakkında Bilgi Ekonomi Ve Borsa 13 Nisan 2011
Modelist Nedir - Modelistin Görevi - Modelist Ne İş Yapar Meslekler Rehberi 5 Şubat 2011
Modelist - Modelistlik Nedir ? Modelistin Görevleri Meslekler Rehberi 23 Kasım 2008

Bu Sayfayı Paylaş