Diş etleri ağrısı ile ilgili soru ve cevaplar

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Diş etleri ağrısı ile ilgili soru ve cevaplar

Soru: yemek yedikten sonra yada sert bişey yediğim zaman diş etlerim çok ağrıyor.ne yapa bilirim.

Cevap: Diş etlerinizde aralıklar veya diş eti cebi olabilir. Öncelikle bir hekime danışıp muayene olmanız gerekir.

------

Soru: benim köpek dişlerim diğer dişlerime göre biraz dışta çene darlığından gittiğim diş doktorları tek tedavisi tel dediler acaba başka bir tedavisi mümkün mü teşekkürler.

Cevap:Sizi muayene etmeden net bir şey söylemek zor,ama laminate veneer yöntemi ile de dişler aynı hizadaymış gibi gösterilebilir.Laminate veneer konusunda deneyimli bir hekimin de fikrini almanızı tavsiye ederim.

------

Soru: merhaba 24 yasındayım ve ben kendınmı bıldım bılelı agzım kokuyoo artık sakız sekerde fayda etmıyo o koku sankı hep burnumda.bugun ılk defa dıs tası temzılıgne gıttım dolgu yapılcak dıslerım var kanal tedavsıı yapılcak bı dısım varms 7 tane falanda dolgu sızce bu koku gıdrılırmı bole?

Cevap:Bu kadar çok sorununuz varsa,kokunun kaynağı bunlardır.Tedavileriniz bittikten sonra ağız kokusu da yok olacaktır.

------

Soru: merhaba benim ön iki dişim 8 yaşındayken kırıldı. birinin yarısı gitti diğerinin çok az bi kısmı çok fazla kırılana kanal tedavisi uygulandı iki kez şu an yaşım 19 ve sanki kanal tedavisi olan dişimde kaşıntı var ve doktorlar venner kron seramik porselen yapılmasına karar verdiler acaba bu uygulamada dişlerim kesilcek mi ve ağrı sızı olcak mı yaptırmalımıyım bi de laminat veneer ile aynı şey mi

Cevap:Madde miktarı çok olduğunda laminate veneer malzemesiyle kuron restorasyonu da yapılabilmektedir.Size kesin olarak ne yapılacağını,dişinizden ne kadar madde kaldırılacağını hekiminizden öğrenebilirsiniz. Laminate veneer yönteminde dişin sadece ön yüzeyinden ve çürük olan alandan madde kaldırılır ve bu işlem anestezi altında yapılır,siz ağrı hissetmezsiniz.

------

Soru: 2yaşınd bir erkek çocugum var 1.5 yaşında ön ve üst cene çürümeye başladı arka dişlerindedevar çocugum diyer konularda saglıklı acaba neden kaynklanır aydınlatırsanız sevinirm teşekkül ederim

Cevap:Çocuğunuz gün içerisinde ağzında biberonla geziyorsa,süt ve diğer gıdalar aldıktan sonra dişlerini bir gaz tampon veya tülbetle silip su içirmiyorsanız;ağızda uzun süre kalan besinler yaygın çürüğe neden olur.Uzun süre biberon vermemelisiniz,beslenme sonrası dişlerin yüzeyini silmelisiniz(özellikle gece yatmadan önce).3 Yaş gibi de diş fırçalama alışkanlığını yavaş yavaş vermelisiniz.

------

Soru: duygu hanım merhaba. yaklaşık 6 yıl önce kanal tedavisi ve dolgu yaptırdığım dişim son günlerde sıcak içeceklerde ve üzerine baskı yapıldığında ağrı yapıyor. sizce dolgunun ömrü mü bitmiştir. saygılar.

Cevap: Kanal tedavisi yapılmış diş sıcakta ağrı yapmaz.Sorununuz yandaki dişten kaynaklanıyor olabilir.Bir hekime danışmanızı tavsiye ederim.

------

Soru: İYİ GÜNLER HOCAM BENİM ŞU BİR KAÇ HAFTADIR ALT DİŞ ETİMDE ŞİŞLİK VAR BİR ŞEY ISIRIP YEDİĞİMDE HEM DİŞLERİM AĞRIYOR HEMDE DİŞ ETİM ACIYOR. BEN ŞUNUDA DÜŞÜNÜYORUM HOCAM ACABA DİŞLERİMİ FIRÇALARKEN DİŞ ETİME ZARAR VERMİŞ OLABİLİR MİYİM? CEVALARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER...

Cevap: Sorununuz diş köküden veya diş etinden kaynaklanıyor olabilir.En kısa zamanda bir diş hekimine danışmalısınız.

------

Soru: merhaba benım 2 yaşında kızımın on dışının arkasında kararma ve alt tarafında ufalanmaya başladı bı tedavısı varmı çok uzuluyoruz

Cevap: 2 Yaş bir müdahale yapılması için çok erken.Dişleri şu dönemde çürükten korumak daha uygun olur.Gece biberonla uyutmamak,sütlü-şekerli gıdaları verdikten sonra dişlerin yüzeyini silip su içirmek faydalı olacaktır.3 Yaş gibi de fırçalama alışkanlığı kazandırmanız gerekir.

------

Soru: 25 yasındayım dişlerim çok çarasık telsiz tedavi istiorum mümkünmü teşekkürler

Cevap: Laminate veneer konusunda deneyimli bir hekime danışıp bilgi almanızı tavsiye ederim.

------

Soru: MERHABA DOKTOR HANIM BENİM SON GÜNLERDE ALT DİŞELERİMİN İÇ TARAFINDA VE ÜSTÜNDE KAHVERENGİ LEKELER OLUŞTU ÇOK AZ MİKTARDA DİŞ SAĞLIĞIMA DİKKAT EDİYORUM SİGARADA KULLANMMIYORUM BU LEKELERİN SEBEBİNİ ÖĞRENMEK İSTİYORUM BANA YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM İYİ ÇALIŞMALAR CEVABINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM

Cevap: Bu lekerlerin sebebi diş taşı oluşumudur.Bir diş hekimine danışıp diş taşı temizliği yaptırtmalısınız. Diş çekimi sonrasında şişlik olabiliyor. Tekrar diş hekimine danışmalısınız. Görmeden net bir şey söylemek çok zor. Gerekirse antibiyotik almalısınız.
 

Üst