Diyet yapanlara üzücü haber

'Diyet Beslenme' forumunda Dine tarafından 23 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Diyet yapanlara üzücü haber konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Diyet yapanlara üzücü haber

  Diyet yapmanın, kanser ile kalp ve şeker hastalığı gibi ölümcül sağlık sorunları gelişme riskini artırdığı tespit edildi.

  [​IMG]

  Daily Mail'de yayınlanan habere göre, Kaliforniya ile Minnesota üniversiteleri tarafından yapılan çalışmada, diyet yapanlarda yüksek seviyede üretilen zararlı kortizol hormonunun kilo aldırdığı bulundu. Ayrıca, diyet yapanlar ne yediklerini denetlediklerinde ve kalori alımlarına dikkat ettiklerinde bu durumun psikolojik stresi artırdığı gibi zihinsel sağlığa da zarar verebildiği saptandı.

  Daha sonraki çalışmaların da diyet yapmanın stres ve kortizolu artırdığını göstermesi durumunda, doktorların hastalarını iyileştirmek için diyet önermeden önce tekrar düşünmeleri gerekecek. Kronik stresin koroner kalp hastalığı, yüksek kan basıncı, şeker hastalığı ve kanser gibi hastalıklarla bağlantılı olduğunu söyleyen araştırmacılar, diyet yapmanın da potansiyel olarak bu stresi daha da artırdığını kaydettiler.
  Çalışma, günde bin 200 kalori alımını kapsayan 3 haftalık diyet uygulayan 121 kadın üzerinde gerçekleştirildi. Her hastadan kortizol seviyesinin test edilmesi için çalışma öncesi ve sonrası tükürük örnekleri alındı. Sonuçlar, 3 haftanın sonunda hormon seviyesinde önemli derecede bir artış olduğunu gösterdi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Diyet yapanlara üzücü Forum Tarih
Dengeli Bir Diyet Nasıl Yapılır? Diyet Beslenme 9 Şubat 2013
Kış Diyetiyle Nasıl Zayıflanır? Diyet Beslenme 2 Aralık 2012
İbrahim Saraçoğlu Göbek Eritme Diyeti Nasıl Yapılır? Diyet Beslenme 24 Ekim 2012
Gürkan Kubilay Migren Diyeti Nasıl Yapılır? Diyet Beslenme 24 Ekim 2012
Selülit Diyeti Nasıl Yapılır? Diyet Beslenme 24 Ekim 2012

Bu Sayfayı Paylaş