DivX Nasıl Yapılır ? Resimli Türkçe Anlatım

'Resimli Program Anlatımı' forumunda UquR tarafından 26 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  DivX Nasıl Yapılır ? Resimli Türkçe Anlatım konusu DivX Nasıl Yapılır ? Resimli Türkçe Anlatım

  Nasıl Divx Yapılır ?​


  AutoGK - DVD 'den Kolay Divx Çözümü [ Türkçe Kullanım Kılavuzu ]

  GENEL İÇERİK :

  * Donanım ve Yazılım Gereksinimleri
  * Kurulum ve Encoding
  1. DVDDecrypter
  2. AutoGK nasıl kullanılır ?
  3. Sonuç

  BAŞLARKEN

  Merhabalar ! Auto Goridan Knot ( bundan böyle kısaca AutoGK olarak adlandıracağız ) türkçe kullanım kılavuzuna hoş geldiniz ! Umarım bu çarpıcı yeni çözümü kullanmaktan memnun kalır, elinizdeki DVD filmlerinizi DVD/MPEG4 çalarınız, bilgisayarınız yada bilgisayarınızdaki ekran kartı yardımıyla televizyonunuzda oynatmak üzere kolayca yüksek kaliteli Divx dosyalarına çevirmeyi öğrenebilirsiniz. AutoGK özellikle Divx oluşturmanın karmaşık ve detaylı ayarları ile uğraşmak istemeyen, yada bu ayarları bilmeksizin DVD filmlerden kaliteli Divx dosyaları elde etmeyi arzu eden son kullanıcı için tasarlanmıştır.

  Başlamadan önce bilmeniz gereken birkaç önemli noktayı gözden geçirmekte fayda var . Öncelikle : sahibi olduğunuz DVD filmlerin kişisel yedeklerinin alınması konusunda farklı ülkelerde farklı kanunlar geçerli olmaktadır, ancak hemen hemen hiçbir ülkede KİRALANMIŞ yada ÖDÜNÇ ALINMIŞ DVD filmlerin yedeklerinin alınmasına kanuni açıdan izin verilmemektedir. Bu nedenle AutoGK 'yı kullanırken ülkemizde geçerli olan kanunlar çerçevesinde hareket etmenizi önemle tavsiye ediyoruz.

  Bir kez daha hatırlatmak isteriz ki : bu kullanma kılavuzu adım adım kendi sahip olduğunuz DVD filmleri avi (Xvid veya Divx) formatında yedekleyebilmenizi sağlayacak işlemleri gerçekleştirmeniz için yazılmış olup korsan amaçlar için kullanılamaz. Kılavuzun orjinal yazarları ve çevirmeni kullandığınız DVD 'nin kendinize ait olduğunu ve kişisel kullanım amaçlı yedeğini almakta olduğunuzu var saymaktadır. Kullanım hakları saklı içeriğe sahip filmlerin kopyalarının dağıtımı tamamen yasadışıdır. Bu kılavuzun orjinal yazarları ve çevirmeni bu kılavuzun yada AutoGK 'nın yasadışı kullanımı hakkında sorumluluk kabul etmemektedir.

  Bu kadar ağız kalabalığı yeter..... Konuyu mümkün olduğu kadar en basit biçimi ile ele alacağız. Bu bağlamda Divx yapma konusunda hiçbir tecrübeniz olmadığını var sayarak daha önce buna benzer bir şey yapmadığınızı kabul ediyoruz. İsterseniz önce olayın donanım ve yazılım gereksinimi tarafına bir göz atalım ....
  DONANIM GEREKSİNİMLERİ
  Öncelikle DVD-ROM yada DVD yazıcıya sahip bir bilgisayara ihtiyacınız olacak. Unutmayın ki CD-ROM lar DVD medyalarını okuyamaz Buna ek olarak büyük miktarda Hard Disk alanına ihtiyaç duyacaksınız ( benim tavsiyem film başına ortalama 10 GB civarında ). Elbette bu ihtiyaç VOB Dosyalarının ( DVD 'yi oluşturan dosyalar ) toplam boyutuna, divx dosya(ları)nızın kaç CD den oluşmasını istediğinize, filmdeki sesi MP3 'e çevirip çevirmemenize bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Başınıza gelecek en kötü şey encoding işlemi için dünyanın zamanını harcayıp ondan sonra da tam final avi dosyası oluşurken HDD 'de yerinizin bitmesi olur, o yüzden iyisimi siz kendinize şişman ve bol boş alana sahip bir Hard Disk edinin. Yinede her şart altında AutoGK encoding işlemine başlamadan önce Hard Diskinizdeki decrypt edilmiş VOB dosyalarını göz önünde bulundurarak kalan boş alanı kontrol edecek ve eğer yetersiz geliyorsa uyaracaktır.

  Her şey iyi güzel de .... Ne kadar güçlü bir bilgisayar gerekiyor bize ?

