Diskus (Symphsodon discus)

'Akvaryum - Balık Dünyası' forumunda Mavi_Sema tarafından 29 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Diskus (Symphsodon discus) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Diskus (Symphsodon discus)

  [​IMG]  Latince Adı: Symphsodon discus

  Habitatı ve Anavatanı: Amazon nehri

  Beslenme Biçimi: Etçil

  Davranış Biçimi: Barışçıl

  Kendi Türlerine Davranışı: Agresif

  Yüzme Seviyesi: Dip-Orta-Yüzey

  Cinsiyet Ayrımı: Cinsiyet ayrımı çok çok zordur. Kesin tahmin yapılan balıklarda bile yanılma payı olduğu görülmüştür. Eş tutan ve tüp çıkaran balıklarda kesin tahmin yapılabilir.

  Üreme: Dik bir yüzeye düz yumurta dökerler, yavrularını korurular. Üretim için beslenebilecek boyda 10 adet balığın birlikte büyütülerek, eş tutan balıkların 50*50*50'lik bir akvaryuma ayrılmasıyla sağlıklı üretim yapılabilir. Eş tutan balıklardan yumurta almak zor; yavru almak daha zor; çıkan yavruları büyütmek daha da zordur. Sudaki en ufak değişmelere karşı bile yumurtalar hassastır. Yavrular çıktıkları zaman erkek, dişi beraber yavrulara bakarlar. Yavrular anne-babalarının mukozalarını yiyerek beslenirler.

  Sıcaklık: 28-30 °C

  En Fazla Büyüdüğü Boy: 25 cm

  En Az Akvaryum Hacmi: 400lt

  Su Sertliği: Yumuşak

  pH: 6.0-7.0

  Zorluk Seviyesi: 4

  Genel Yorum: En gösterişli tatlı su balığı olarak bilinir. Anne ve baba yavrularını üzerinden salgıladıkları mukoza tabakasıyla beslerler. Çok akıllı balıklardır. Sera'nın kitapçığında bir discusun kafada delik (hole in head) hastalığına yakalınışı ve balığın tedavi edilişi anlatılırken şöyle ilginç bir olaya değinilmektedir; balık her gün yakalanıp kafasına ilaç sürülmektedir, bir süre sonra tedavi edildiğini anlayan balık akvaryuma kepçe konulduğunda kendisi yüzerek içine girmiştir. Sık sık hastalanmasıyla hobicilerin gözünü korkutsa da uygun şartlar sağlanıp, sağlıklı bir balık alındığında size uzun seneler seyir keyfi yaşatacaktır. Çok tecrübe ister. Her gün düzenli dip çekimi balığın sağlıklı yaşaması için şarttır. Çok çabuk hastalandığı için, besleyen hobici hastalıklara karşı tecrübeli olmalıdır. Sürekli temizlik istediğinden, cama cam akvaryumlarda besleyen hobici çok fazladır. Yanlız olarak bakılması tavsiye edilen bir türdür. Günümüzde akvaryum ortamında beslenen discus balığının Amazon Nehiri'ndeki atasıyla pek bir alakası kalmamıştır. Ülkemiz ve dünya piyasasına asya kökenli, akvaryum üretimi balıklar hakimdir. Onlarca varyasyonu vardır.

  Aktavist Yorumları: 1) Discus dünyanın en akıllı balığıdır. Hayata bağlılığı ve yaşama isteği de en önemli özelliklerinden biridir. Hasta olduğunda bile bunu çok rahat belli eder, size kendisini tedavi etme imkanı sunar. Ayrıca da tedaviye yanıt verir. Çok dayanıklı balıklardır. Bakımı da öyle herkesin söylediği gibi çok zor değildir. Su değişimleri ve dip çekimi ihmal edilmediği sürece size hiç bir sorun çıkarmaz. En önemli konu, discusları alırken bir kere de bir yerden ve tek seferde, aynı zamanda sağlıklı olanları almaktır. Kimileri discus akvaryumunun en güzel dekoru sağlıklı discuslardır dese de ben kumsuz ve bitkisiz bir discus akvaryumu düşünemiyorum. Böyle akvaryumları da perdesiz bir eve benzetiyorum. Tabiki discusun sağlığı herşeyden önemli ancak kendinizi bom boş bir odada düşünsenize! Eğer yeterli tecrübeye sahibim diyorsanız tavsiye ederim. Size zamanla alışacak, tanıyacak ve çok keyifli anlar yaşatacaktır.

  2) Bence bakımı okadar da zor değil. Biraz özen biraz da sevgi yetecek. Çok akıllı oldukları kesin. Keyifleri yerinde olunca renkleri daha belirgin oluyor ve seyrine doyum olmuyor. Tavsiyemse; akvaryumcudaki alcağınız balık yeni ithal edilmiş olmasın! Birkac haftalık olsun. Onlarda yaşayan balık sizde hayli hayli yaşar.

  3) Süper balıklar; yanlız bu balıkları alırken dikkat etmek en önemlisi. Aldığınız yerde nasıl bakıldığı çok önemli. Yurt dışından yeni ithal balığı hemen alırsanız hüsrana uğrayabilirsiniz. Benim akvaryumumda melek, discus, rainbow 6 aydır hep beraber yaşıyorlar hiç de sorunları yok.

  4) Balık değil, balıkların sultanı. Sizle ilgilenen sizi tanıyan ve size alışan bir balık türü. Köpek besler gibi birşey...

  5) Discus balıklarının bakımı çeşitli kaynak ve makalelerde yazıldığı kadar zor değildir. Sadece ihmale gelmeyen bir tür. Uygun tank boyutu, sağlam bir filtrasyon ve düzenli su değişimlerinin yanında sağlıklı bir diyet sunulduğunda herkesin bakabileceği bir türdür. Discuslarınızı sadece kuru yem ile beslemeyin. Canlı yemler yeterli gelişim için şarttır. Temin edilemiyorsa hazır dondurulmuş yemler ya da karides,dana yüreği ve çeşitli sebzeler/ilaveler ile oluşturulan yemler kullanılmalıdır.

  6) Seyri keyif balıklardır. Artık herkesin bildiği üzere PH,NO3 gibi su özelliklerine dikkat edildiği sürece keyifleri yerindedir. Dış filtre ile su filtre edilmelidir. Beslenmeleri biraz nazlıdır. Çeşitli yemler vermenizi tavsiye ederim. Canlı su piresi, (ki doğurganlığı arttırır) kuru yem de verilmelidir. Son olarak zaman zaman saklanabileceği bir kabuk veya gölgelik olursa akvaryum içinde daha mutlu olabilirler.

  7) Sert değiller. Çok asil balıklar, seyretmesi çok güzel. Uygun şartlarda ve büyük akvaryumda bakılmalı. Beslenmesi çeşitli yemlerle yapılmalı, sevgi ve ilgiyle bakılmalı! Her şeyde olduğu gibi...

  8) Bence sert bir balık değil ve bu balığı besleyen kolay kolay başka balık beslemiyor. Sürü balığı olduğu için akvaryuma koyarken aynı boyda ve 6-8 li gruplar halinde koyarsanız bir problem çıkmaz. Büyük boya gelince discusun seyrine doyulmuyor, hele bir de eş tutmaya başlarsa o başka bir tat.

  9) Bu balığı yeni başlayan arkadaşlara önermiyorum. Sertlikleri yüzünden sıkıntı çıkarabilirler.
   

 2. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Discus Satın Alırken

  Discus satın almak Türkiye şartları içinde bir güven meselesidir.

  Discus alıcısı kendisine istediği cins discusun verileceğinden emin olduğu yerden satın almalıdır. Eğer yavru bir turkuaz discus aldıysa, bir kaç ay sonra akvaryumunda gerçek bir turkuaz discus yüzmelidir. 6 haftalık ve 5 cm. büyüklüğünde bir discus'un rengini bilmek olanaksızdır. Balığı kepçeyle yakalayıp ışıkta bakmak yerinde olur. İyice inceleyip emin olunuz.

  Bu evrede dahi, pulları size rengi hakkında bilgi verecektir. Yavru bir discus bile parlak yeşilimsi bir renk göstermelidir. Gerçek bir turkuazın parlaklığı, vücuduna bakıldığında görülmelidir. Yalnızca baş kısmı değil, bütün vücudu incelenmelidir. Işık, balığın renkleri üzerinde çok önemli rol oynar. Balık sudan çıkarıldığında, var olan renkleri çok daha iyi görülecektir.Başka bir tanktadaha iyi bir ışık altında daha önce hiçte göze çarpmayan bir balık, su dışındafevkalade bir görünüm kazanabilir.Ayrıca saati ve balığın durumu önemlidir. En iyi oldukları saat öğleden sonralarıdır. Balık sağlıklı ve nehirde gibi hissediyorsa, tüm güzelliğini ortaya koyar.

  Discus yuvarlak olmalıdır.Aynı vücut şekli yavrularda da görülebilmelidir. Uzun bir şekle sahip discusun büyümesi durmuş demektir.Bunun bir başka kanıtı da büyümüş gözlerdir. Eğer gözleri vücuduna kıyasla büyükse, balık yeterince büyümemiş demektir.Bu, bir süre için hastalanıp veya bozuk şekilde beslenmiş ve gereken gıdayı alamamış olduğunun göstergesidir. Bu durum düzeltilemez. Çok iyi bakılsa dahi, gerçek şekline dönemez. Ancak bu kalıtsal bir durum değildir. Ayrıca insan elinin discus üzerinde oluşturduğu zarar da kalıtsallık taşımaz.

  Yavru discus alınırken, bunların "çıkıntlı" bir sırta sahip olmasına dikkat edilmelidir. Balığa önden ya da üstten bakıldığında bu kolayca fark edilebilir. Başı ve sırtı bu şekilde gelişmiş olan bir yavru düzelmez ve üretim için uygun değildir. Yukarıdan bakıldığında, sağlıklı bir discus'un başı tamamıyla yuvarlak olmalıdır.Özellikle gözlerin üst kısımlarında yuvarlaklık iyice belirgindir.

  Discus satın almak zaman alır. Saatlerce bir tankın içini izleyen bir gözlemci, tankın içinde yanlış giden olayları kolaylıkla kavrayabilir. Eğer balık utangaçsave tankın karanlık kısmında oturuyorsa tedbir alınmalıdır. Sağlıklı bir discus kendibölgesini savunurken, üzerindeki çizgiler belirginleşir. Görülebilir dikey çizgiler, discus'un sağlıklı olduğunun göstergesidir.

  Eğer çizgiler koyu ise ve renkler çabucak normale dönmüyorsa, bu discus'u satın almamak yerinde olur.Sağlıklı bir discus beslenmesine bağlı olarak, kırmızımsı-kahverengi ya da siyah dışkı çıkarır.Bol miktarda dışkı, sağlıklı bir discus'un göstergesidir.Az miktarda, şeffaf ve jelatimsi dışkılar, parazitin varlığının göstergesidir. Bu parazitler kesinlikle giderilmelidirler.

  Bir çok discus'un baş çevresinde küçük delikler vardır.Göz çevresindeki bu delikler zararsız olabilirler. Bunları yaş göstergesi olarakta kullanabiliriz.Bunlar bir yaşındaki discus'larda dahi görülebilir. Daha iri delikler ise önemlidir. Büyük olan bir discus'un "Hole in the Head"(Delik) hastalığı olduğu düşünülebilir.Eğer deliklerin üzerinde beyaz kümecikler varsa balık kesinlikle alınmamalıdır.

  Discus alıcısının dikkat etmesi gereken bir başka husus da balığın solungaçlarıdır. Balıkta solungaç paraziti olabilir. Tek tarafında da parazit olabilir. Böyle bir durumda, nefes alırken bir solungacı açılır, ikincisi açılmaz. Akvaryumda yüzerken solungaçlarını etrafa sürtmesi bu hastalığın belirtisidir. Parazitler discus'lara rahatsızlık verir ve tıbbi tedavi gerektirirler.

  Yeni bir balık aldığınızda en iyi yöntem, balığı ayrı bir akvaryumda iki hafta kadar karantinada tutmaktır. Böylece diğer sağlıklı balıkları bu riskten uzak tutmuş olursunuz. Balık verilen yeme ilgi göstermelidir. Discus iyi bir yiyicidir. Eğer sağlıklıysalar verilen yiyecekten bir şeyler alacaklardır. Uzun süren bir yolculuk öncesi çok fazla yemverip suları kirletilmemelidir. Kısa mesafelerde balık O2'siz taşınabilir. Yeterince su olmalıdır. En iyi taşıma şekli, kartonlara yerleştirilmiş plastik torbalar kullanılmalıdır.

  Kartonlara polistiren ya da kağıt konulabilir. Büyük discus'lar ise torbaları delebileceklerinden, iki torba içiçe konmalıdır.Discusları asla poliystiren ya dakutularda ya da kovalarda taşımayınız. Sert kenarlar bu balıklara zarar verebilir. Göz kaslarının zarar görmesi çok acı vericidir. Bir kez zarar gördüğünde hep öyle kalır. Peroksit tabletlerinin yanlış kullanımı mukusa'larına zarar verebilir. Şişeden verilen O2 idealdır. Saf O2 ile, 36 saat dayanabilir.Balığı taşırken çok dikkatli olmak gerekir. Tank suyu taşıma torbasına yavaşça dökülmelidir. Isı ve pH derecesi ayarlanmalıdır. Balık dikkatli bir şekilde kepçeyle alınmalıdır.

  Discus akvaryuma kolayca alışamaz. Ilk konulduğunda dipte dümdüz yatabilir. Zor nefes alır, gözleri yerinden uğrar, Bu büyük bir panik halidir. Yaklaşık bir saat sürer. Ilk gün balığa yem verilmemelidir. Yavru discuslar yetişkin balıkların aksine çabuk acıkırlar,bu nedenle beslenmelidirler.
   

 3. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Discus'la İlgili Teknik Bilgiler
  Akvaryum endüstrisi akvaryumda kullanılabilecek bir çok yenilikler sunar.Basit bir donanım için dahi binlerce $ harcanması gerekebilir.Akvaryum donanımında belli yöntemler kullanmak zorunda değiliz.Önemli olan ihtiyaçlar doğrultusunda gerekli malzemeyi kullanmaktır.

  Herşeyden önce suyun niteliği önemlidir.Suyun dizalasyonu nitratın giderilmesi vs.Çiftler için özel akvaryumlar gereklidir.Akvaryumun büyüklüğü ile birlikte uğraşma ve yer problemi de büyür.Örneğin Jack Watty discusunu 1 lt.suyla dolu bir akvaryumda besliyor.Genellikle akvaryumun ebatları 50cm.*50cm.*50cm'dir.Bu her çift için maximum 125lt. su demektir.Bu ebatlarda bir tank normal sayılabilir.Daha büyük akvaryumların bakımı zordur.Ayrıca büyük akvaryumlarda discus yavrularını beslemek de zordur.Verilen naupaların suda çabucak dağılması atıkların suyu kirletmesine neden olur.Ayrıca büyük akvaryumların bakımı çok emek ister.

  Discusların yumurtlamak için belli bölgeler seçerler.Bu bölgeyi sınırlamak kolay olmalıdır.Discus akvaryumları yerden 80-100cm. yüksek bir yere yerleştirilmelidir.Akvaryumların kolayca kaldırılıp konulabilmesi için aralarında aralık bırakılmalıdır.Discus balıklarının yumurtlarken sakinliğe ihtiyaçları vardır.Bu nedenle balığın yandaki akvaryumdan görülmesi gerekir.Eğer akvaryumlar birbirlerini görmeyecek şekilde düzenlenmezseler , balıklar birbirlerine saldırmaya çalışacaklardır.Ve çiftleşmek üzere olan erkekler bunu durduracaklardır.

  Bazı discus türleri yeni yumurtalarını yerler.bunun için akvaryumlar arasından birbirlerini görmelerini engelleyen paravan kaldırılmalı.Diğer discusun yumurtalarını gömdüğünü fark eden discus onları korkumaa geçerek yemekden vazgeçecektir.

  Yine bir discu çifti yumurtladıktan sonra kavga edebilir.Bunun nedeni her ikisininde yuvayı korumak istemesidir.Bu yüzden çift bir süre birbirlerinden ayrılarak yalnızca birinin yuvaya bakmasına izin verirlir.Yine iki akvaryum arasındaki engel kaldırıldığında komşu akvaryumla uğraşan çiftlerin birbirleriyle kavga etmeye akitleri olmayacaktır.

  Eğer her iki akvaryumun ayrı bir filtresi varsa hastalık yayılma olasılığı da o derece de azalır.Eğer akvaryumdaki donanım diğer akvaryumdakilerle bağlantılı ise su değişimi yapılırken roblem büyüktür.Plastik foam cartrij filtresi örneğin;Tetra brilliant filter, bu tip tanklar için idealdir.Yavrular ya da lavralar bunun içine kaçarlar.mamafi küçük discus biraz büyüyüpbirkaç cm'e ulaştığındaplastik ve akvaryum duvarı arasında bir boşluk bırakılır.aksi halde sıkışıp kalırlar.Bu basit filtrelerle su değişimi karşılanır.Ayrıca çok iyi bir kava filtreye ihtiyaç ardır.

  Discus bakımı için bir çok filtre metodu kullanılabilir.Büyük dış filtreler kullanılabilir.Bazı besleyiciler ise akvaryumları büyük bir dış filtreye bağlarlar, bu tip filtrelerde rotasyon pompaları doğrudan filtredeki temiz su odalarına bağlıdır.Su buradan yuvarlak dağıtım borusuna pompalanır.Her bir akvaryuma su özel valfle sağlanır.Kirli su filtreye, akvaryumdan uzun bir boruyla ve basınçla gelir.Büyük yetiştirme akvaryumları ya da pek çok ürünün bulunduğu akvaryumlard hızlı iç filtreler kullanılabilir.Burada da dış filtrelerin kullanılması çok daha iyi olur.Hızla dönen pompalar emiz su odasından gelen suyu temizleyip direkt olarak akvaryuma verilir.Akvaryumdaki pis su, br boruyla filtreye gelir.Küçük dış filtre odasında sırayla filtre tıkacı akvaryum cakılı, nitrat anyon için resinli iki tabaka plastik köpük bulunur.

  Bu filtre odaları aylarca kullanılabilir.Exchange resinler rejenerasyondan sonra tekrar kullanılabilirler.Tıkaç ve çakıl hemen temizlenmelidir.Plastik köpük tıkaçlar filtre için kullanılır ve her hafta yıkanırlar.Böyle bir filtrenin minimum ebadı, akvaryum hacminin %10 'u kadar olmalıdır.

  Çok yumuşak su değişken olduğundan suyun Ph değeri sürekli kontrol edilmelidir.Yumuşak suyun değeri 7,5ve 8,0'a kadar yükselebilir.Yumuşak su ve çok sıcak su, suyun niteliğini olumsuz olarak etkiler.Bunların kontrol altında tutulması şartdır.Bu da iki yolla yapılabilir.Ozon ve ultraviyole radyasyonuyla.Ultraviyole tüpleri direkt olarak filtre sistemine bağlanabilir.Sürekli çalışan bu tüplerin süresi 7500 saatir.Bu da tüplerin en geç 300günde bir değiştirilmesini gerektirir.UV ışığınıngörevi suyun pisliğini, yaydığı ışınlarla yok etmektir.Ozonun da mikrop öldürücü etkisi vardır.Ozonizasyon sırasında herhangi bir ilaç kullanılmaz.Ayrıca ozonun discus mucusuüzerinde olumsuz etkileri vardır.Ozon, yavrular için mucus salgılanmaya başlanılana değin verilmelidir.Bu da yuurtaların bırakılmasıyla, ikinci günden itibaren ozonun kesilmesi demektir.

  Su değişimi çok önemlidir.Discus tanklarının diplerinde kum varsa bunlar düzenli bir şekilde temizlenmelidir.Discuslar büyük balılar olduklarından, çok miktarda dışkı verirler.Bu nedenle discus akvaryumundan hergün bu pislikler bir kova su alınarak temizlenmelidir.İlk önce pislik alınır, sonra temiz su konulur.Suya Tetra Aqua Safe konulara suyun toksitlerden arınması sağlanır ve Tetra Black Water Extract eklenerek, Amazon nehrinin ortamı sağlanır.

  Isıtıcı ve termo-metre de çok önemlidir.Ayrıca discus akvaryumu iyi aydınlatılmalıdır.Florasan lambaları Mercury Vapour lambaları ve metal halinde lambalar kullanılabilir.Bitki olmayacağından, ışığın kuvvetli olması gerekir.Her iki akvaryumun üzerinde bir adet florasan olmalıdır.Renk gölgeleri akvaryum zevkine bağlı olarak sağlanır.Doğal ışık ve grolux tüpleri kullanılmalıdır.EO tüpleri suyun 20-30 cm. yüksekliğnde olmalıdır.
   

 4. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Diskus Akvaryumunda Su Nasıl Olmalıdır?
  Her şeyden önce yumuşak su değişken olduğundan suyun Ph'inin sürekli olarak kontrol edilmesi gerekir.Ph değeri hidrojen iyon bileşimiyle ölçülebilir.Ph değeri 7,0 ise nötrdür.Ph değeri düşerse asit, yükselirse bazik haldedir.Discus için ideal 6,0 ve 7,0 arasıdır.Çünkü bu yumurtaların küflenmesini engeller.Ph değeri exchanger resins ya da peat konularak engellenir.Ph ölçme aleti de kullanılabilir.Aletteki elektrod, akvaryumun dibine yerleştirilir.Elektrod, Amplifier yoluyla, elektirik üretir.Sürekli ölçüm için alet devamlı suyun içinde tutulabilir.Camı içindeki ölçüm sıvısı çabucak yayılmaz.

