Diyanet İşleri'ne 10 bin 267 yeni kadro

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda KaRDeLeN tarafından 18 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Diyanet İşleri'ne 10 bin 267 yeni kadro konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Uzun süredir gündemde olan Diyanet İşleri Başkanlığı Teşkilat Yasa Tasarısı, Meclis'e sevk edildi. Tasarı ile Diyanet'e 10 bin yeni kadro tahsis ediliyor.

  İsa Yazar'ın haberi

  Böylece 10 bin yeni imam, Kur'an kursu hocası ve din görevlisi istihdam edebilmesine imkân tanınıyor. Geçen ay Meclis'te grubu bulunan partilerin görüşüne sunulan tasarı, daha sonra geri çekilmişti.

  Önceki gün yeniden Meclis'e sevk edilen tasarıya, işsizlere müjde niteliği taşıyan bir madde eklendi. Buna göre Diyanet'e 10 bin 267 kadro ihdas ediliyor.

  Buna karşılık 233 kadro ise iptal ediliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı, ihdas edilen kadroların bir kısmına ilk kez personel alacak.

  Bir bölümüne ise mevcut görevliler arasından atama yapacak. Kurum içi atamayla boşalan kadroları doldurmak için yeni alım yapılabilecek. Böylece Diyanet'in uzun süredir ihtiyaç duyduğu eleman alımı sağlanacak.

  TBMM Başkanlığı'na sunulan tasarı ile Diyanet yeniden yapılandırılıyor. Başkanlığın hizmet birimleri genel müdürlük olarak teşkilatlandırılıyor.

  Din adamları kariyer sistemine göre gruplara ayrılıyor. Vaiz, imam, müezzin ve Kur'an kursu hocaları, uzman imam, baş imam, uzman vaiz, uzman öğretici, baş öğretici gibi gruplar altında personel sınıflanacak.

  Kariyer sisteminin getirilmesiyle birlikte bu görevler için yeni kadrolar ihdas ediliyor. Ayrıca diyanet işleri uzmanı ve din hizmetleri uzmanı gibi yeni kadrolar ihdas ediliyor.

  Bu görevler için de Diyanet alım yapabilecek. Tasarı ile Diyanet personelinin maaş ve özlük hakları da yeniden düzenleniyor. Ek göstergeleri yükseltilen din adamlarının maaşları artacak.

  Lise mezunu imamlar, Kur'an kursu öğreticileri ve müezzinlerin maaşı 117 lira zamlanacak. İlahiyat mezunu imamlar ile Kur'an kursu öğreticilerinin aylığı ise 161 lira artacak.

  Düzenlemenin ardından il müftüsünün maaşı 277 lira, Ankara, İstanbul ve İzmir'de görev yapan müftülerin aylığı ise 519 lira yükselecek. Vaizlerin aylığında ise 111 lira artış olacak.

  Yasa ile milletvekili ve yerel seçimlerde aday olup seçilemeyen isimler, eski görev yerlerine dönemeyecek.

  Bunlar kazanılmış hak aylık derecelerine uygun bir kadroya atanacak. Diyanet ilk kez hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler fakültesi mezunlarından müfettiş yardımcısı alacak.

  İhdas edİlen kadrolar

  Uzman imam 3000

  Vaiz 1054

  Baş imam 1000

  Veri hazırlama işletmeni 1100

  Şube müdürü 313

  Din hizmetleri uzmanı 210

  Baş vaiz 200

  Uzman vaiz 400

  Uzman Kur'an kursu öğreticisi 700

  Baş Kur'an kursu öğreticisi 300

  Hizmetli 220

  Şoför 220

  Eğitim uzmanı 50

  Aşçı 50

  Teknisyen 40

  zaman
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Diyanet İşleri'ne yeni Forum Tarih
Diyanet İşleri Organ Nakli Fetvası Dini Sohbetler Dini Forum 3 Mart 2013
Kadir Gecesinin Önemi Nedir Diyanet İman ve İslam Forumu 1 Ağustos 2012
Fatiha Suresinin Okunuşu Diyanet Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 30 Temmuz 2012
Gusül Abdesti Nasıl Alınır Diyanet İşleri Dini Sohbetler Dini Forum 24 Temmuz 2012
Diyanet Orucu Bozan Durumlar Ramazan ve Hikmeti 22 Temmuz 2012

Bu Sayfayı Paylaş