Dissosiyatif Amnezi - Dissosiyatif Amnezi nedir - Dissosiyatif Amnezi hakkinda

'Psikoloji' forumunda Mavi_Sema tarafından 5 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Dissosiyatif Amnezi - Dissosiyatif Amnezi nedir - Dissosiyatif Amnezi hakkinda konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Kisilerin önemli kisisel bilgilerini hatirlayamama halidir. Bu durumda sadece belli bir takim hatira, duygu ve düsünceler degil (evlilik , mezuniyet törenleri gibi), daha uzun yasantilar (çocukluk çaglarina ait dönemler ya da ilkokul yillari gibi) hatirlanamayabilir. Bu belli bir konuya has olabilecegi gibi o döneme ait her aniyi da içine alabilir. Gün içinde tekrarlayan unutkanlik dönemleri ile de seyredebilir. Yaygin görülmektedir. Travmatik hatiralarin kisiyi etkilemesini önlemek için vücudun bilinçdisi olarak kullandigi bir savunma seklidir.

  Dissosiyatif fug:
  Kisinin aniden kendisini nasil geldiginden habersiz oldugu bir yerde bulmasi, geçen sürede yaptiklarindan habersiz oldugu, farkli bir kisi gibi davrandigi dönemlerdir. Bu dönemlerde kisilerin seyahatler yapabildigi, kisiliklerinden farkli davranislar sergileyebildikleri gözlenmistir. Tek basina görülmesinden ziyade, dissosiyatif kimlik bozuklugu içinde bir öge olarak bulunmaktadir.

  Depersonalizasyon bozuklugu:
  Kisinin vücudunun tümü ya da bir kismina yabancilasmasi (gerçekdisilik hissi, vücudun, kol ve bacaklarinin degistigi hissi, kendini disaridan film izler gibi seyrediyor olma, bedeninden ruhunun ayriliyor oldugu hissi, sanki bir sis perdesi ardindan etrafina bakiyor gibi olma vb.) seklinde daha farkli bir algilayis içine girilmesidir. Bazen etrafini, yasadigi ortami da yabanci veya daha farkli hissetme hali (derealizasyon) ile birlikte olabilir.

  Histerik psikoz:
  Kisi için çok önemli, üzücü ani bir durum ya da agir bir gerilimli süreç sonrasinda, olmayan sesler duyma, görüntüler görebilme, düsünce bozukluklari, kendi ve etrafina yabancilasma, çocuksu ve normal disi davranislar, aglayip-gülme gibi duygusal görünümde ani ve asiri degisiklikler ya da tepkisizlik hali ile kendini gösterir. Ilerleyici degildir. Birkac saat, bazen de birkac hafta surebilir. Halk arasinda "cinnet gecirdi" denilen durumdur. Hastaneye yatis gereklidir. Bu durumun altinda dissosiyatif kimlik bozuklugu olabileceginden, olayi bir buzdaginin ustu gibi dusunerek gorunmeyen kisma yonelik tedavi baslatilmalidir.
   

 2. Dine

  Dine Özel Üye

  Dissosiyatif amnezi

  Anahtar belirti; genelde travmatik olan ya da yoğun strese neden olan önemli kişisel bilgilerin sıradan bir unutkanlıkla veya organik bir durumla açıklanamayacak bir biçimde hatırlanmamasıdır. Bu belirti dışında hastalar tamamıyla sağlıklı görünürler ve uygun işlevsellik gösterirler.

  En sık rastlanan dissosiyatif bozukluktur. Kadınlarda daha sık görülür. Genelde stresli ve travmatik olaylara eşlik eder. Dört alt tipi vardır:

  Sınırlı amnezi: En sık rastlanan tiptir. Birkaç saat-birkaç gün gibi kısa süreli olaylarla sınırlı bir bellek kaybı vardır.

  Yaygın amnezi: Tüm yaşam olayları ile ilgili bellek kaybı vardır.

  Seçici amnezi: Sadece bazı olayların veya bazı kişilerin hatırlanmadığı bir durum söz konusudur.

  Sürekli amnezi: Olaylar yaşanmasının hemen ardından unutulur (anterograd amnezi). Bu nedenle yeni anılar oluşturulamaz. Bir başlangıcı vardır. Başlangıcından bulunan ana dek her şey unutulmuştur.

  Hastanın üstesinden gelemediği (cinsel veya agresif) bir dürtünün hayal edilmesi veya gerçek bir şekilde dışa vurulması hızlandırıcı bir etken olabilir. Hastalar genellikle belleklerini kaybettiklerinin farkındadırlar. Bazı hastalar bellek yitimi konusunda endişelidirler bazıları aldırmaz ve ilgisiz görünürler.

  Kullanılan savunma mekanizmaları bastırma ve yadsımadır. Bastırma ile benlik tarafından kabul edilemeyen veya benliği aşırı derecede rahatsız eden dürtüler bilinç tarafından bloke edilir. Yadsıma ile dış gerçekliğin bazı yönleri bilinç tarafından görmezden gelinir.

  Ayırıcı tanıda organik etiyoloji (örneğin; kafa travması geçici tam amnezi) sonrasında amnezi demans ve yapay bozukluk akla gelmelidir.

  Belirtiler genelde birden bire sonlanır ve az sayıda yinelemelerle birlikte iyileşme tamdır. İkincil kazançlar varsa durum daha uzun sürebilir.

  Tedavide iv verilen tiyopental ve amobarbitulat gibi kısa etkili barbitulat ve benzodiazepinler hastaların unuttukları anıları anımsamalarında yardımcı olabilir. Hipnoz kullanılabilir. Yitirilmiş anılar bir kez geri gelince psikoterapi hastaların bilinçli durumlarıyla hatıralarını birleştirmede yardımcı olabilir
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dissosiyatif Amnezi Dissosiyatif Forum Tarih
Dissosiyatif Amnezi(bellek yitimi) Psikoloji 5 Eylül 2009
Dissosiyatif - Dissosiyatif Bozukluk Nedir Psikoloji 6 Nisan 2010
Dissosiyatif Füg Psikoloji 12 Mart 2010
Dissosiyatif Kimlik Bozukluk Psikoloji 12 Mart 2010
Dissosiyatif Bozukluk Psikoloji 12 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş