Diyabet ilacının yol açtığı kalp krizi riski

'Genel Sağlık' forumunda gül_üm tarafından 14 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

 1. gül_üm

  gül_üm Üye

  Diyabet ilacının yol açtığı kalp krizi riski konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Diyabet ilacı Avandia'nın yol açtığı kalp krizi riski, bilinçli olarak saklanmış.


  [​IMG]

  Diyabet ilacı Avandia'nın kalp krizine neden olduğu iddiaları üç yıldır tartışılıyor. Ele geçirilen yazışmalar, riskin 1999'dan beri bilindiğini, ancak gizlendiğini gösterdi.

  Dünyanın en büyük ilaç üreticilerinden GloxoSmithKline'ın, Türkiye'de de satılan diyabet ilacı Avandia'nın kalp hastalıkları riskini artırdığını 11 yıldır bildiği ve bilinçli olarak sakladığı ortaya çıktı. New York Times gazetesi manşetten verdiği haberde şirketin 1999'da ilacı piyasaya sürerken kapsamlı bir araştırma yaptığını yazdı. İddiaya göre araştırma ilacın hem piyasadaki benzerlerinden daha etkili olmadığını hem de kalp hastalıkları riskini artırdığını gösterdi. Ancak GSK yöneticileri bu bilgiyi saklamayı tercih etti. NYT'nin ele geçirdiği bir yazışmada GSK yöneticilerinden biri 'Bu araştırmanın sonuçları asla şirketten dışarı çıkmamalı" diyordu. Daha sonraki bir yazışmada da 'Eğer araştırmanın sonuçları ortaya çıkarsa 'Sadece 2002-2004 yıllarında 600 milyon dolar kaybederiz" ifadeleri bulunuyordu. Şirket haberle ilgili NYT'ye yaptığı açıklamada araştırmanın sonuçlarını 'yeni bir bilgi vermediği için" yayınlamadıklarını söyledi.
  Avandia'nın kalp hastalıkları riskini artırdığı ilk kez 2007'de ortaya çıkmış, şirket hakkında açılan davayı kapatmak için tüm araştırmaların sonuçlarını yayınlamaya söz vermişti.

  FDA bugün karar alıyor

  Amerikan Kongresi şubat ayında yaptığı bir oturumda ilaçla ilgili 342 sayfalık bir raporu değerlendirmeye almıştı. Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi FDA'nın karar kurulu bugün doktorların da tavsiyesiyle ilacın satıştan tamamen kaldırılıp kaldırırlmamasına karar verecek.

  Avandia'nın 2009'da dünya genelindeki satışları 1.2 milyar dolar oldu. The Guardian'a göre bugüne kadar açılan 13 bin davanın maliyeti 1-6 milyar dolar olabilir.


   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 14 Temmuz 2010

Yükleniyor...
Benzer Konular - Diyabet ilacının açtığı Forum Tarih
Diyabet Hastalığı ve Türleri Diyet Beslenme 10 Ocak 2012
Diyabet Diş Sağlığını, Diş Sağlığı Diyebeti Nasıl Etkiliyor Ağız ve Diş Sağlığı 19 Ekim 2010
Soru-cevap Diyabette Beslenme Diyet Beslenme 18 Haziran 2010
Diyabetik Ayak Enfeksiyonu Nedir El Ayak ve Vücut Bakımı 5 Mayıs 2010
Diyabete tedavisinde yapay pankreas Diyet Beslenme 6 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş