Dissosiyatif Bozukluk

'Psikoloji' forumunda Dine tarafından 12 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Dissosiyatif Bozukluk konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dissosiyatif Bozukluk

  Dissosiyatif amnezi:
  Kişilerin önemli kişisel bilgilerini hatırlayamama halidir. Bu durumda sadece belli bir takım hatıra duygu ve düşünceler değil (evlilik mezuniyet törenleri gibi)daha uzun yaşantılar(çocukluk çağlarına ait dönemler ya da ilkokul yılları gibi ) hatırlanamayabilir. Bu belli bir konuya has olabileceği gibi o döneme ait her anıyı da içine alabilir. Gün içinde tekrarlayan unutkanlık dönemleri ile de seyredebilir. Yaygın görülmektedir. Travmatik hatıraların kişiyi etkilemesini önlemek için vücudun bilinçdışı olarak kullandığı bir savunma şeklidir.

  Dissosiyatif fug:

  Kişinin aniden kendisini nasıl geldiğinden habersiz olduğu bir yerde bulması geçen sürede yaptıklarından habersiz olduğu farklı bir kişi gibi davrandığı dönemlerdir. Bu dönemlerde kişilerin seyahatler yapabildiği kişiliklerinden farklı davranışlar sergileyebildikleri gözlenmiştir. Tek başına görülmesinden ziyade dissosiyatif kimlik bozukluğu içinde bir öğe olarak bulunmaktadır.

  Depersonalizasyon bozukluğu

  Kişinin vücudunun tümü ya da bir kısmına yabancılaşması ( gerçek dışılık hissi vücudukol ve bacaklarının değiştiği hissi kendini dışarıdan film izler gibi seyrediyor olmabedeninden ruhunun ayrılıyor olduğu hissisanki bir sis perdesi ardından etrafına bakıyor gibi olma vb.) şeklinde daha farklı bir algılayış içine girilmesidir . Bazen etrafını yaşadığı ortamı da yabancı veya daha farklı hissetme hali (derealizasyon) ile birlikte olabilir.

  Histerik psikoz:

  Kişi için çok önemli üzücü ani bir durum ya da ağır bir gerilimli süreç sonrasında olmayan sesler duyma görüntüler görebilme düşünce bozuklukları kendi ve etrafına yabancılaşma çocuksu ve normal dışı davranışlar ağlayıp-gülme gibi duygusal görünümde ani ve aşırı değişiklikler ya da tepkisizlik hali ile kendini gösterir.İlerleyici değildir. Bir kaç saat bazen de bir kaç hafta sürebilir. Halk arasında" cinnet geçirdi" denilen durumdur. Hastaneye yatış gereklidir. Bu durumun altında dissosiyatif kimlik bozukluğu olabileceğinden olayı bir buzdağının üstü gibi düşünerek görünmeyen kısma yönelik tedavi başlatılmalıdır.​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dissosiyatif Bozukluk Forum Tarih
Dissosiyatif - Dissosiyatif Bozukluk Nedir Psikoloji 6 Nisan 2010
Dissosiyatif Kimlik Bozukluk Psikoloji 12 Mart 2010
Dissosiyatif Bozukluklar Ve Konversiyon Bozuklukları: Sınırları Tanımlamak Psikoloji 5 Eylül 2009
Tipik Dissosiyatif Bozukluk Psikoloji 5 Eylül 2009
Dissosiyatif Bozukluklar - Dissosiyatif Bozukluklar nedir - hakkinda Psikoloji 5 Eylül 2009

Bu Sayfayı Paylaş