  Doğrusunu söylemek gerekirse ne kadar güçlü olursa o kadar iyi.... Bütün işlemleri 500 MHZ lik bir işlemci ile de gerçekleştirmek mümkün, ancak o zaman gerekli toplam zamanın 24 saate kadar çıkması mümkün ( elbette ayarlara bağlı olarak ) . 1 GHZ hızındaki bir işlemci ile süre 12 saat kadar olurken, Intel 2.4 GHZ bir işlemci ile bu süre 6-7 saate, günümüzdeki en hızlı işlemciler ile 4-5 saate kadar inebilmektedir. Buna ek olarak kullandığınız RAM 'in kalitesi de oldukça önemli bir faktördür diyebiliriz.

  Unutmamanız gereken en önemli şey:BİLGİSAYARINIZIN MÜMKÜN OLDUĞU KADAR STABİL ÇALIŞTIĞINDAN EMİN OLUN !

  Özellikle makinelerinde Overclock yapan kullanıcılar bu konuya dikkat etmeliler.

  Söz konusu video encoding olduğunda gün boyu makinenizde sorunsuz Counter Strike oynayabiliyor olmanız hiçbir anlama gelmez. Günümüz uygulamalarının çok azı video sıkıştırma kadar bilgisayarınızı zorlayıcı olabilmektedir. Bilgisayarınızın stabil olmadığının göstergelerinden biri ses yada video sıkıştırması esnasında makinenin rastgele noktalarda ( arka arkaya denemelerde farklı farklı yerlerde ) çökmesidir. Bu çökmeler çoğu zaman sistemin komple donması, mavi ölüm ekranı yada istemsiz reboot biçiminde kendini göstermektedir. Sorunun kaynağı çoğu zaman aşırı ısınmaya bağlı olmakla birlikte CPU, bellek yada bir başka göze batmayan problem de aynı sonuçları doğurabilmektedir.

  Sistem çökmeleri ile ilgili bir başka önemli nokta da bu durumun sadece bilgisayalarını kendi başlarına toplayan kişilerin değil " Hazır-PC " kullanıcılarının da başına geldiğidir. Elbette bilgisayar donanımı tabanlı stabilite problemlerinin çözümü başta kullanıcı olmak üzere satıcı kuruluşların görevidir, ancak konu ile ilgili birkaç küçük ipucu verebiliriz :

  Eğer sorunun CPU tabalı olduğuna inanıyorsanız Prime95 kullanarak CPU 'nuzu test edebilirsiniz. Benzer bir biçimde bellek tabanlı sorunlar içinde MemTest86 kullanılabilir. Aşırı ısınma söz konusu ise piyasada bulunan CPU soğutmaya yönelik çözümleri yada kabaca kasayı açıp CPU 'ya doğru hava üfleyecek büyükçe bir fan kullanabilirsiniz [​IMG] Bütün bunların yanısıra kuşkuşusuz işlemcinin doğru yerleştirilmiş ve montajının uygun yapılmış olduğunu kontrol etmeniz gerektiğini de söylemeye sanırım gerek yok . Overclock söz konusu ise ısınmanın önüne geçmek için daha iyi bir soğutma yada ayarlarda yapılacak ek optimizasyon çözüm olabilir.

  AutoGK hem AMD hem de Intel işlemciler içeren makinelerde çalışabilmektedir, ancak şu an için Apple bilgisayarlarda kullanılamamaktadır.

  Uzun lafın kısası , en hızlı işlemci ve en yüksek miktarda kaliteli RAM kullanın. Eğer takılmalar yada çökmeler yaşanıyorsa çoğunlukla sorun sistem stabiliteniz ile ilgili olacaktır. AutoGK ve beraberinde kullanılan programlar uzun yıllar boyunca binlerce kullanıcı tarafından uygulanan ve test edilen çözümlerdir. Unutmayın : bütün bu uyarılar sizi video işleme konusundan uzaklaştırmak için değil, sorun ile karşılaşmanız durumunda altında yatan sebebi bulabilmeniz için yapılmıştır Çok büyük bir ihitimalle sorunsuz bir biçimde çalışabileceğinizden eminiz.

  Bu arada Hyperthreading ile ilgili önemli bir not : şu an için Hyperthreading özelliğine sahip yeni P4 işlemciler AutoGK ile problem çıkarıyor. Kullanıcılar arasında bu işlemciler ile hem sorun yaşayan hem de sorun yaşamayanlar bulunmakta, ancak görülen o ki AutoGK sebesiz yere çöküyor. Bu sorun üzerinde hali hazırda AutoGK yaratıcıları hala uğraşıyor. Çözüm gerçekleşene dek AutoGK yı Windows 98 Uyumluluk modunda çalıştırmalısınız yada sitem BIOS 'unuza girerek Hyperthreading 'i geçici olarak kapatmalısınız

  [​IMG] Eğer Hyperthreading özelliğine sahip bir P4 işlemciniz varsa, WinXP 'de AutoGK.exe dosyasını aratıp üzerine sağ tıklayın.
  Compatibility başlığına gidip, "Run this program in compatibility mode
  for:" kutusunu işaretleyin ve Windows 98/Windows Me seçin. Büyük bir ihtimalle böylece sorun çıkmayacaktır. Sağ altta "Apply" butonuna tıklayarak ayarı tamamlayın.  YAZILIM GEREKSİNİMLERİ
  AutoGK DVD lerinizin mükemmel Divx veya XVID yedeklerini alabilmeniz için nerdeyse tüm bileşenleri bünyesinde barındırmaktadır. Beraberinde gelmeyen tek program DVDDecrypter dır. Bu program DVD 'niz içinde bulunan VOB dosyalarını hard diskinize almakta ve bu esnada da DVD üstündeki şifreleme ve Macrovision korumalarını kaldırmaktadır. Bu programı kendiniz indirmeli ve kurmalısınız ( sayfanın altında program ile ilgili linki bulabilirsiniz ) . DVD Decrypter ile ilgili bilmeniz gereken en önemli nokta herşeyin yolunda gitmesi için AutoGK versiyon 0.86 beta ve üstünü indirerek stabil sürüm olan 0.8 i update etmenizdir. Stabil sürüm olan AutoGK 0.8 'in DVDDecrypter 3.1.7 'den daha ileri sürümlerde alt yazı sorunu çıkardığı ( film alt yazılarını tanımıyor ) tespit edilmiştir. Eğer " ben illaki stabil sürümü kullanıcam " diyorsanız, DVDDecrypter versiyon 3.1.7 'yi bulup indirmelisiniz ( ilgili Dark Hardware forumundaki thread 'de bulabilirsiniz ) .

  AutoGK final dosyalarınızı default olarak XVID kodeği ( AutoGK içinde hazır olarak gelmektedir ) kullanarak oluşturmaktadır, ancak eğer Divx kodeğinin kullanılmasını arzu ediyorsanız Divx 5.1.1 'i indirerek makinenize ayrıca kurmanız gerekecektir ( link sayfanın altında var ) . Bunlar dışında AutoGK ihtiyacınız olan diğer tüm programları (XviD Coder/Decoder, AviSynth, and VobSub) kendisi yükleyecektir. Size tavsiyem sorunsuz bir çalışma için eğer bu programlar hali hazırda sisteminize yüklü ise onları un-install ederek daha sonra AutoGK 'yı kurmanız.

  Bunların yanısıra eğer ayrı alt yazı dosyaları yapacaksanız WinRAR 'a da ihtiyacınız olacak.

  Önemli Not: bu kılavuzun yazılması esnasında XviD 1.0 Beta kullanıma sunulmuştur. AutoGK henüz bu versiyonu desteklememektedir. Bu nedenle eğer sisteminizde yüklüyse un-install edip AutoGK ile birlikte gelen versiyonu kurmanız gerekmektedir.

  Şimdi de geldik işin en eğlenceli tarafına ...

  KURULUM VE ENCODING

  Gerekli tüm program kurulumlarını tamamlayın. Filminizi DVD-ROM yada DVD kaydedicinize yerleştirin.

  1. DVDDecrypter 'ı başlatın ve eğer ilk defa kullanıyorsanız iki önemli noktayı ayarlamanız gerekecek : Öncelikle üst toolbardaki Mode bölümünden IFO modunu seçin. Ardından Tools->Settings->IFO Mode->Create Additional Files, bölümünde Stream Information seçili olduğundan emin olun. Bu ayarlar daha sonra programı her açışınızda hatırlanacağı için bir daha yapmanıza gerek yok. DVDDecrypter ana penceresinin sağ bölümünde ana filmin seçili olduğunu göreceksiniz. Program her zaman en uzun olan PGC' yi (Program Chain -program zinciri yani filmin kendisi ) seçecektir. Normal şartlar altında istediğimiz de zaten budur.

  Bazı durumlarda eğer DVD 'nin üstünde birden çok bölüme sahip bir dizi ( örn. Friends gibi dizi bölümleri içeren DVD ler ) yada Türkiye 'de sıkça kaşılaşılan bir durum olan kopya DVD lerin bir kısmında ikiye bölünmüş ama gerçekte tek bir film olan bir yapı varsa program hala en uzun bölümü seçecektir. Eğer dikkatle bakarsanız böyle bir DVD de eşit uzunluğa sahip diğer bölümleri de göreceksiniz. Böyle bir durumlar hakkındaki örneklere yazımızın ileri bölümlerinde değineceğiz.

  Kaldığımız yerden devam edelim ve ana pencerede destination bölümü altında tüm gerekli dosyaların Hard Diskte atılacağı klasörü seçelim. Bu noktada tavsiyem DVDDecrypter 'ı açmadan önce filmlerinizi ve tüm işlem esnasında dosyalarınızı nereye kaydetmek istediğiniz önceden belirleyin ve kendinize uygun klasörler hazırlayın. Eğer birden fazla Hard diskiniz varsa DVD 'den kopyalanacak dosyalar için bir Diski, AutoGK ile encode edildiğinde saklanacak avi dosyalarınız için ise diğer diski kullanın.

  Destination klasörünü de seçtikten sonra aşağıdaki yeşil renkli resme tıklayarak işlemi başlatın. Decryption işleminin süresi DVD okuyucunuzun hızına bağlı olarak 10 dakika ile yarım saat arasında değişebilmektedir. En yüksek hızı elde edebilmek için sürücünüzün DMA modunda ( bilgisayarınız destekliyorsa ) çalıştığından emin olun. Bunu kontrol etmek için Windows XP 'de , Start->Settings->Control Panel->System->Device Manager->IDE ATI/ATAPI Controllers->Secondary IDE Channel (eğer DVD-ROM 'unuz buraya bağlı ise)->Advanced Settings->DMA şeklinde ilgili ayarlar ulaşın.

  Decryption işlemi bittiğinde ekranda prosesin tamamlandığına dair bir uyarı göreceksiniz.

  [​IMG] DVDDecrypter 'da IFO Modu bu şekilde seçilmektedir.. Lütfen DVDDecrypter 'dan başka program kullanmayınız. AutoGK SmartRipper yada benzeri diğer programlar ile çalışmamaktadır.

  [​IMG] Stream Information kutucuğunun seçili olduğundan emin olun diğer kutular da gösterildiği gibi işaretlenmiş olmalıdır.

  DVDDecrypter ana penceresinde karşılaşılan Program Zincir ( PGC ) yapıları

  Aşağıda sunulan örnekler farklı DVD filmlerde karşılaşılan çeşitli program zinciri ( PGC ) yapılarını göstermek ve kullanıcıyı bilgilendirmek için sunulmuştur. Genellikle DVD lerin büyük bir çoğunluğunda kaşılaşılan yapı Örnek 1 'de ifade edilen biçimde olmakta ve bu durumda özel herhangi bir çalışma biçimi gerektirmemektedir.

  Örnek 1

  [​IMG] DVDDecrypter 'da birçok film buna benzer bir yapı sergilemektedir. En uzun olan PGC otomatik olarak seçilmiştir. Burada aktüel filmin uzunluğu görülmektedir. Uygun destination klasörünün seçilmesinin ardından DVD diski gibi görünen resme tıklanarak işlem başlatılmaktadır. Genellikle pencerede görünen ( diğer VTS klasörleri altındaki ) diğer kısa süreli PGC ler menüler, FBI uyarısı, trailer lar müzik videoları, filmin çekimi, vs gibi kısa süreli bölümler olmaktadır.Örnek 2

  [​IMG] İşte size bir anime DVD 'si. Dört adet bölüm, yani birbirine benzer süreye sahip 4 PGC.

  Otomatik olarak en uzunu seçilmiş olacaktır. Elbette siz her bir bölümü de istiyorsunuz. Bu durumda hard diskinizde 4 bağımsız klasör oluşturmalı ve her bir PGC yi ayrı ayrı seçerek ilgili klasörlere Decrypt etmelisiniz. Bu çok istisna bir durumdur.

  Örnek 3

  [​IMG] Burada birden fazla kamera açısına sahip bir DVD görüyoruz . Her bir kamera açısı farklı bir içeriğe sahip olabilir ancak genellikle aynı filmi içerecektir. Bazı durumlarda filmin kapanış yazıları farklı dillerde olabilmektedir. Özellikle 1. Bölge DVD lerinin bazılarında karşılaşılan bu durumda Angle 1 genellikle ingilizce versiyon olacaktır. Eğer Stream Processing başlığı altına bakarsanız diğer dilleri de görebilirsiniz.

  [​IMG] İşte yukarıdaki film ile ilgili Audio Streams ( ses seçimi için kullanılan dil dosyaları ) bölümü. DTS dosyası dahil olmak üzere ( AutoGK DTS dosyası kullanamaz) Dört değişik ingilizce ses dosyası mevcut. Bunlara ek olarak Fransızca ve İspanyolca ses dosyaları da var. Ekranın daha aşağısında ( burada görünmüyor ) film ile ilgili alt yazı dosyaları da yer almakta. DVDDecrypter 'da stream processing bölümünü hiçbir zaman işaretlememeniz gerekmektedir. Bu işi AutoGK ile yapacağız.
  Tekrar hatırlatalım ki bu ekranlar sadece değişik yapıları gözlemlemeniz için. Normalde bazı istisnalar dışında DVDDecrypter herşeyi kendi kendine yapacaktır.

  Örnek 4

  [​IMG] İşte bir başka ilginç yapı. 1. Bölge Finding Nemo DVD 'si. DVDDecrypter yine en uzun olan PGC yi seçti, ancak bu PGC sadece filmi değil aynı zamanda filmin arasında bazı bölgelerde yer alan yönetmen yorumlarını da tek bir büyük dosya olarak içermekte. Bu örnekte tek başına ana film aslında PGC 1 dosyasında yer almakta ( yani daha kısa olan dosya ) . O yüzden sizin PGC 1 'i elle seçmeniz gerekmekte.

  Örnek 5

  [​IMG] Bazı DVD ler aynı filmin iki farklı biçimini ( örn. 4:3 yada 16:9 gibi ) yada farklı verisyonlarını ( orjinal ve yönetmenin özel kesimi ) gibi aynı uzunlukta olan halini içerebilir. Bu örnekte aynı filmi iki farklı süre olarak görüyoruz ( biri standart filmin kendisi, diğeri aynı filmin yönetmenin özel kesim hali ) ama aslında ikisi de aynı film. Bu durumda seçim sizin. Hangi versiyonu istediğiniz tamamen size kalmış. Belki DVD'nin kutusunun arka kapağındaki bilgilere bakarak seçiminizi yapabilirsiniz.

  2. AutoGK Ekranı : Filmi hard diskinize decrypt ettikten sonra, Auto GK yı açın ve az önce tüm decrypt işleminin gerçekleştirilmiş olduğu klasörü " Input Directory " bölümündeki klasör aratma butonu yardımı ile seçin. Aynı biçimde tüm ara dosyalar ve final avi dosyasının gideceği klasörü de " Output File " bölümündeki klasör aratma butonunu kullanarak seçin ve dosyanıza bir isim verin. " Audio Track " bölümünde arzu ettiğiniz ses formatı ve lisanı seçin ( versiyon 0.90 Beta kullanıyorsanız CTRL + F10 tuş kombinasyonu ile ikinci konuşma dili seçimini de yapabilirsiniz ) . Bu formatlar ve diller rip ettiğiniz DVD 'nin içeriğine bağlı olarak listelenmiş olacaktır. Yine DVD içeriğine bağlı olarak 6 kanal AC3 (Dolby Digital 5.1), 2 kanal AC3 (DD 2.0), daha eski formatlar,ve hatta bazı klasik filmlerde 1 kanal AC3 (DD 1.0) gibi seçenekler listede görüntülenebilir.

  AutoGK DTS ses formatını desteklememektedir, o yüzden eğer listede DTS varsa seçmeyin. Final avi dosyasının ses formatını MP3 olarak yapmayı planlıyorsanız ve yerden tasarruf etmek arzusundaysanız 2 Kanal DD 2.0 türü seçmeniz (eğer varsa) daha iyi olabilir . Eğer iki CD den oluşan bir avi dosyası yapacaksanız ve en yüksek ses kalitesini istiyorsanız 6 kanal DD 5.1 formatını seçmeniz daha uygun olacaktır ( Ben şahsen 6 kanal ses seçip mp3 yapıyorum ).

  Eğer final avi dosyanız için alt yazı da istiyorsanız " Subtitle Track " pull down menüsü altında DVD 'nizden rip edilen alt yazı dosyalarını bulacaksınız. Buradan uygun alt yazıyı seçebilirsiniz. Alt yazılar ile ilgili olarak AutoGK, default ayarları geçerli olduğunda, alt yazıları filminizin içine KALICI OLARAK gömüyor, ancak eğer alt yazılarınızı ayrıca dosya(lar) olarak istiyorsanız yazımızın daha ileri bölümünde " Advanced settings " menü butonu altında size uygun ayarları yapmanızı da anlatacağım ( ne olur biraz sabır

  Üçüncü adımda ( Output Size ) yer alan seçenekler elde etmek istediğiniz avi dosyasının kaplayacağı yer ve doğal olarak da kalitesini belirlemenize olanak tanıyor. Önceden tanımlanmış seçeneklerden birini seçebildiğiniz gibi kendi dosya boyutunuzu yada filmin yüzde cinsinden kalite oranını da belirleyebiliyorsunuz. Bu adımda seçili gelen default ayarlar 2 CD ye bölünmüş ve AC3 ses formatlı (DD 5.1, veya yoksa 2.0 ) bir avi dosyasını elde etmenizi sağlıyor. Eğer filminizi tek CD ye sığdırmayı arzu ediyorsanız ( muhtemelen daha düşük çözünürlük ve kaliteye yol açacaktır ) , o zaman 1 CD seçin. Böylece avi dosyanızın ses kalitesi default olarak MP3 formatında olacaktır.

  Bazı filmler oldukça uzun olabilmekte ve sıkıştırılabilmeleri diğerlerine oranla daha az olabilmektedir. Bu durumda nadir de olsa 3 CD lik bir ayırma gerekli olabilir, ancak unutmayın ki en yüksek kalite ve çözünürlük bile çoğu zaman 3 CD gerektirecek kadar yer kaplamaz.

  [​IMG]


  Yukarıda AutoGK ana ekranını görüyorsunuz. Ne yapmanız gerektiği aslında oldukça açık. Burada ses seçeneklerini gösteriyorum. Uygun sesi kolayca seçebilirsiniz. Alt yazılar için de gerekli ayarı kolayca " Subtitle Track " bölümünden seçebiliyorum. Filmin kaplayacağı yer ve kaliteyi de seçtikten sonra tüm işlemler bittiğinde bilgisayarın otomatik olarak kapanması için "Shutdown when done" kutusunu da işaretledikten sonra gidip yatabilirim

  Bu arada versiyon 0.86 beta dan itibaren " Start " butonu yanında bir de " Add Job " butonu göreceksiniz. Böylece ayarlarınızı yapıp " Add Job " a tıkladığınızda filminiz ile ilgili ayarlar ve yapılacak işlem proses kuyruğuna eklenecektir. Şimdi hard diskinize decrypt ettiğiniz bir başka film için daha tüm ayarları tekrar yapabilir ve onu da yine proses kuyruğuna ekleyebilirsiniz. Böylece arka arkaya birden fazla filmin kendi kendine encode edilmesi için AutoGK yı ayarlayabilir ve tüm işlemler bittiğinde de bilgisayarınızın otomatik olarak kapanmasını sağlayabilirsiniz . Sizce de süper değil mi ?