  İkinci olarak suyun letkenliği söz konusudur.Suda çözülmüş olarak bulunan maddeler tuzlar vardır.Sudaki yüksek iyon konsanrasyonu suyu daha iletken hale getirir.Tuzlu suyun iletkenliği fazladır.Discus sularının ise iletkenliği azdır.Bu genellikle 50 ms'den azdır.Bu suyun sertliğinin bir olması yani genel sertlik derecesi esastırBütün bu faktörler de üretirken göz önünde tutulmalıdır.Üreme suyu gerekli nitelikleri taşımalıdır.Pek çok durumda da bu desalmasyon demektir.Böylece suyun discus yumurtaları üzerindeki ozmik basıncı azalır.Yüksek basınç altında discus yumurtaları bozulur ve küflenir.Bu bozulma genellikle gözle görülmez.Yumurtalar olduğu gibi kalır ancak lavra oluşmaz.Yumurta içindeki basınç gelişmeyi engeller.Üreme suyunun iletkenliği 300ms'den az olmalıdır.almanyadaki sular genellikle sert ve üreme için uygun diildir.bu yüzden yumuşatılır.ya da tuzu alınır.bunun için iyon exchanger resinsler kullanılır bunlar suni resinin çok küçük granülleridir.endüstride su damıtılmasında kullanılır.Bu granüllerde binlerce anyon ve katyon bulunur.

  Sudaki tuzların tamamıyla temizlenmesine dekarbonizasyon , yumuşatma ya da deselasyon denir.Suyun yumuşatılması çok önemlidir.Katyon Exchangerlar, suyun karbonatını alır.Kalsiyum ve Magnezyum sudan alınır.Sodyum verilir yumuşatma filtresi çok yavaş çalışır.Özel disalnasyon filtresi alınabilir.Bunlar genel filtre sistemi ya da bypass olarak kullanılır.Bypassda filtre suyu resinden hortum sistemiyle geçer arıtılmış su filtre odasına döner.

  Yumuşatma resinleri kolay ve emniyetli bir şekilde mutfak tuzundan elde edilebilir.Karbonat sertliğiyle oluşan sodyum , hidro karbür alkali verir.Ph değeri 8,0 ve 9,0 arasında değişecektir.Bu değerler tabi discus için değildir.Bu yüzden su tekrar asitle tamponlanıp geekli Ph değerine getirilmelidir.

  Resin seyreltilmiş Hidroklorik Asitle rejenere edilebilir.Bunun için çok dikkatli olunmalıdır.Dikkatsizce kullanılırsa Ph yükselir ve balık ölür.

  Suyun desalnasyonu için bir başka olasılık da bir çift filtre sistemi ya da akvaryum dışında karışık saf suya yakın bir su elde edilmesidir.Çift filtre sistemi basittir.İlk filtrede su asitle rejenere edilmiş Katyon Exchanger 'den geçer.İkinci filtre de ise anyon Exchanger'den geçer.Bu yoldan elde edilen su diğer desalide edilmş ya da kalan suyla ayarlanır.Tamamıyla desaline edilmiş su discusun saf suyuyla aynı olmalıdır.

  Birçok akvaryumcu kalan sularını desaline etmek zorundadırlar.Böylece ne yazıkki önemli tuzların da yok edildiği tuzsuz bir suya sahip olurlar.Bu yüzden daha sonra suya vitamin ve mineraller konulmalıdır.Black Water Extract kullanılmalıdır.Suyu arındırmak için üç ayrı dış saflaştıma metodu vardır.Yine suyun niteliğini koruması için suyu arındırmak için içmetodlar mevcuttur.

  Ion Exchanger'ın uyugun bir hale getirdiği sodyum hidrocarbite Ph değerinn korunmasını sağlayacaktır.Karbonat sertliğini çok düşük tutacak ve Ph değerini 5,7 ve7,0 arasına indirecektir.

  Diğer taraftan discus bakıcısı için metabolik ürünlerin nitratlarla birlikte alınması da çok önemlidir.Akvaryumumuzda zaralı nitratı yok edecek bitkiler olmayacağından bu ancak suyun kısmen değiştirilmesiyle ya da nitrat filtrasyonuyla sağlanacaktır.Filtre kömürü gibi işlev gören klor formundaki Anyon Exchangerlar kullanılır.Resin dış filtrede filtre sonrası materyal olarak kullanılır.Tıkaç , çakıl vb. materyal filtre öncesi kullanılır.1lt.Exchanger , her 100lt.hacim için kullanılır.

  Hidrojen karbonata bağlı bir Anyon Exchanger, karbonat sertliğini azaltır.Böylece Ph değeri de discus için ideal olan 5,7 ve 7,01'a düşer.Bu resinle nitrat aylarca ''0'' da tutulur.Bu yavruların büyümesi yararlıdır.Başarılı bir discus akvaryumunda, her lt. için nitrat değeri maximum 0,15 mg. değerinde olmalıdır.
   

 5. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Discuslarda Üreme İçin Hazırlık
  Başarılı bir discus üretimi için ilk önce iyi bir çift discus gerekir.Zamanı olan bir discus besleyicisi ilk çifti yetiştirmiş olduğu yavrulardan seçebilir ya da üretilmek üzere dışardan discus alabilir.

  Çiftlerin birleşebilmesindeki en önemli konu cinsiyet belirlenmesidir.Çiftlerin dişi mi erkek miolduğunu dışardan tahmin etmek çok zordur.Ancak zamanla üretici bu yeteneği kazanabilir.Cinsiyet tayini için hangi karakteristikleri kullanabilirsiniz?

  Herseyden önce balığın genel görünümü. Aynı yaşta olan bir çiftten iri olanı erkektir.Özellikle önden bakıldığında erkeklerin daha geniş ve çıkık güçlü yuvarlak başları vardır.erkeklerin sırt yüzgeçleri daha sivri ve yukarı kavislidir. Dişilerin sırt yüzgeçleri ise daha yuvarlaktır. Erkek discusun kuyruk yüzgeçi daha geniştir.

  Erkeğin kanatları daha uzun ve geniştir. Güçlü kafatası ve kalın dudakları, boyun altının daha belirgin olması yine erkeklere ait özelliklerdendir.Ancak iri dişiler de bu özelliklere sahiptirler.

  Doğada sürü halindeyken liderleri hem dişi hem de erkek olabilir.Genelde aynı tankdaki discuslarda erkek öncü durumdadır.Normalde çift birbirlerinin ağızlarını çekmeyecektirler. Erkek dişiyi yavaşça kenara itecektir.Hızla ona yüzecektir.Ve aniden geri dönecektir.Dişinin üzerindeki çizgiler belirginleşecektir.Eğer erkek eşini beslemek için takip ederse bu hareket onların iyi bir çift olduğunu gösterir.Akvaryuma yem atıldığında balıklardan biri kenara saklanırsa, ikiside aynı cins demektir.

  En iyi metodlardan biri de çift olarak seçtiğiniz balıları bir kaç günaynı tankda tutmaktır.Böylece cinsiyetleri belirleyebilirsiniz.Eğer kavga ederlerse ayrı tanklara koyarız.Çift oluşturacağımız zaman erkek daha önce tanka konulmuş dişinin yanına konmalıdır.

  Konulan erkek tankdaki dişiyle derhal ilişkiye girer.Ancak discus dişi ise saldırır ve günlerce akvaryumun bir köşesinde saklanır.Üremede suyun niteliği çok önemlidir.Su turbalarla zenginleştirilebilir.Bu nedenle akvaryum peat'i ayrı bir yerde suya karıştırılmalıdır.Bir taşla havalandırılmış peat suya asid ekleyecektir.Bir kaç gün sonra bu eski suyun bir kısmı üreme akvaryumuna konulur.Discus pH değerindeki hafif değişime olumlu cevap verir ve suyun yeni bileşimi yumurtlamayı teşvik eder. Bu durum aynen tabiattaki gibidir. Yağmur mevsiminde de sularda aynı değişim görülür.Peat çok ince torbalar veya naylon çoraplarla toplanır.

  Diğer bir olasılık ta, havalandırma sistemini bir kaç saat için kapatmak olacaktır.Böylece Peat konteynerin dibine konulabilir.Seramik koniler discus'un yumurtalarını bırakması için ideal yerlerdedir.Discusun yumurtalarını yumuşak yere bırakması gerekir.Koniler bu yüzden ideal yerlerdedir.Çiçek saksıları da kullanılabilinir.Ancak yumurtaların içeriye kaçmaması için dipteki deliğn kapatılmasıgerekir.Üretme tankının sağ tarafı bir kriter olarak kabul edilir.

  Discus sessizlik içinde yumurtlamayı sever. bu yüzden üreme tankları yalnızca bakıcısının günde birkaç kez girdiği odada olmalıdır.balık ne kadar çok rahatsız edilirse o derecede utangaç olacaktır.sağlıklı bir discus akvaryumun önünde yüzer. Akvaryumun önünde birisi durduğunda ona ilgiyle bakacak yaklaşacaltır. ve hatta elinden yem yemeyi dahi kabul edecektir. Böylece discus insanlara alışacak beslenme zamanını benimseyecek ve beslenme zamanı geldiğinde yemi almak için size doğru gelecektir. Bu da discus beslemenin diğer bir zevkli yanıdır.Beslenirken birbirleriyle iyi geçinmelidirler. Yiyecek için kavgaederlerse ya da erkek dişinin yemesine engel olursa bu uyumsuz olduklarını kanıtlar.
   

 6. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Discuslarda Başarılı Bir Üretim
  Bu bir çok akvaryumcunun amacıdır.hakkında az bilgi sahibi olduğumuz discusun ilginç kuluçka devresi oldukça zor bir devredir.Yumurtalarla ilgilenir.Lavraları yumurtadan çıkarır ve onları beslerler.Yavrular yüzmeye başladıklarında hiç birinin kayıp olmamaması için onları dikkatle izlerler.Onları takip eder yuvaya geri getirirler. hatta yavru discuslar yüzmeye başladıktan sonra onlara deri sekrasyonu için dahi yardımcı olurlar.Yavrular kendi kendilerine bakabilir hale gelinceye kadar onlara bakarlar.Ancak tüm bunları görebilmek için ilk önce discusun yumurtlamasından itibaren onu gözlemeniz gerekir.Discus çifti birbirlerini bulduktan kısa bir süre sonra çiftleşmelidirler. Bunu beklemek sabır işidir.

  Uygun çiftlerin çiftleşmesi aylar hatta haftalar alabilir.Bir yaşına geldiklerinde üreyebilirler.1'den üç yaşına kadar başarıyla üreyebilirler.Discusların düşük atmosfer basıncı periodlarında üredikleri söylenir.Ancak bu hipotez yalnızca bu konudaki düşüncelerden biridir. Dişi bir discus haftada bir yumurtlayabilir yine bir dişi discus 6ayda bu şekilde yirmi takım yumurta dökebilir.

  Tabii normalde dişi önce doğurduklarına bakacak bunlar tanktan alındıktan sonra tekrar yumurtlayacaktır.Bu arada da yumurtlamada yumurta yiyici discuslar görülmüştür.Yumurtlama işlemi esnasında discus birkaç ay dinlenebilir.Bu gibi bir durumda çiftleşme için ideal olan bir çift dahi aniden yumurtlamayı durdurur.Ve sonra aniden yumurtlamaya başlar.Discusun yumurtlamaya başlayacağı önce balığın renk değişiminden anlaşılır. Özellikle vücudunun arka kısmı daha da koyulaşır.Son dört çizgi daha belirgin bir hale gelir yine kuyruk yüzgeci daha belirgin bir hal alır vücut rengi gitgide koyulaşır bunlar yumurtlamanın işaretleridir.

  Balık yumurtlama konisinin yanına gelir vücudundan bir titreme geçer.Bu titreme özellikle baş kısmında belirginleşir. Yüzgeçleri titrer ve birbirlerine doğru yaklaşır Baş sallama hareketi görülebilir.

  Dişi sürekli olarak koniye doğru yüzer. Yumurtlama başlamak üzere gibidir.Ancak dişi yine hazır değildir. Her ikisi de koniyi tekrar tekrar temizlerler. Bu temizleme hareketi yumurtlamanın çok yakın olduğunun göstergesidir.Dişinin ovipozitörü belirgin bir hal alır.Vücuddan 3-4 mm dışarı çıkar. Erkeğin üreme organı daha kısadır.Dişi tekrar yumurtlama dememesi yapar. Erkek yanında durur. Bu nedenle yumurtlamanın diğer akvaryumlardan görülmemesi gerekir. Yoksa balık yanaşamaz. Bütün gün süren yumurtlama hazırlığından sonra gerçek yumurtlama başlar.

  Discus'lar akşamüstü yumurtlamayı tercih ederler.Dişi, yumurtlama konisine doğru yüzer.Sırayla 10-20 arası yumurta bırakır. Bir takım, genelde 200 yumurtadan, daha iyi bir takım, 300 yumurtadan ve en fazla 400-500 yumurtadan oluşurlar.(500'ün üstü çok istinai bir durumdur.) Her yumurtlayıştan sonra dişi,erkeğin yumurtaları dölleyebilmesi için yer bırakır. Bu sırada tankta akınta olmamalıdır, bu nedenle filtreler kapatılmalıdır. Yumurtlama 1 saatcivarında devam eder.

  Balıkları izlerken onları rahatsız etmemeye özen göstermeliyiz. Bu sırada çiftlerden hangisinin erkek ve dişi olduğu kolayca tespit edilebilir.Ayrıca balıkların birbirlerine karşı davranışlarını da bu sırada görebiliriz. Eğer discus çifti iyi anlaşıyorlarsa, yavruların yaşam şansları o derece artar.

  Yumurtaları bıraktıktan sonra onları sürekli olarak göğüsleriyle kontrol ederler. İyi bir çift belli aralıklarla nöbetleşe beklerler. Çift kavga etmeye başlarsa, durum kritikleşir. Kavgalar artarsa çiftler yumurtaları yiyebilir. Tek bir balık bırakmak da problemi, çözmez ancak bir balık yalnız başına yavrulara bakabilir.

  Discusun yumurtadaki balığı yediğini görmek rastlanılan bir olaydır.Bunun için en iyi çözüm, çiftden birini aynı akvaryumdan çıkartmaktır.Bir başka çift balıkta kullanılabilir.Eğer bu başka çift diğerleriyle hemen hemen aynı zamanda yumurtlamış ise kavga eden çiftin yavruları , bu yeni çiftin yanına konulabilir.Yeni bakıcılar genellikle yeni gelen yavruları kabul ederler ve onlara kendi yavruları gibi bakarlar.Yine yumurta yiyen Discusların yavruları da bu şekilde ayrılırlar.Böylece yavru discuslar tabii bir ortamda yetişirler.

  Şimdi de biz yine üreme tankımıza dönelim.Yumurtular 60 saatte 30'ta gelişirler.İkinci gün yumurtaların içindeki küçük siyah benekler gözle görülebilir.48 saat sonra da küçük gözler dahi farkedilir.Discus çifti lavraların yumurtadan çıkmasına yardım eder.Küçük lavralar titreyen kuyrukları ile konide asılıdırlar.Başlarındaki yapışkan salgı bunların düşmesini engeller.Bu süre 60 saatden fazla yani yavru kendi başına yüzebilinceye kadar devam eder.Lavra evresinde çiftler bunları sıksık yerleştirirler.Lavraları yumurtaların yapıştığı yerden farklı yerlere koyarlar. Yumurtadan kendi kendilerine yüzebilen discus olmaya geçiş aşamasında geceleri tanklarda bir ışık bırakılmalıdır.Böylece çiftler yavruları akşam üstü bir araya toplayıp gece boyunca da onlara bakabilirler.

  Bu süre zarfında çiftler daha az yerler.Ancak düzenli bir şekilde beslenmeye devam etmelidirler.Canlı yiyecekler verilmemelidir.Çünkü discus canlı yem ve lavrayı güçlükle ayırtedebilir.Yavru discusun kendi kendine yüzebilmesi ile birlikte doğruca ebeveyne doğru yüzmesi önemlidir.Eğer böyle yapmazlarsa kaybolurlar.Bu çok sık görülmekde ve nedeni bilinmemektedir.Çiftlerin deri sekrasyonu geliştirmedikleri olasıdır.Böyle bir durumda da yavrular kayıb olurlar.Derhal ebeveyne doğru yüzen onun derisiyle sürekli kontakta kalıp durmaksızın sekrasyon alır. Bu devrede çiftler özel koyu bir renk alırlar.

  İlk birkaç gün yavrular çiftlerin sekrasyonlarıyla beslenirler.Doğada sekrasyonsuz yaşamaları imkansızdır.Birçok discus beseleyicisi bunu denemiştir ancak başarılı olamamıştır.

  Deri sekrasyonu en azından ilk 4-5 gün yavru Discus için gereklidir.Ancak bundan sonra karides artemia larını alabilirler.İlk günlerde yavrular ebeveynlerden 7cm. kadar ayrılabileceklerdir.Büyüdükçe ebeveynlere bağımlılıkları gitgide azalacaktır.

  Kuluçkadayken çiftlerin birbirlerinin rollerini nasıl üstlendiklerini izlemek ilginçtir.Genellikle çiftlerin biri yavrularla yüzerken diğeri yer ya da akvaryumdaki bölgesini bekler.

  Yavru discus ebeveyn sekrasyonuyla yaklaşık iki hafta beslenir.Ancak yeterince büyüyen yavru bu evreden sonra ebeveynin mucusuna zarar verir.Bundan sonra yavruyu ayırmak gerekir.Artık artemia nauplia ile beslenirler.Başlangıçta naupliya'yı yavrulara çiftlerin yanında bir cam pipetinin içinde vermek yararlı olur.Sonra küçük discus tankın içinde aramaya başlar.15 Gün sonrada her türlü yiyeceği alabilir.
   

 7. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Diskus, Discus Yavrularının Büyütülmesi
  Discus beslemek ve büyütmek farklı olaylardır. Yavru discus'u büyütmek oldukça zahmetli bir iştir. Büyütülen yavru 6-8 haftalık olduktan sonra satılmaktadır. Ayrıca discus yetişkin bir hale yani 9-12 aylık bir hale gelinceye kadar bakılır.Küçük discus'lar genellikle 8 haftalık olduklarında satılırlar. Bu kısa devrede çok iyi bakmak gerekir.

  Düzenli bir şekilde suyun kısmen değiştirlmesi önemlidir. Akvaryumdaki nitrat artışını engellemek ve dengede tutmak ta gerekir. Bunun için de bir nitrat filtresi gereklidir. Nitratın fazla olduğu bir tankta discus gelişemez.Bu balıkların gündebir kaç kez beslenmesi gerekir. Yavruların metabolizma ihtiyaçları fazladır.Suyun çok temiz olması ve artıklardan arıtılmasıda da önemlidir.Her gün yapılan su değişimiyle, bu sağlanabilir. Balıklar daha sert, örneğin; mineral bakımından daha zengin sularda, daha, iyi büyürler. 10 Derecenin üzerindeki genel sertlik derecesi yeterli olacaktır. Sert sularda ph derecesi sabit kalır.Böylece ph'ın artışı ve azalışını kontrol altında tutmak mümkünolacaktır.Suyun niteliğinin iyiolması daima göz önünde tutulmalıdır.İyi ve uygun birşekilde bakılan yavru çabuk büyüyecektir.

  Solungaçlarının zarar görmesi,yavru discus için ciddi bir problemdir.Bu durumun nedeni hala anlaşılamamıştır. İki teori bulunmaktadır.Birincisi, küçük bir akvaryum ve pis suyun, balığın yeterli oksijeni alamamasına neden olduğu düşüncesidir.Balık akvaryumda hızla solumakda bu da solungaçlara zarar vermektedir.Solungaçların iltihaplanması bunun belirtisidir.

  İkinci teori,ise yavru balığın gereken vitamin ve minerallleri alamamasıdır.Bu da olabilir.Çünkü yavru balıklar üç haftalık olduklarında deri sekrasyonu dışında yalnızca artemia yerler. Bu durumda artemia kültürüne vitamin katılmalıdır.Her bir kültür şişesine 20 saat sonra (artemia çoğaltılırken) vitamin konmalıdır.(Bir damla multivitamin solusyonu katılır.) Az miktarda mineral koymakta yeterli olacaktır.
   

 8. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Discuslarda Beslenme
  Büyük bir discus'un iştahı kendisi gibi büyüktür.Verilen yiyeceğe doğru yavaşça yaklaşıp iştahla yer.Sindirrerek yavaşça yutar.Yiyeceğine saldırıp hemen yutuveren Angel( Melek)balığının aksine , discus yiyeceğini seçer.

  Doğada discus sinekler , bunalrın lavraları ve küçük karideslerle beslenir.Ayrıca henüz hakkında pek fazla araştırma yapılmamış olan çeşitli yosunlarla da beslendiği bilinmektedir.Discuslar belli yiyeceklere alıştırılabilirler.Bunları Tetra , mın tabletlerine alıştırmakta mümkündür.Ancak Tetra yavaşça suya inen parçalardan oluşan bir discus yiyeceği geliştirmiştir.Bu hem besin değeri açısından hemde balığın suyun içinde beslenmesi açısından önemlidir.Ancak yeni yakalanmış bir discusa bu yiyecekler verildiğinde hemen almayacaktır.Bir karışım hazırlanıp böyle verilmelidir.Tabii , yeni yakalanan bir discusu domastik olanların yanına koyup böylece beslemek çok daha iyiydir.Yiyecek verilirken diğerleriyle birlikte yemi alamayan discus hasta demektir.

  Büyük bir discus başka hangi yiyeceklerle beslenebilir?

  Tetra min taneleri ve Tetra discus foodlar dışında bir de Tetra Tip denilen dondurulumuş ve kurutulmuş yiyecek tabletleri de vardır. bu gerçekten tavsiye edilen bir yiyecek türüdür.Discuslar bunu kolayca kabul edecektir.Tetra Tibler ayrıca tedavi amacıyla da kullanılabilirler.İlaç ve su karıştırılıp 1 gece dinlenmeye bırakılırlar, kuruduktan sonra verilirler.Böylece tetra tip yemeyi seven bir discus ilacını da kolayca alabilecektir.Tetra Medicated Food da bir diğer tedavi yöntemidir.

  Önerilmesine rağmen yiyecek olarak Tubifex kurtları da vardır.Bunlar suyu kirletir ve ağır metaller ihtiva ederler. bu yüzden yiyecek olarak verilmeleri zararlıdır.Büyük discuslara suyun üzerindde yüzendonmuş ve kurutulmuş sivri sinek lavraları verilebilir.Ancak discuslar kırmızı çeşitleri tercih ederler.Fakat siyah ve beyaz lavralar daha besleyici olduklarından , bunlara alıştırmak gerekir.Bir başka yiyecek de sığır yüreğidir.

  Sinir ve yağları alınmış yürek , küçük parçalara doğranarak verilir.Gerektiğinde bir parça sığır yüreği sebze ya da findık üzerine konularak sunulabilir.Eğer yürek kurtlarla karıtırılmışsa balık bunu seyrek alacaktır.Ayrıca dondurulmadan önce vitamin ya da minerallerle zenginleştirilebilir.Multi vitaminler ya da mineraller şırınga ile ete verilip sonra et dondurulabilir.

  Diğer bir olasılıkta , yağı yürekten almak ve küçük parçalara ayırıp mikserde ,öğütmek sonra da balığın büyüklüğüne göre ayırıp vermektir.Bu ete Osspulvit yada benzeri multi vitamin mineralleri katılabilir.Kıyılıp haşlanmış ısanak, yumurta sarısı, ve acısız kırmızı biber eklenebiir.Sonra karışım plastik bir torbaya konulur.Karışım ince bir tabaka halinde yayılır, böylece tabaka donduktan sonra kolayca küpler halinde kesilebilir.Donmuş ,kurutulmuş sivrisinek lavraları bu karışıma katıabilir.Lavralar sonradan yemi emecek ve akvaryum içine yürek parçalarıyla birlikte, kolayca yenilmek üzere dağılacaklarıdr.

  Bir diğer discus yiyeceği de Enchytraea'dır.Bu kurtlaru kendiniz üretebilirsiniz.Bu çok sevilen bir yiyecektir ve dişininyumurtlaması açısından faydalıdır.Ancak çok yağlı olduğundan belli miktarlarda verilmelidir.Bu kurtlar , yavru discuslar içinde kullanılabilirler.Kurtlar albüminli maddelerle beslenirlerse , balık bu yoldan albümin alabilir.Enchytraea kültürüne vitamin tozu da katılabilir.Su sinekleri yavru discuslarca sevilirler.Ancak büyük discuslar bunları tercih etmezler.Discus'a yeni bir tür yemverilirken bakıcı ilk önce bunu günlük olarak azar azar daha sonra miktarı artırarak vermelidir.Büyük bir discus günde 3-4 kez beslenmelidir.Azar azar ama sık yem verin.Kuru yemler sabah ya da akşam üstü donmuş yiyecekler daha geç verilmelidir.Sabahları yem vermeden önce en az 15 dakika için balığın kendine gelmesi beklenmelidir.Akvaryum ışıkları yakıldıktan hemen sonra yemeyeceklerdir.İlk önce renkleri canlanmalı, gözleri canlı bir hal almalıdır. Eğer böyle değilse balık kendine gelmemiş demektir.

  Yavru discuslarda yetişkinlerin yedikleri yiyeceklei yiyebilirler.Yavru discuslar günde bir kaç kez beslenirler.Bu ne kadar sık olursa okadar iyidir.

  Discuslar evde besleniyorlarsa yavru discusu aç bırakmak tehlikeli olur.Birisi en azından günde iki kez yavrular beslemelidir.Bu durum iki haftalık oluncaya kadar devam eder.üyüyünce günde bir kez beslemek yeterli olacaktır. Erişkin bir discus bir hafta aç kalabilir.Ama kalmasa daha iyidir.Bir taile gitmeden önce, balık bir kaç gün için daha fazla yemle beslenir.
   

 9. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Diskuslarda Hastalıklar
  Discuslar diğer balıklardan fazla hastalanmazlar.Discus hastalıları hakında fazla detay bilinmemektedir.

  Herşeyden önce kullandığınız suyun niteliği önemlidir.Doğada binlerce litre ve sürekli olarak değişen suda yaşayan discusları akvaryumda yalnızca az miktarda bir sud tuttuğumuzu unutmamalıyız.Tabii akvaryumdaki su doğadakinden daha çabuk kirlenecektir.Suyun kötü olması hastalık riskini artıracaktır.Bu da su değişimi büyük filtre odaları uygun filtre sultratumu ve nitrat filtrasyonuyla engellenebilir.

  Akvaryum balıklarının hastalanmasına neden olan başlıca faktörler, amonyak ve nitrat zehirlenmesi ,Ph değerindeki ani değişim , sıcaklığın düşmesi, 02 eksikliği, intoksidasyondur.Buna baığın nakliyesi ,yeni bir akvaryuma konması , akvaryumun çok kalabalık olması ya da akvaryuma sonradan konulan bir balığın hastalık taşıması faktörleri de eklenebilir.

  Ayrıca verilen yemlerin niteliği ve miktarıda önemlidir.Az yiyen bir balığın hastalığa yakalanma olasılığı artar.Eğer sürekli olarak aynı yemi yiyorsa, gereken şekilde beslenemez.Bu yüzden çeşitli yiyecekler verilmelidir.Ayrıca balığın aşırı beslenmesi de zararlıdır.Metabolizmaya zarar verir.Örneğin , karaciğerde yağlanmaya yol açar.

  Akvaryuma yeni alınan bir balık her ihtimale karşı karantinaya alınmalıdır.Özellikle akvaryumunuzda pahalı balılar varsa bunu kesinlikle yapmalısınız.Yeni gelen balık özel bir karışıma konmalıdır.Yarım tablet Cotrim Oxale ya da Bactrim Fort, bir tablet Flagy ya da 250 gr.Metronizanol.50 lt.karantina suyunda çözülür.Balık bu suda en az 5 gün kalır.Akvaryum filtre edilir.Isı 30C olmalıdır.Gerekirse 5 gün boyunca 32-33 C'ta yükseltilebilir.Çok iyi 02 sağlanmalıdır Ancak bundan sonra balık diğerlerinin yanında kalabilir.

  Discus için ,insanlar için kullanılan bir çok ilaç, veteriner tavsiyesi üzerinde kullanılabilir.Bunlar etkili olacaktır.Flagellates, kurtlar , solungaç kurtları ve diğer parazitler vb tedavi edilebilir.Kurtlar alışılagelmiş hastalıklardandır.Beyaz, sert dışkı oluştururlar.En etkin tedavi şekillerinden biri suyun ısıtılmasıdır.Akvaryum suyu 35-36 C'ta karar ısıtılabilir.Bu kademeli olarak yapılmalıdır.Bir hafa sonra su tekrar eski derecesine getirilmelidir.Çok iyi 02 gerekir.

  "Hole in the head" hastalığında , bu tedavi sürekli iki haftaya kadar uzatılabilir.Bu tip bir tedavi balık açısından çok zor olacaktır.Ancak yapılması gerekir.Özellikle zayıf bir balık için ısı tedavisi güçtür.Hiç yiyemeyen ,zayıf ve beyaz dışkı ıkaran bir balığa kesinlikle ağızdan Metradozinal verilmelidir ,süreklilik gerekir.

  Tetra Medica Hex-Ex, "Hole in the head" hastalığı için çok etkilidir.Hasta discus , yine ilaç karıştırılmış yem tabletleri ve direkt olarak ağızdan şırınga ile verilen ilaçlarla tedavi edilip, ölümler engellenebilir.
   

 10. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Diskuslar Problemli Bir Balık mı?
  Evet bu böyle biliniyor. Ancak, Discus yetersiz ya da iyi bakılmadığında hastalanan bir balıktır (Bu insanlardada öyle değilmidir.) Diğer balıklara nazaran daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür.Çok iyi bakılması gerekir.

  En önemli nokta şudur; Doğada discus yumuşak suda yaşar. Bu suda discus için hayati değer taşıyan (humins) vardır. Ancak biz tankımıza çok fazla humins koyarsak rengi kahverengiye dönecek ve bulanacaktır. En ideali, bunları orta sertlikle bir suda tutmaktır. Genel sertlik 10-15 C arasındadır.Üreme sırasında sertlik düşürülmelidir. Peat extracats, elementler ve multivitaminler konulmalıdır.

  Akvaryumun pH değeri çok önemlidir. Bunu 6-7 arasında olması geremektedir.Asid kullanımı sonucu Ph değerinde oluşan ani değişim , balığın ölümüne neden olacaktır.Ph değerinde, suyun filtre edilmesiyle hafif düzeltmeler yapılabilir.

  Üreme için çok hafif asidik bir ortam yaratılabilir.Ancak Ph değerinin beşin altına düşmemesi gerekir.Peat'in bakteriside etkisi, yumurtaların küflenmesini önler.

  Discus akvaryumunun ısısına çok dikkat edilmelidir.Discus ılık suyu sever. İdeal ısı 28-30C arasındadır. 28 dereceden aşağıya düşmemelidir. Bazen ısı 31-33 C'ta yükselebilir. Bu üçüncü günde düşürülmelidir.

  Balıkları bakterilere karşı korumak zordur.Bu yüzden akvaryum suyunu kısmen değiştirmek gerekir.Değişen suyun nitratı değişecektir.Yükseklecektir.Yada su değiştirilirken Iyon-Exchanger kullanılabilir.Exchanger resins Ph değerini ayarlar Ve bunun Ph 6 ve 7 arasında kalmasını sağlar.

  Discusun kendini iyi hissedebilmesi verilen yiyeceklere de bağlıdır.Doğada discus taze su karidesleriyle beslenir.Çeşitli yiyecekler verilmemelidir.Eğer tek çeşit yiyecek verilirse dişi discus yumurtlamaz.Standart discus yalnızca tetra discus food gibi kuru çeşitleri değil ayrıca mineral ve vitaminlerle zenginleştirilmiş dana kalbi, yetişmiş artemia ve beyaz kurdu da kapsar.

  Bir çok discus bitkisiz ve dekorsuz akvaryumlarda tutulur.Ancak akvaryumcular bunun tam tersini isterler.Akvaryumdaki malzemenin niteliği ve kontrolü çok önemlidir.Artıklar kolayca çakılların üzerlerine yerleşebilirler.Bogwood kökleri çürür ve pis koku yayar.Nitrat oluşumu çabucak tehlikeli seviyeye ulaşır.Discusun rengi kararır ve akvaryumun kenarına yapışır.Bu nedenle dikkatli olmak gerekir.Çözümlerden biri akvaryumun dibini çakılla kaplamaktır.Akvaryum tabanındaki ön kısım boş bırakılır.Çakıllar ve bitkiler arkaya doğru yerleştirirlir.Böylece hem temizlik hemde görünüm güzelleşir.
   

 11. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Diskus Balıklarının Tanımlanması

  [​IMG]

  Symphysodon discus , daha çok Heckel Diskus olarak bilinir.
  [SIZE=+1]Discus'un bilimsel açıklaması ilk olarak 1840 yılında Dr.Johan Jacob HECKEL tarafından yapılmıştır. İleriki senelerde birçok bilim adamı amazon balığı discus için özel tanımlamalar denemişlerdir.Fakat her yayından sonra değişik fikirler ortaya çıkmıştır.
  [SIZE=+1]Aşağıdaki tabloda 2 sınıf altında bulunan 5 alt neslinin durumu gözükmektedir.[/SIZE] ​  [​IMG]
  [FONT=Verdana,Arial,Helvetica]Aşağıdaki bilgiler diskus balıkların bilimsel tiplerine ait isimleri, bilinen normal isimleri, tespit tarihleri ve tespit eden kişilerin isimleri bulunmaktadır [/FONT]
  Symphysodon discus discus Heckel-Diskus
  HECKEL
  1840
  Birinci beşinci ve dokuzuncu dikey vücut barları daha fazla koyu renktedir. Vücut formasyonu ahenk içinde ana renk kahverengi-yeşilden kahverengi-maviye çalar. Değişken uzunlamasına çizgiler gri-maviden turkuaz'a gider.
  [​IMG]
  Symphysodon discus willischwartzi
  Bluehead-Diskus
  BURGESS
  1881
  Symphysodon aequifasciatus aequifasciatus
  Green-Diskus
  PELLEGRIN
  1904
  Anal düz yüzgeçi yeşil-mavi renkte ve üzerinde kırmızı noktalar ve ufak noktalar bulunmaktadır. Değişken ana renk yeşil-kahverengi'den yeşil-mavi'ye veya yeşil-mavi'den yeşil-turkuaz'a gider. (kırmızı noktalı)
  [​IMG]
  Symphysodon aequifasciatus axelrodi
  Braune-Diskus
  SCHULTZ
  1960
  Değişken ana renk sarı'dan kahverengi'ye ve kırmızı'ya doğru gider. Az sayıda izler vücutta bulunur. Anal yüzgeçte kafada
  ve ensede izler görülür.
  [​IMG]
  Symphysodon aequifasciatus haraldi Blue-Diskus
  SCHULTZ
  1960
  Ana renk mavi-kahverengi 'den mavi ve/veya turkuaz'a gider. Değişken genişlikte uzunlamasına çizgiler vucüt görünümü
  olarak turkuaz'da oluşur.
  [​IMG]
  [FONT=Verdana,Arial,Helvetica][​IMG][/FONT]​
  [​IMG]
  1. Resim: Dr.Johan Jacob HECKEL
  2.Resim: Soldan Sağa Dr.Herbert Axelrod, Harald Schultz, Prof.Harald Sioli, Exporteur William Riese ve Dr. Hans Klinge
  1960 yılında amerikan Ichthyological (hayvanbilimin balıklara ait bölümüne verilen bilimsel adı) Dr. Leonhard P. Schultz '' symphysodon cinsleri hakkında yeni yayınlanan bilgiler her soruya cevap verememiştir; fakat bu grup için bu son söz olmamıştır.'' diyordu. Bilimde son 30 yıl kendisini doğrulamıştır.
  Bugün sınıflandırma cok zordur. Birçok değişik nesilller ki melezler (hybrid) gibi değişik isimler ile bunu daha da zor hale getirmişlerdir. Her yeni düzenlenen yarışmaya üreticiler yeni melezler getirip piyasayı kendilerine çevirip daha çok fazla para kazanmaya çalışmaktadırlar. Bu nedenlede amazon nehirlerinde bilinen vahşi tiplerdeki türlerle renkleri açısından hiçbir şekilde ortalıkları kalmamıştır.
  [/SIZE]
   

 12. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Discus, Diskus Balıkları (Symphsodon discus) Hakkında Bir Makale
  DİSCUS GENEL

  Discus ülkemizde beslenmesi zor bir balık olarak bilinmektedir. Bunun en büyük sebeplerinden birtanesi, discusun doğal hayat ortamındaki su değerleriyle Türkiye suyunun uyuş
  mamasıdır. Zaten Gerekli Şartlar sağlandığı zaman discuslar çok dayanıklı, çok canayakın ve renk kombinasyonlarından dolayı inanılmaz bir seyir zevki veren balıklardır.

  Discuslar Symphysodon familyasındandır. Symphysodon heckeli ve Symphysodon aequifasciatus diye iki alt guruba ayrılır. Discusların anavatanı Güney Amerika olarak kabul edilir. YaŸam alanlarıda amazon nehridir. Amazon nehrinin suyu asitiktir (Ph 6-6,5) ve suyu çok yumuşaktır. Discuslar gurup balıklarıdır ve sürüler halinde dolaŸırlar. Bulundukları bölgelerdeki sular kahverengi , humik asit açısından zengin sulardır. Bunun nedeni ise discusların doğal ortamlarında bol miktarda ağaç kökü bulunmasıdır
  (bog-wood ağaçlarının kökleri). Bu tür kökleri akvaryumlarımızda kullandığımızda sudaki sararmayı gözle görebiliriz. Bu kökler sunun yumuşamasında büyük rol oynar.

  Discuslar doğal ortamlarında 15-25 cm boya ulaşabilirler. Cinsel erginliğe erişmiş balıklarda(özellikle dişilerde) üremeden sonra büyüme durur. Discuslar yumuşak sulardan hoşlanmasına rağmen artık doğal yaşamları haricindede üretilmeye başlanmalarından dolayı sert sulardada yaşatılması mümkündür. Discus için önerilen su değerleri Ph:6.5 , Gh: 4-8 , Kh: 0-4, NO3: 25ppm , NO2: 0 şeklinde olmalıdır. Fakat ben Ph:8 , Gh: 15 , Kh: 20, NO3: 15ppm , NO2: 0 değerlerinde sorunsuz şekilde discus besleyip belirli peryotlarda yumurta alıyorum. Bu da balıkların nekadar rahat ve mutlu olduğunu gösteriyor. Bunun dışında discuslar için önemli bir diğer değerde sıcaklıktır. Discusların doğal ortamlarındaki su 29C civarlarındadır. Bu yüzden bizde akvaryum sıcaklığını 28-30 C arası ayarlamalıyız. Bir diğer önemli husus ise bu bahsettiğimiz değerlerin hep sabit tutulmasıdır. Ani ısı veya ph değişikliklerinde balığı şoka sokabilir hatta öldürebiliriz bile.

  Discus akvaryumu kurulurken her yetişkin balık 50 lt su hesabına göre balık popülasyonu oluşturulmalıdır. Discusun bir gurup balığı olduğunu düşünürsek ve 6-7 balıktan oluşan bir gurup kuracaksak, discus için en az 300-350 lt lik bir akvaryum kurmamız gerekmektedir. Discuslarda da cikletlerdeki gibi bir hiyerarşik düzen olduğundan dolayı (hatta daha sert) akvaryuma sonradan konulan balıklar problem yaşayabilirler. Bu yüzden 3-4erli guruplar halinde ekleme yapmak ya da tüm gurubu birdefada akvaryuma dahil etmek en güzel yöntemdir.  DİSCUSLARDA BESLENME

  Discuslar doğal ortamlarında sivrisinek larvası ve diğer küçük canlıları yemelerine rağmen, bağırsak parazitleri nedeniyle hobiciler canlı yemleri tercih etmezler, kullanılacaksada yeterince steril edilmesi gerekmektedir. Bir kesim protein desteği açısından dana yüreği önersede, sıcakkanlı bir hayvanın etiyle balık beslemenin yanlış bir fikir olduğu kanaatindeyim. Discuslar genellikle kırmızı renkli yemleri tercih ederler. Doğada discuslar çeşitli yemler yedikleri için onlara hazırlayacağımız diyetinde bir o kadar zengin olması gerekmektedir. Tek tür yemle yapılan besleme bazen bağırsak düğümlenmelerine sebep olup balığı aniden öldürebilir bile. Discusa verilen hazır kuru yemler yanında haftada bir gün sebze ağırlıklı yem verilebilir(ıspanak....). Ve yine haftada 1 veya 2 defa 1 bardak suda 1 tablet multivitamin eritilip yeme karıştırılarak verilebilir
  ( kullanılacak multivitaminin dış kısmındaki koruyucu boyalı kısım iyice yıkanmak suretiyle temizlenmelidir). Mutlaka haftada bir gün balıklar aç bırakılmalıdırlar. Bunun haricinde ev yapımı yemlerde bu balıkların diyetine eklenebilir. Ben Sn Bora œnverin tarifi olan yemi şu an kullanıyorum

  €? Karides
  €? Bezelye- Ispanak
  €? Spurlina
  €? Tatlı kırmızı biber (zarı çıkarılmış)
  €? Balık yağı
  €? Fındık (ezilmiş)

  Yemlemenin aşırıya kaçmamasını özen göstermek gerekir. Yenmeyen yemler akvaryumun dengelerini bozabilecek kadar tehlikelidir. Artan ve yenmeyen yemler dip çekme yöntemiyle akvaryumdan (edited) uzaklaştırılmalıdır.  DİSCUS AKVARYUMLARINDA DEKOR

  Discuslar çeşitli ve parlak renk kombinasyonlarıyla bizlere inanılmaz bir göz ziyafeti yaşatmalarına rağmen , sakin bir balık olduğu için birçok hobici tarafından hareketsiz olarak değerlendirilirler. Discusların yanına Kardinal neon, Rednose tetra veya Rasbora gibi küçük barışçıl ve gurup balıkları korsanız hem güzel bir görüntü oluştururlar hem de ortamı hareketlendirirler. Ayrıca biraz bitkilendirme biraz da ağaç köküyle inanılmaz güzel bir dekor elde edilebilir. Discusların yaşadıkları ortamlardaki su sıcaklıkları yüksek olduğundan dolayı bu ısıya dayanabilip ,yaşayabilen bitkiler seçilmelidir. Bu sıcaklıklarda yaşayabilen Anibuas ve Echinodorus familyasından seçilebilecek türlerle iyi bir akvaryum dekoru yapılabilir. Dekor yapılırkende büyüyüp gelişecek bitkiler arkada bodurlar önde olacak şekilde vede simetrik bir düzende olmamasına dikkat edilerek bitkiler dikilmelidir. Bunun dışında taban malzemesinin de discus akvaryumundaki önemi tartışılamaz. Discus akvaryumunda kullanılan taban malzemesinin suda çözünme yapmaması gerekmektedir. Genel olarak akvaryumlarımızda kullandığımız midye kırıkları suda çözünerek(Kalsiyum) su sertliğini artırdığı için tercih edilmemelidir. Bu yüzden akvaryuma koyacağımız hemen her cisimin üstüne asit veye tuz ruhu dökerek çözünme yapıp yapmadığını testedebiliriz(Köpüren malzeme çözünüyor demektir). Discuslar açık renkteki taban malzemelerindende pek hoşlanmamaktadırlar. Bu yüzden koyu renkli ve çözünmeyen taban malzemeleri tercih edilmelidir ( Kuartz kum...). Akvaryum dekoru yapılırken ağaç kökleri ve uygun bitkiler yeterli olacaktır. Bunlar hem güzel bir görüntü oluşturacak hemde balıkların kendilerini güvende hissedecekleri saklanma alanları yaratacaktır. Discus akvaryumlarının dekorunda kaya ve mercanların kullanılması sakıncalıdır. Bu tür malzemeler hem suda yüksek miktarlarda kalsiyum çözecekleri için hem de akvaryumdaki olası kovalamacalarda balıklarda ölümcül sakatlanmalara yol açabileceğinden ve hafif sürtünmelerde bile nazik discus mukozasında derin yaralar açabileceğinden kullanılması sakıncalıdır.


  DİSCUSLAR AKVARYUMUNDA SU DENGESİ

  Discuslar akvaryuma konmadan önce nitrojen döngüsü tamamlanıp gerekli olan bakteriler oluşturulmalıdır (aerobik-anaerobik). Oturmamış bir sudaki amonyak,nitrit ve nitrat değerlerinin ani yükselmesi discuslar üzerinde ölümcül hasarlar oluşturabilir. Discus akvaryumlarında filtrasyon çok önemlidir. Kullandığımız filtrenin akvaryumdaki suyu 1 saat içinde en az üç defa çevirmesi gereklidir. Bunun yanıda filtre içinde bakterilerin koloni oluşturabilecekleri biyolojik filtre malzemelerinin kullanılmasıda önemlidir (substrat, siporax,law taşı,...). Günde 3-4 saat Uv filtre çalıştırmanında büyük faydaları vardır. Yararlı bakteriler koloniler halinde ve yerleşik yaşarlar bu yüzden uv den geçmezler ve dolayısıyla uv nin bunlara bir etkisi olmaz. Zararlı bakteriler ve algler suda serbest dolaştıkları için uv den geçerler ve dna ları bozulmak koşulu ile etkisiz hale getirilirler. Filtrelemenin dışında belli peryotlarda en az haftada bir %25-50 lik bir su değişimi ve dip çekme hem balığınızın sağlıklı kalmasını sağlayacak hem de büyüme sürecinde bir katalizör görevi görecektir. Akvaryumda her 200 lt için kullanacağınız bir çay kaşığı tuz (kalın tuz, rafine edilmemiş) önemli bir dezenfektan olarak çok iyi iş görür. İz elementleri bakımından daha zengin olan ve deniz akvaryumlarında kullanılan tuzları tavsiye ederim.


  DİSCUSLARDA KARANTİNA AKVARYUMUNUN –NEMİ.

  Kurulu bir akvaryuma sonradan eklenecek balıkların en az 2 haftalık bir süre için karantina akvaryumunda bekletilmesi gerekmektedir. Bu evre hem balığın sizin su değerlerine alışması hem de akvaryumda gireceği hiyerarşik düzen öncesi kendini toparlamasını sağlama açısından önemlidir. Bu süre içinde balığın hareketlerinin yakından izlenmesi ve olası bir iç parazit ya da dış parazitin varlığı durumunda gerekli tedavinin seçilip uygulanması gerekmektedir. Emin olmadan herşey için gereksiz kimyasal kullanımı doğru değildir.

  Karantina akvaryumları aynı zamanda bir hastane olarak, anatanktaki balıkların tedavisi içinde kullanılabilirler. Böylelikle hem balığın tedavisini takip ederken zorlanmayız hem de anatankta kimyasal ilaç kullanmanın dezavantajlarından kurtulmuş oluruz. çünkü anatankta kullancağımız ilaçlar faydalı bakterilerin ölümüne ve dolayısıyle nitrojen döngüsünün sonlanmasına sebep olurlar. Böylebir durumda oturmamış bir suda yaşanabilecek dengesizliklerden dolayı daha ciddi hastalık veya hastalıklarla karşı karşıya kalabiliriz.
   

 13. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Discusta Sınıflandırma, Diskus (Symphsodon discus)
  Discusta Sınıflandırma

  Yazan:Carol Roberts
  http://www.discusnada.org/

  (Çeviri: F.M.Bayar)

  (İsimler orijinal metinde olduğu şekilde verilmiştir. Yanlarına benzetimi kolaylaştırmak maksadıyla Türkçe anlamları yazılmıştır. Bunlar, varyetelerin Türkçe isimleri olarak değerlendirilmemelidir. ÇN.:F.M:Bayar)

  Discuslar çeşitli ve kolayca karıştırılabilecek isimler altında satılmaktadır. Peki bu çeşitler nelerdir ve bunları nasıl adlandırırız?

  Değişik renk ve tip discuslar, aralarında çiftleşebilir ve yavru verebilir. Bazı tipler kolayca tanımlanabilir. “Pigeon Blood” (güvercin kanı) ve “Blue Diamond” (elmas mavisi) bunlara örnektir. Bu makale ile, discusların nasıl sınıflandırılabileceği üzerinde dururken aynı zamanda bunları örnekleyeceğiz.

  Discuslar birbirine göre ne kadar farklı veya ne kadar aynıdır? Bu balıklar doğadan gelen yada tank üretimi olarak bir ayrıma tabi tutulabilirler. Doğadan gelen discuslar Amazon havzasında doğanlardır. Ardından fiziksel özelliklerini inceleyeceğiz. Yavru discuslarda dikey çizgiler ayırım yapmayı sağlayan ilk unsurlardır. Birkaç hafta sonra desen gelişmeye başlar ve son olarak renk belirginleşir.


  DOĞADAN GELEN DİSCUSLAR

  Doğadan gelen bütün vahşi discuslar dikey çizgilere sahiptir. Desen veya izlerse çok değişiklik gösterir. Bunlar 4 sınıfta toplanabilir.

  [​IMG]

  1. “Heckle” (Symphysodon heckel)

  “Heckle”lar diğer discuslardan 9 dikey çizgiden 3 tanesinin çok belirgin olmasıyla ayrılır. Birinci çizgi göz hizasından geçendir. Beşinci veya orta çizgi ve kuyruk çizgisi diğer belirgin çizgilerdir.

  2. “Brown” (kahverengi) (Symphysodon aequifasciata axelrodi)

  [​IMG]

  3. “Blue” (mavi) (Symphysodon aequifasciata haraldi)

  [​IMG]

  4. “Green” (yeşil) (Symphysodon aequifasciata aequisfasciata)

  [​IMG]

  Kırmızı noktalı vahşi yeşil tür olanlar yeşilimsi-sarı kahverengimsi renktedir. Kırmızı noktalılar yüksek fiyattan alıcı bulurlar. Koleksiyoncular, balık vücudunun büyük oranda noktalı olduğu türleri tercih ederler.

  TANK ÜRETİMİ DİSCUSLAR

  Tank üretimi discuslar fiziksel görünüşlerine göre (renk ve izler) sınıflandırılır.

  [​IMG]

  Tank üretimi “Red Spotted Green” (kırmızı noktalı yeşil)

  Vahşi kırmızı noktalı yeşil discus evcil soy ile seçimli çiftleştirilerek yukarıda görülen noktalı balık elde edilmiştir.

  [​IMG]

  “Thick Line” (kalın çizgi)

  İlk tank üretimi discuslar vahşi akrabalarına benzer. Dikey çizgilere ve yatay desenlere sahiptir.

  Yatay desendeki izlere göre kalın çizgili veya ince çizgili olarak sınıflandırılabilir. Yukarıdaki “Turquoise” (turkuvaz) discus düz kalın desenli bir çok türden biridir.

  [​IMG]

  “Thin Line” (ince çizgi)

  “Snakeskin” (yılanderisi) hoş bir desene sahiptir. Çoğunluğu 14 dikey çizgiye sahiptir. Bunlar, solungaçları üzerinde sık çizgi ve noktalar içeren ayırt etmeyi kolaylaştırıcı desene sahiptir.

  [​IMG]

  “Pattern” (desen)

  Bu sınıf, “Leopard” (leopar) gibi karmaşık desenli discusları içerir. “Checkerboard” (satranç tahtası), “Pearl” (inci) diğer yaygın desenlerdir.

  [​IMG]

  “Spotted” (noktalı)
  “Red Leopard” (kırmızı leopar), evcil “Red Spotted Green” (kırmızı noktalı yeşil) ve “Leopard Spotted Snakeskin” (leopar noktalı yılanderisi) bu kategoriye girer.

  [​IMG]

  “Open Pattern” (açık desen)
  “Albino Spotted” (albino noktalı), “Albino Snakeskin” (albino yılanderisi), “Golden Leopard Snakeskin” (altın rengi leopar yılanderisi) türü desenler bu türe girer.

  Discusların ayrımında diğer bir yöntem de renktir. Renklerine göre yaygın olarak aşağıdaki gibi ayrılırlar;
  “Blue” (mavi) [“Blue Diamond” (elmas mavisi), “Cobalt” (kobalt rengi) vb.]

  [​IMG]

  [​IMG]


  “Red” (kırmızı) [bütün kırmızı discuslar]

  [​IMG]

  [​IMG]

  “Yellow” (sarı) [“Pigeon Blood” (güvercin kanı), “Golden” (altın rengi), “Yellow Crystal” (sarı kristal), “Golden Spotted” (altın rengi noktalı)]

  [​IMG]

  “White” (beyaz) [bütün beyaz discuslar] “Snow White” (kar beyazı)

  [​IMG]Orjinal Boyutunda Açmak İçin ( 1024x768 ve %3$sKB ) Buraya Tıklayın[​IMG]

  “White Pigeon Blood” (beyaz güvercin kanı)

  [​IMG]

  “Open” (açık) [“Yellow White (sarı beyaz), “Red White” (kırmızı beyaz), “Calico”, “Ghost” (hayalet)]

  [​IMG]

  “Red Wite” (kırmızı beyaz)

  [​IMG]

  “Calico”

  [​IMG]

  “Ghost” (hayalet)

  [​IMG]

  Herhangi bir discus diğeri ile çiftleşebildiğinden, üretilen balıkların hangi türe dahil edileceğine karar vermek bazen zor olabilir. Discus yarışmalarında, hangi sınıfa en uygun olduğunun kararı balığın sahibine bırakılır.

  Aşağıdaki discuslar hobide popüler olmuş, ayırımı kolay türlerdir;

  [​IMG]

  “Turquoise Discus” (tukuvaz discus) dikey çizgilere ve kalın çizgili desene sahiptir. Tan (sarı kahverengi) bir fon üzerine kırmızı veya mavi desenlidir. En eski evcil türlerden biri olup discus satan yerlerin çoğunda bulunan yaygın bir çeşittir.

  [​IMG]

  “Snake Skin” (yılan derisi) dikey çizgilere ve ince desene sahiptir. Tan (sarı kahverengi) bir fon üzerine kırmızı veya mavi desenlidir. Yakından bakıldığında solungaç kapakları üzerinde sık çizgi ve noktalar fark edilir ki bu türe özgü bir husustur. “Snakeskin”ler bir çok çaprazlamada başarılı sonuç vermiştir. “Leopard Snakeskin”, “Pigeon Snakeskin”, “Blue Diamond Snakeskin”, ve hatta “Red Spotted Golden Leopard Snakeskin” gibi varyetelere rastlayabilirsiniz.

  [​IMG]

  “Red Leopard Snake Skin”

  [​IMG]

  “Red Leopard Discus”

  “Red Leopard” ve “Red Leopard Snakeskin” dikey çizgilere, küçük noktalarla ayrılmış ince veya kalın çizgili desene sahiptir. Noktalar, mavi veya tan rengi fon üzerine kırmızıdır. “Leopard Snakeskin” solungaç kapağı üzerinde sık çizgi ve noktalı desene sahiptir.

  [​IMG]

  “Pigeon blood” dikey çizgileri yoktur. Rengi neredeyse beyazdan, sarı, portakal rengi, portakala çalan kırmızıya kadar çeşitlilik gösterebilir. Tek renk olabildikleri gibi, kalın desenli, ince desenli, ince desenli veya arada bir desene sahip olabilirler. Çoğunluğu kırmızı noktalı olur. “Pepper” (karabiber) “Pigeon” temelli bütün discusların taşıdığı bir özelliktir. Bu küçük, siyah noktalı pigment genellikle burun ve yüzde kendini gösterirken, balığın stresli veya hasta olduğu dönemlerde daha belirgindir. Mukayesili olarak daha az “Pepper” pigmenti taşıyan “Pigeon” türleri üretilmiştir. “Pigeon Blood” geni baskın gendir. Başka bir türle çiftleştiğinde yavrular “Pigeon” olur. Eğer dikey çizgili bir balıkla çiftleşirse yavrular daha belirgin “Pepper” pigmenti taşır. “Pigeon” temele sahip discuslar, “Marlboro”, “Melon”, “Tangerine”, “White Butterfly” (beyaz kelebek), “Blue Panda” (mavi panda) and “Golden” gibi çeşitli isimler altında satılmaktadır.

  [​IMG]

  “Blue Diamond” tek renktir ve dikey çizgileri yoktur. Yüzde ve yüzgeçlerde desen yoktur. Kırmızı gözlü olanlar tercih edilir. “Blue Diamond” geni çekiniktir. İki “Blue Diamond” üretiminden bütün yavrular bu tür çıkar.

  [​IMG]

  “Snow White” (kar beyazı) gibi beyaz discuslar tek renk beyazdır ve dikey çizgileri yoktur. Yüz daha sarımtırak bir beyaz renkte olabilir. Yüzgeçlerde maviliklere rastlanabilir. Fakat yüz ve yüzgeçlerde desen yoktur. Belirleyici beyaz gözlere sahiptirler.

  Sınıflandırmada kati kurallar yoktur. Çoğu renklerin geçmişi 10 yıldan az bir süreye dayanır ve heniz tam olarak sabitlenememiştir. İnsanlar ellerindeki renk çeşitlerinden çabucak sıkılıp değişik talepler yaratmaktadır. Üreticiler de değişik renk ve desende balıklar üretebilmek umuduyla denemelere devam etmektedir. Son birkaç yıldaki gelişmelere göz atalım;
  1988---Kahverenginin bir mutasyonu olarn “Ghost Discus” bulundu.

  1990/91---“Golden Discus” kahverenginin diğer bir mutasyonudur.

  1990/91—Tayland’dan 9 dikey çizgili bir “Snakeskin” ithal edildi.

  1992---“Blue Diamond” & “Ocean Green” (okyanus yeşili) türleri popüler oldu.

  1993--- Vahşi discus özellikleri taşıdığı düşünülen bir 14 çizgili “Snakeskin” Penang’da bulundu.

  1995---“Snakeskin” soyu ithal edildi.
  1995--- Seçilen “Red Diamond” lardan “Leopard Skin” üretildi.
  1997---“White Discus” daha da geliştirildi.
  1998---Red/White” & “Yellow/ White” ortaya çıktı.
  2000---Soy geliştirmek üzere “San Merah” & “Red Melon” ithal edildi.
  2000---“Snakeskin” çaprazlamaları ile bir çok varyete elde edildi.
  Yukarıdaki kronoloji Joe Szelesi’nin, Brooklyn Aquarium Society isimli sitedeki bir makalesinden alınmıştır. http://www.brooklynaquariumsociety.o...pt-pg%2029.htm )

  [​IMG]

  “Red Spotted Golden” (kırmızı noktalı altın rengi)

  Discus isimleri kafa karıştırıcıdır. İsmine veya görüntüsüne bakarak bir discusun genetik altyapısını tahmin etmek her zaman kolay değildir. Aşağıda balığın geçmişini anlamaya yarayabilecek bazı ipuçları özetlenmiştir.

  “Snakeskin” ler şimdilerde en popüler çaprazlamalardan biridir. Solungaç kapaklarındaki sık çizgi ve noktalı ince desen ayırıcıdır. Çoğunluğu 14 dikey çizgiye sahiptir. Gözler kırmızı veya amber rengidir.

  “Ghost”lar dikey çizgilere sahip olmamakla beraber, göz ve kuyrukta kısmı çizgileri bulunabilir. Az miktarda kırmızı pigment ve siyah nokta içerebilen beyaz gözlere sahiptir.

  Beyaz temele sahip discusların dikey çizgileri yoktur. Az miktarda kırmızı pigment ve siyah nokta içerebilen baskın beyaz gözlere sahiptir.

  “Albino Discus” lar pigmentten, dolayısı ile dikey çizgilerden yoksundur. Pembe gözleri vardır.

  “Pigeon Blood” ların dikey çizgileri yoktur. Ağırlıklı portakal tonlarında olmak üzere hemen her renk ve desende olabilirler. Yüzde ve diğer bölgelerde “Pepper” olarak adlandırılan siyak noktacıkları olabilir. Gözler kırmızı veya amber rengidir. Baskındırlar ve ilk neslin tamamı kendilerine benzer.

  “Blue Diamond” ların dikey çizgisi, yüzde ve yüzgeçlerde deseni yoktur. Gözler kırmızı veya amber rengidir. “Blue Diamond” yavrular gene iki “Blue Diamond” dan olur.

  Benzer genetik altyapıya sahip discuslar çok değişik isimler altında satılabilir. Dikey çizgilere, desene, renge, noktacıklara ve göz rengine dikkat ederek ayrım yapmaya çalışın.

  [​IMG]

  “Red Leopard Snakeskin”

  SON
   

 14. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Diskuz alırken nelere dikkat edilir?
  Discus Seçerken Nelere Dikkat Edilir?..


  [​IMG]

  *Baş kısmında çökme yada çukurluk olmamalı

  [​IMG]

  *Balığın göz vücut oranına mutlaka dikkat edilmelidir.Gözü vücuda göre iriyse balık yanık kalmış demektir.Seçilen balığın gözleri kırmızı olmalı.

  [​IMG]

  *Balığın baş kısmı görselde gövde den daha kalın duruyorsa balık yanık kalmış yada yetersiz beslenme ve su değişimine maruz kalmıştır

  [​IMG]

  *Balığın mutlaka dışkısına bakılmalı,dışkıda jelimsi beyazlık var ise balık alınmamalıdır(İç parazit)

  [​IMG]

  *Cama yaklaştığınızda ele mutlaka gelmeli

  *Alıcağınız tank içerisinde ürkek kararma gösteren diskus alınmamalı
  *Diskusta mutlaka barlar(boyuna siyah bantlar şeklinde)net ve görülür olmalı


  *5-9cm. arası renklenmesi formuna göre fazlalaşmış diskus alınmamalı
  *Balığın solunumu gözlenmeli çok hızlı solunum tehlike arz eder,solungaçların ikisininde açılıp kapanması gözlenmeli


  *Şekli dairesel formda olmalı elips yada uzay mekiği gibi diskustan başka herşeye benzeyen türde olmamalı
  *Balığın önceden yem rasyonu ve ne ile beslendiği mutlaka bilinmeli..Tank değişimlerinde balıkta kararmalar,kuyruk yada yüzgeç erimesi yada kopması,iştahsızlık,karnında şişlik yada çukurluk oluşabilir.Bunlar genel olarak kabızlık,önceden tubifex ile yoğun beslenme ile tetikte bekleyen parazitlerin gün ışığına çıkmasına neden olur.
  *Diskus ne kadar genç renklenirse okadar formu düzgün ve buna bağlı olarak gelişimi devam ediyor demektir.Renklenmesini 5-9cm aralığındaki bir balık tamamlamışsa gelişim minumum seviyede yada durmuş demektir.
  *Diskus alınmadan önce beslendiği tankın su değerleri mutlaka bilinmeli ve tankın su parametrelerini buna göre ayarlanmalı


  [​IMG]

  *Tanka alınıcak diskuslar farklı üreticilerden yada farklı yerlerden alınmamalı.Tanka sonradan diskus eklenmemeli

  [​IMG]

  *Deride,mukozada beyaz pamuksu görüntü olmamalı,balığın sürekli kararması kendini tanktaki objelere sürtmesi dış parazit göstergelerindendir.Bu türdeki balık alınmamalı.

  [​IMG]

  *Diskuslardaki alt ve üst finlerin açık,balığın atak ve hareket halinde olmasına,finlerini sürekli kısan diskus tercih edilmemeli
   

Bu Sayfayı Paylaş