Dissosiyatif Amnezi(bellek yitimi)

'Psikoloji' forumunda Mavi_Sema tarafından 5 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Dissosiyatif Amnezi(bellek yitimi) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dissosiyatif Amnezi(bellek yitimi)

  Yeni bilgileri öğrenme kapasitesi bozulmamış olmakla birlikte, genellikle stresli ve travmatik durumlarda görülen önemli bilgilerin ani kaybı söz konusudur. Bu unutma, olağan bir unutkanlıkla açıklanamaz. Hastalar, genellikle bellek kaybından haberdar ve bu konuda uyanıktırdır. En yaygın tipinde, lokal amnezi söz konusudur. Burada, kısa bir zaman dönemine ait olaylar unutulmaktadır. Hastalarda bu tür kısa süreli hafıza kaybına karşı belirli bir aldırmazlık söz konusu olabilir. Bilinçte hafif bir sislenme görülebilir.
  Dissosiyatif bozukluların en yaygın olanıdır. Felaketlerin ardından veya savaş anlarında daha sık görülür. Kadınlarda daha fazladır. Ergenlikte, erken erişkinlikte ortaya çıkar. Emosyonel travmalar hastalığa katkıda bulunur.

  Unutkanlık hali genellikle aşırı bir psikolojik yüklenme sonunda kendisini gösterir. Tecavüze maruz kalan bir genç kız, silah tehdidi ile kaçırılan bir çocuk, doğal afetlerde veya harpte pek çok ölü gören şahıs, eşi tarafından aniden terk edilen erkek veya kadın, kabullenemedikleri bu aşırı yüklenmeler sebebiyle birden bire hafıza kaybına uğrarlar. Unutkanlık, tıbbi bir müdahale gerektirmeden kendiliğinden birkaç gün sonra aniden iyileşir. Bir iz bırakmaz ve tekrarlamaz. Unutkanlık sırasında kişi şaşkın, maksatsız olarak gezinip durur. Kişi unutkanlığına karşı lakayt davranır.Bu hastalarda, bellek kaybı, elem verici psikolojik çatışmalara ikincildir. Hastalık aniden sonlanabilir; az sayıda tekrarlamalar olabilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dissosiyatif Amnezi(bellek yitimi) Forum Tarih
Dissosiyatif - Dissosiyatif Bozukluk Nedir Psikoloji 6 Nisan 2010
Dissosiyatif Füg Psikoloji 12 Mart 2010
Dissosiyatif Kimlik Bozukluk Psikoloji 12 Mart 2010
Dissosiyatif Bozukluk Psikoloji 12 Mart 2010
Dissosiyatif Bozukluklar Ve Konversiyon Bozuklukları: Sınırları Tanımlamak Psikoloji 5 Eylül 2009

Bu Sayfayı Paylaş