Diyojen Kimdir - Diyojen Biyografisi Hayatı

'Düşünürler-Filozoflar' forumunda Mavi_Sema tarafından 9 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Diyojen Kimdir - Diyojen Biyografisi Hayatı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Diyojen Kimdir Ne yapmıştır,
  Diyojen Kimdir Hayatı,
  Diyojen Hakkında Kısa Bilgi

  Diyojen (Diogenes), M.Ö. 412 - M.Ö. 323 yılları arasında yaşamış sadelik ilkelerine dayanan Kinik yaşam biçiminin öncülerinden Sinop'lu çileci düşünürdür.

  Diyojen'in bir Yunan kolonisi olan Karadeniz'in güney kıyısındaki Sinop'ta, M.Ö. 412 veya M.Ö. 404 yılında doğduğu bilinir.

  Hakkında doğruluğu kuşkulu pek çok öykü anlatılan Diyojen'in, gündüzleri Atina sokaklarında elinde fenerle dolaşarak, dürüst bir adam aradığı söylenir. Bir diğer hikayeye görede kendisinden dilek dilemesini isteğen Büyük İskender'e "gölge etme başka ihsan istemem" demiştir.

  Atina'da gelenekçiliğe karşı tavır almış, toplumdaki yapaylıklara ve uzlaşımsal değerlere meydan okumuş ve her tür yerleşik kuralın insanın doğallığına aykırı düştüğüne inandığı için toplumun tüm yerleşik kurallarına karşı çıkmayı, uzlaşımsal ölçü ve inanışların çoğunun boş olduğunu göstermeyi ve insanları yalın ve doğal bir yaşam biçimine çağırmayı amaçlamıştır.

  Ona göre, sade bir yaşam tarzı, sadelikten başka, örgütlenmiş, dolayısıyla uzlaşımsal toplumların görenek ve yasalarını da önemsememek anlamına gelir. Diyojen, doğaya aykırı bir kurum olan ailenin yerini, kadınların ve erkeklerin tek bir eşe bağlı olmadığı, çocukların ise bütün toplumun sorumluluğunda bulunduğu doğal bir durumun alması gerektiğini savunmuştur.

  Diyojen yoksulluk içinde yaşadığı, halka açık yerlerde yatıp kalktığı ve yiyeceğini dilenerek topladığı halde, herkesin aynı şekilde yaşaması gerektiğini savunmamıştır. Onun tek amacı, kişinin en kısıtlı yaşam koşullarında bile, mutlu ve bağımsız olabileceğini göstermek olmuştur. Bunun kaynağı bilgeliktir, Diyojen insanı erdemli yapmaya yaradığı için yalnızca bilgeliğe değer verir, öteki uygarlık değerlerini ise saçma, gereksiz ve anlamsız olarak reddeder.

  diyojen kimdir vikipedi
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Diyojen Kimdir Diyojen Forum Tarih
Diogenes (Diyojen) Kimdir? (412-320) Düşünürler-Filozoflar 9 Eylül 2008
Diyojen Hayatı Düşünürler-Filozoflar 9 Mayıs 2011
Diyojen Sözleri Güzel Sözler-Mesajlar 8 Mayıs 2011
Diyojen Sendromu Psikoloji 1 Mart 2010
Asurlular kimdir hakkında kısa bilgi Tarihi Bilgiler Pazar 19:55

Bu Sayfayı Paylaş