  [​IMG]


  Yukarıda Output size kutusu altındaki seçenekleri görüyoruz. Default ayar 2 CDs olarak gelmektedir. Eğer dosya boyutu umurunuzda değil ve 720 Horizontal Resolution 'da maksimum kalite istiyorsanız " Maximum Quality " de seçebilirsiniz. Eğer CD ler biçiminde seçim yaptıysanız, seçtiğiniz CD sayısına göre filminiz otomatik olarak bölünecektir. Doğal olarak maksimum kaliteli bir rip bölünmeyecek ve aynı sebepten dolayı boyutu kullanıcı tarafından belirlenmiş ( custom size ) bir rip de yine bölünmeyecektir.

  Bir başka dosya boyutu seçeneği de Target Quality (yüzde olarak hedeflenen kalite) olabilmektedir.. Örneğin filmlerinizi hard diskinizde tutuyorsanız veya bir HTPC ( Home Theater Personal Computer ) kullanıyorsanız, yada filmlerinizi DVD-R lara yazıyorsanız oluşturulan avi dosyasının son büyüklüğü sizi ilgilendirmiyor olabilir. Kalitesi önceden belirlenmiş bir encode işlemi filminizin tümünde sabit bir kalite yüzdesinin uygulanmasını sağlamaktadır.

  AutoGK ile default ayar olarak 75% olarak gelmektedir. Bu ayar çoğu zaman oldukça kaliteli sonuçlar üretecektir. İyi kalite yüzdeleri genellikle 67% 'den başlamaktadır. Çoğu zaman 80% nin üzerine çıkmanın pek bir analamı yok çünkü bu durumda MPEG4 ün size sunmakta oluğu sıkıştırma avantajlarını kaybetmeye başlarsınız. UNUTMAYIN eğer yüzde temelli bir işlem yaparsanız dosya boyutu üzerinde hiçbir kontrolünüz olmayacaktır. Ayrıca, yüzde kalite temelli bir dosya bölünmeyecektir. Bu ayar geçerli olduğunda yatay çözünürlük " Advanced Settings " bölümünde aksini bildirmediğiniz sürece her zaman 704 olacaktır.

  3. Advanced Settings. : Eğer AutoGK yı ilk defa kullanıyorsanız default ayarlarla bile mükemmel kalite elde edeceksiniz. Kendinize biraz daha güvenmeye başladığınızda ileri ayarlar bölümüne göz atabilirsiniz. Bunun yanısıra filmlerindeki alt yazıları ayrı dosya olarak elde etmek isteyen kullanıcılar da buraya bir göz atmalılar.

  Resolution settings bölümü yatay çözünürlüğü kendiniz seçmenizi yada minimum ayarların kullanımını seçmenize olanak tanımaktadır ( ben genellikle bu ayara hiç dokunmuyorum, eğer ne yaptığınızdan emin değilseniz bu ayarı Auto da bırakmalısınız ) .

  İleri seviyede yatay çözünürlük ayarlamak isteyenler istedikleri çözünürlüğü seçerken mutlaka filmi kaç CD oluşturduklarına dikkat ederek filmin sıkıştırılabilme oranını hesaba katmalılar. Doğru manuel çözünürlük ayarı genellikle deneme-yanılma (AutoGK yı bir kaç kere başlatıp durdurarak ve log penceresinde yer alan Compression Test sonuçlarını izleyerek ) yolu ile bulunabilir - eski GK kullanıcıları bu iş için Compressibility Test kullanıyorlardı, AutoGK aynı işi otomatik olarak yapıyor.

  [​IMG] İşte Advanced Options ekranı. Auto Width çözünürlük seçiminde genellikle en iyi seçimdir.

  Auto Audio size ise tek CD lik riplerde 128ABR ( Average Bit Rate- bir çeşit VBR ) MP3 kalitesi verirken birden fazla CD ye sahip filmler bu modda otomatik olarak en iyi kalite olan AC3 (Dolby Digital) 5.1 veya duruma göre 2.0 ses formatına kavuşacaktır.

  Elbette isterseniz tüm ses ayarlarını manuel olarak da yapabilirsiniz, ancak bu durumda ne seçtiğinize dikkat edin . Tek CD lik bir ripde kalkıp AC3 seçmek akıllıca bir yöntem değildir. Uzun ve sıkıştırılması zor filmlerde bazen 2 CD lik ripler için bile AC3 seçimi görüntüdeki kalitenin bozulmasına ( sesin kapladığı alanın fazla olması nedeni ile ) yol açabilmektedir
  Bunların ardından kullanılacak kodeği seçeceksiniz. Doğal olarak seçenekleriniz Xvid ( AutoGK ile birlikte otomatik olarak yüklenmektedir ) yada Divx ( sisteminize AutGK haricinde ayrıca yüklemeniz gerekir. Versiyon 5.1.1 linki yazımın sonunda ) olacaktır. DİKKAT ! AutoGK yeni beta olan Xvid 1.0 desteklememektedir. Bu nedenle sisteminizde beta versiyon yüklüyse uninstall edip AutoGK ile gelen verisyonu yüklemeyi unutmayın.

  Bu yazının orjinal yazarları Xivd in kullanılmasını tavisye etmektedir ancak elbette seçim sizin . Özellikle yeni yeni çıkmaya başlayan ev Divx oynatıcılarının bazıları ( özellikle ESS Vibrato chipset ine sahip olanlar ) Xvid oynatırken sorun çıkarabilmektedir, ancak çoğu oynatıcıda bu sorunlar ile karşılaşacağınızı sanmıyoruz.

  " Advanced Settings " bölümünde alt yazılar ile ilgili olarak da birkaç tane seçenek bulunmaktadır.

  DVD filmlerdeki alt yazılar tipik bazı karakteristik özelliklere sahiptir. Bunlar kimi zaman şaşırtıcı olabilir. Bazı filmlerde kullanıcının seçebileceği alt yazılara ek olarak filmde geçen yabancı dil konuşmalar da ( örneğin Yüzüklerin Efendisi 'ndeki Elf dili, Star Wars filmlerindeki uzaylı konuşmaları yada Traffic deki ispanyolca konuşmalar gibi ) alt yazı olarak görünmektedir. Bunlara kısaca Forced Subtitle ismi verilmektedir. Çoğu zaman bu yazılar seçtiğiniz alt yazının bir parçası olmaktadır. Eğer filminizde seçtiğiniz alt yazının içinde ek olarak bu tip alt yazılar olduğunu düşünüyorsanız mutlaka Forced Subtitle kutucuğu işaretli olmalıdır.

  Öte yandan bazen bu özel alt yazıları içeren dosya mevcut alt yazının içinde gömülü olmayıp ayrı bir alt yazı seçeneği olarak da görünebilir. Bir başka deyişle AutoGK penceresindeki alt yazı dilleri arasında forced subtitle içeren ve içermeyen seçenekler görebilirsiniz. Bu durumda AutoGK ile " Preview " yaparak her seferinde farklı bir alt yazıyı seçip uygun olan alt yazının hangisi olduğunu tespit etmelisiniz.

  AutoGK avi dosyanızı oluştururken aksini belirtmezseniz alt yazıları direkt filmin içine gömecektir ( bir başka deyişle alt yazılar ayrı bir dosya haline getirilmeyecek, film esnasında sürekli görünecek ve kapatılamayacaktır. Eğer alt yazılarınızın filminizden ayrı bir dosya olarak kodlanmasını istiyorsanız ( DirectVobSub üzerinden ) " Use External Subtitles " bölümünü işaretlemeyi unutmayın.
  DİKKAT : alt yazıları ayrı dosya yapabilmek için AutoGK sizden bilgisayarınıza WinRAR indirip kurmanızı isteyecektir.

  Unutmayın : Advanced Settings bölümünde yaptığınız ayarlar AutoGK 'yı kapatıp tekrar açtığınızda en son yaptığınız ayarlarda kalacaktır. Eğer bir film için özel ayarlar yapıp bir sonraki filminizde daha başka ayarlar kullanacaksanız mutlaka Advanced Settings bölümündeki ayarlarınızı düzeltmeyi unutmayınız. Aksi taktirde rahatsız edici sürprizler ile karşılaşabilir saatlerce yanlış encode edilen bir film için beklemiş olmak ile yüz yüze gelebilirsiniz.  4. Preview. Preview yapmak istediğinizde bu işlem belirli bir süre alabilir (Tam bir film için 7-15 dakika gibi, alt yazılar ile birlikte bu süre daha da uzayabilir). Bunun başlıca sebebi programın DVD2AVI kullanarak bir proje dosyası oluşturması ve alt yazılar varsa VobSub 'ı devreye sokmasıdır. Çoğu zaman preview modu oldukça gereksizdir ve genellikle sadece alt yazıların doğru olup olmadığının kontrolü amacı ile kullanılır.


  [​IMG] Preview modu kesilmiş ve boyutu ayarlanmış filmi 640*xxx çözünürlükte oynatacaktır. (ekrandaki örnekte 640x272)
  Genellikle gösterilen sonuç avi dosyanızın son haline oldukça benzeyecektir. Advanced Settings bölümünde Auto Width işaretli ise avi dosyası oluşturulduğunda yatay çözünürlükte farklılıklar olabilir. Bu şekilde filmi inceleyebilir ve hatta tam ekran görüntüleyebilirsiniz. Eğer seçili alt yazılarınız varsa onlar da görüntülenecek, fakat ses preview esnasında duyulmayacaktır.

  Eğer preview modunda arka arkaya farklı alt yazılar seçerseniz film yeniden indekslenmeyecektir, böylece preview yapmak için uzun süre beklemenize gerek kalmayacaktır.

  [​IMG] Eğer Advanced Settings penceresinde manuel olarak bir yatay çözünürlük seçtiyseniz Preview o çözünürlükte oynayacaktır ( yanda 512x384 görünüyor ). Yukarıda gösterilen film geniş ekran formatındadır ve normal bir televiyonda izlenildiğinde üst ve altta siyah barlar olacaktır.

  Aynı film 16:9 formatındaki özel televiyonlarda ise ekranı nerdeyse tamamen kaplayacak üstte ve altta çok az siyah bar olacaktır.


  Yandaki çözünürlüğü ayarlanmış çizgi film ise standart bir TV de ekranı kaplayacak, ancak geniş ekranlı TV de solda ve sağda siyah barlar çıkmasına neden olacaktır.

  Sizlere tavsiyem film boyutları ile uğraşırken çok dikkatli olmanız aksi taktirde anlamsızca boyları orantısızlaşmış görüntüler ile karşılaşabilirsiniz. Çoğu zaman ayarı Auto Width de bırakmanız en iyisidir.

  5. Encoding : Her şeyi ayarladıktan sonra Start butonuna basın ve ister işe gidin yada gece yatıp uyuyun ( eğer versiyon 0.86 beta veya üstü kullanıyorsanız proses kuyruğuna kaç film attığınıza göre bekleyeceksiniz demektir ) . Bilmelisiniz ki encode işlemi bilgisayarınızın işlemci gücüne bağlı olarak büyük farklılıklar gösterebilir.

  Eğer bilgisayarınızın işlem bitince kapanmasını istiyorsanız ilgili kutuyu işaretlemeyi unutmayın.

  " Abort " butonuna basmanız gerçekten vazgeçmeyi isteyip istemediğiniz soran bir uyarı penceresi çıkaracak ve onaylarsanız işlem durdurulacaktır. AutoGK hard diskinize decrypt ettiğiniz dosyaları silmez, ancak yeniden başlamak istediğinizde en baştan başlamanız gerekecektir.

  Tüm işlemler bittikten sonra avi dosya(lar) ınız oluşmuş olacak. Onları kontrol etmeyi unutmayın. Eğer herşey yolunda gitmiş ve filminiz beklediğiniz gibi ise AutoGK nın oluşturduğu log klasörünü ve decrypt ettiğiniz dosyaları güvenle silebilirsiniz.

  SONUÇ

  Biraz şans ve yeterli zaman ile (avi dosyanızın sonucunu görmekte çok sabırsızsanız bu süre size dayanılmaz gibi gelebilir) çabalarınızın karşılığını elde edeceksiniz. Filmlerinizi bilgisayarınızda izleyebilir yada evinizdeki DVD/MPEG4 oynatıcınıza koyup keyifle TV nizde görüntüleyebilirsiniz. Böylece değerli DVD lerinizi her zaman en yeni haliyle saklayabilir yada çocuklarınız varsa onları kurcalayıp çizme korkusundan kurtulabilirsiniz Eğer ses yada video herhangi bir sebepten bilgisayarınızda yanlış oynuyorsa aşağıdaki linklerde bulunan filtreleri makinenize kurarak sorunu gidermeyi deneyebilirsiniz.

  AutoGK 'nın verdiği kolaylık ve güç sizin daha fazla sayıda filminizi rip etmeye başlamanıza ve hatta yepyeni bir canavar bilgisayar satın almanıza neden olabilir . Kısa sürede AuotoGK vazgeçilmez DVD rip aracınız olacaktır.

  Unutmayın her DVD üstün bir kalitede rip edilemeyebilir. Bazı DVD medyaları yapı olarak kalitesiz olabilmekte ve sorun çıkarabilmektedir ( özellikle kopya DVD ler ) .

  AutoGK ile artık elinizde çabuk, rahat ve kullanımı oldukça kolay bir araç var !

  Unutmayın : bu program özellikle bu konuda tecrübesi olmayan fakat kaliteli ripler yapmanın yolunu arayan kullanıcılar için tasarlanmıştır. Avi dosyası oluşturma işlemi üzerinde daha fazla hakimiyete sahip olmayı hedefleyen ileri seviye kullanıcılar klasik Gordian Knot u kullanmayı tercih edebilirler, ancak ister yeni başlayan ister ileri seviye kullanıcı olun AutoGK 'nın sunacağı kalite ve avantajlardan memnun kalacağınızı umuyorum.

  Herkesin rahatça kullanması dileğiyle....
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - DivX Nasıl Yapılır Forum Tarih
TbDivX Film Arşiv Programı S-T 19 Ekim 2010
DivX Ağı 0.6.7 BETA İndir C-D 21 Eylül 2009
DivX for Windows 7.2.0 İndir C-D 19 Temmuz 2009
Allok AVI DivX MPEG to DVD Converter 2.5.0320 İndir A-B 28 Mayıs 2009
TbDivX 0.0.6 Beta indir S-T 21 Mayıs 2009

Bu Sayfayı Paylaş