Dissosiyatif Bozukluklar Ve Konversiyon Bozuklukları: Sınırları Tanımlamak

'Psikoloji' forumunda Mavi_Sema tarafından 5 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Dissosiyatif Bozukluklar Ve Konversiyon Bozuklukları: Sınırları Tanımlamak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Derlemenin amacı
  Dissosiyatif bozukluklar uzun zaman önce tarif edilmiş ve tanınıyor olsa da etiyoloji, patogenez, fenomenoloji ve tedavileri hala tartışmalı konulardır. Araştırıcılar ancak yakın zamanlarda travma ile ilişkili kuramlarla daha güncel bilişsel kuramları ve nörobiyolojiyi bütünleştirerek ilerleme kaydedebilmişlerdir.

  Son bulgular
  Bir fenomen olarak dissosiyasyonun çeşitli bozukluklarda görüldüğü bildirilmiştir. Bu yaygın görünüm, dissosiyasyonun daha iyi anlaşılmasına katkı yapmıştır. Bu kavramın genişlemesi orijinal anlamını kaybetmesine katkı yapmış olabilir. Dissosiyasyonun etiyolojisi, patofizyolojisi, nörobiyolojisi ve tedavisi ile ilgili yeni çalışmalar eleştirel olarak gözden geçirilmiştir.

  Özet
  Dissosiyatif bozukluk kavramsal açıdan çalışması zor bir bozukluktur. Travmaya maruz kalmanın yanında bazı primer kişisel tutumlar da dissosiyatif bozukluk geliştirmeye yatkınlığa katkı yapıyor olabilir. Beden durumunun nöral temsiline ilişkin bilgilerin artması ile hızlanan işlevsel beyin görüntülemedeki yeni ilerlemeler dissosiyasyon hakkındaki anlayışımızı geliştirmemize yardım etmiştir. Nedenselliği açıklarken, cinsel istismar ve fiziksel istismar gibi terimlerin kullanılması ile ilgili, kafa karışıklığı mevcuttur. Şu anki sınıflandırma sistemleri başka kültürlerde kullanıldığında uygun bulunmamıştır. Tüm bu kısıtlılıklara rağmen yakın zamanda dissosiyatif bozuklukları daha iyi anlamaya ilişkin ilerleme kaydedilmiştir.


  alintidir
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dissosiyatif Bozukluklar Konversiyon Forum Tarih
Dissosiyatif Bozukluklar - Dissosiyatif Bozukluklar nedir - hakkinda Psikoloji 5 Eylül 2009
Dissosiyatif - Dissosiyatif Bozukluk Nedir Psikoloji 6 Nisan 2010
Dissosiyatif Füg Psikoloji 12 Mart 2010
Dissosiyatif Kimlik Bozukluk Psikoloji 12 Mart 2010
Dissosiyatif Bozukluk Psikoloji 12 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş