Dizel araçlara yapılan LPG dönüşümü hakkında bilgiler

'Modifiyeli Arabalar&Parçalar' forumunda Siraç tarafından 7 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Dizel araçlara yapılan LPG dönüşümü hakkında bilgiler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dizel araçlara yapılan LPG dönüşümü hakkında bilgiler

  17:1 veya 20:1 değerinde sıkıştırma oranına sahip dizel araçlarda, LPG bu kadar yüksek sıkıştırma oranına dayanabiliyor mu? Klasik yakıt sistemine sahip araçlar istenildiğinde dizel istenildiğinde LPG sistemine herhangi bir elektronik destek olmaksızın nasıl geçiş yapabiliyor? 2008 model Hyundai Starex Otomatik aracım var. Biliyorsunuz bu araçların sorunu yüksek yakıt tüketimi. Benim aracımda bu konu (şehir içi 12, şehir dışı 8.5 litre) pek rahatsız edici olmasa da, birçok kişi için ciddi bir problem teşkil ediyor. Siz bu araçları inceleme fırsatı bulabildiniz mi? Aracın neden çok yakıt tükettiği (iddialar 25 litreye cadar şehir içinde tükettiği yönündedir) ve çözümü konusunda yorum yapabilir misiniz? Standart bir 4 silindirli aracı, yardımcı düzeneklerle, rölantide ve rölanti üstü 2000 d/d'ye kadar, yarım gazdaki hızlanmalarda 3 silindir ile çalıştırmanın, tam gaz yakıtla bu devrin üzerinde 4 silindir ile çalıştırmanın bir zararı var mıdtr? Böyle bir sistemin varlığı olduğu kabul edilirse, ekonomi elde etmek mümkün mu? / Canol SOYBAY

  LPG uygulamaları aslında benzinli motorlarda oldukça başarılı sonuçlar veren uygulamalardır. Ancak son yıllarda dizellerde de LPG kullanımı için ciddi çalışmalar yapıldı.

  Bunların başında LPG olmayan CNG ile çalışmalarda olumlu sonuçlar alındı ve hala ciddi bir uygulama kapasitesi var. Bu uygulamalar ilk önce, mazotla birlikle CNG gazının silindirlere sevk edilmesi ile başlandı ve son olarak da özel enjektörlerle sadece CNG kullanılabiliyor. Tüketimde ise ortalama yüzde 30/35 gibi tasarruflar da olası...

  LPG ise yine mazotla birlikte özel bir püskürtme uygulanması ile kullanılmakta ancak yaptığım araştırmalarda tasarrufun yüzde 58 oranlarını geçmediği ortaya çıkıyor.


  Bu uygulamalar yine benzinlide olduğu gibi seçenekli olarak kullanılabiliyor. Yani isteniliğinde sadece mazotla devam edebiliyorsunuz. Ancak sadece CNG tercih ediliyorsa, özel enjektör uygulaması olduğundan mazota dönüş daha kısıtlı. Sahip olduğunuz Starex ise maalesef fazla tüketen dizellerden ve ortalama tüketimleri de normal kullanım şartlarında 14 litre ortalamalarında. Bu tüketimi azaltmak da mümkün degil çünkü motor dizaynının bu tüketime itivacı var. Ancak tüketim biraz da kullanım hatalarıyla da yakından ilgili.Araç motorları normal çalışma düzenlerinde, rölanti devirlerinde sıfıra yakın değerlerde yakıt tüketirler. Bu nedenle de 4 silindirli bir motorun rölanti devirlerinde iki silindirini iptal ederek sadece iki silindirle çalıştırmanın hiç bir getirisi yoktur. Geliri ancak araç hızlandıktan sonra silindirleri eksiltmekle elde edilebilir. Benzer uygulama uzun yıllar Cadillac motorlarında kullanıldı.
  Dizel motorlarda LPG uygulaması maliyeti nedeniyle tercih edilmiyor.

  Cadillac'ta motor V8 özelliklerindedir ve rölantide 8 silindir çalışır. İlk kalkış ve hızlanmayı da 8 silindir yapar ve hız arttıkça; yük azaldıkça 6 ve daha sonra da 4 silindir olarak çalışmaya devam eder.

  Bu düzenek ne yazık ki emisyon kurallarına uyumluluk açısından zorluklar yarattığından kaldırıldı ancak çalışan silindirlerde var olan sıkıştırma emme ve egzoz işlevinin farklı olarak nitelenebilmesi için, çalışmayan silindirlerde sıkıştırmanın da supaplara uygulanacak özel düzeneklerle kaldırılması gerektiğini de unutmamak gerekir.
  Onno Usta-Auto Show
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dizel araçlara yapılan Forum Tarih
Sivas Yıldızeli Halk Eğitim Merkezi Hakkında Bilgi Sivas Tanıtımı 30 Kasım 2012
Türkiye'de Biyodizel Enerji Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 6 Ocak 2012
En Tasarruflu Dizel Otomobiller Hangileridir? Motorlu Araçlar Dünyası 24 Mayıs 2011
Yakacıkçavuşlu Köyü Hakkında Bilgi Yıldızeli Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Altınoluk Köyü Hakkında Bilgi Yıldızeli Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş