Direklibucak Köyü Hakkında Bilgi Yıldızeli Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 19 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Direklibucak Köyü Hakkında Bilgi Yıldızeli Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  direklibucak köyü bilgileri - direklibucak köyü resimleri - direklibucak köyü tanıtım  Direkli (bucak merkezi), Sivas ilinin Yıldızeli ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Direkli köyünün ilk kuruluş tarihi kesin bilinmemekle beraberköy yaşlılarının söylentilerine göre 18. yüzyılın ilk çeğreğinde kurulmuştur. Sultan II.Abdülhamit dönemine kadar idari yapılanmada köy statüsünde iken Abdülhamit döneminde nahiyelerin kurulmasıyla birlikte nahiye olmuştur. 1320(1902) tarihli umumi devlet salnamesinde Yenihan(Yıldızeli) kazasına bağlı üç nahiyeden(diğerleri Çırçır ve Belcik) biridir. Yine aynı salnamede verilen bilgilere göre 1902'de Direkli nahiyesine 27 köy bağlı bulunmaktadır.

  Köy halkı geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlamaktadır. En çok yetiştirilen tarım ürünleri Buğday, yulaf, arpa, şeker pancarı ve mısırdır.
  Mağara

  Örtmence Çeşmesi

  Seten

  Yamaç Pınarı

  Ayrıca köyün altından geçen kızılırmaktan köy gençleri elleriyle balık avlamaktadır. Ancak bu av belirli bir düzen ve belirli bir zamanda yapıldığından balıkların sayısı ve türü azalmamaktadır. Köyün alt ve üstünden geçen "öz" adı verilen küçük dereler köye hayat vermektedir. Köyde üç adet pınar mevcuttur. Evlere şebeke suyu yakın zamanlarda bağlanmıştır. Köyde 1990'lı yıllarda 110 yaşında vefat etmiş Kore Savaşı Gazimiz "Ömer keleş" yaşamıştır[kaynak belirtilmeli]. Ayrıca 2008 yılında vefat eden 115 yaşındaki Saniye nine yaşamıştır[kaynak belirtilmeli].
  Gelenek, görenek

  Her ne kadar gelenek ve göreneklerde yozlaşma meydana gelmiş, olsada bugün hala düğün, nişan, cenaze gibi törenler ilk halini koruyabilmiştir... Düğünler 3 gün sürer, düğünlerde cumartesi günü yemek yenir, gençler düğün odasında oyunlar oynar.
  Yöresel Yemekler [değiştir]

  Köyün sivas yöresine ve kendi kültürüne has yemek kültürü bulunmaktadır.

  * Hingel : Oklava ile açılmış hamurun kare şeklinde küçük parçalar halinde kesilerek içine patates, kıyma, peynir konulmak suretiyle üçgen şeklini alacak şekilde kapatılıp suda haşlandıktan sonra bol tereyağı ile soslanması ile elde edilen yemek türüdür. Genellikle Sivas ve Tokat yörelerinde yaygın olarak yapılır.
  * Kömbe : Mayalı veya mayasız yoğurulmuş hamurun baklava inceliğinde açılarak bol yağlı olarak ateşte veya fırında pişilmesinden elde edilen bir börek türüdür.
  * Herle : Domates salçası ve yağla yapılmış soslu çorba üzerine kavrulmuş un (şekersiz helva) konulması ile yapılan bir çorba türüdür.
  * Telceli, Çökelekli, Yuvarlama : İçine pancar, telce, peynir, çökelek, patates vb. konularak yapılmış yarım ay şeklinde bir gözleme türüdür.
  * İçli Köfte : Bulgurun ıslatılıp yuvarlatıldıktan sonra içine patates, peynir veya kıyma konulmuş halde haşlanarak kızartılmış halidir.
  * Diğer : Ayran Aşı, Mıhlama, Katmer, Sulu Köfte, Dal Turşusu (Şeker pancarı sapından yapılmaktadır), Domatesli Bulgur Pilavı, Madımak Çorbası, Düğün Çorbası(9 Çeşit üzümden yapılmaktadır. Bayramların ve düğünlerin değişmez menüsüdür), Kazan Karası Sarması (Yöreye has "kazan karası" denilen bitkiden yapılmaktadır), Evelik Dolması(Yöreye has yetişen "evelik" adı verilen bitkilerin yapraklarından yapılmaktadır)

  Coğrafya

  Sivas iline 40 km, Yıldızeli ilçesine 25 km uzaklıktadır.

  Direkli Genel Görünüm
  İklim ve Bitki Örtüsü [değiştir]

  Direkli Köyü yazları sıcak ve kurak kışları soğuk ve kar yağışlı step ikliminin etkisi altındadır. Köyde yazlar kısa kışlar ise uzun sürmektedir.En sıcak ay ortalaması 28 C olup Temmuz ayıdır. En soğuk ay ortalaması ise 0 C olup Ocak ayıdır.Yağışlar kışın kar şeklinde ilkbaharda yağışlarise konveksiyonel (kırkikindi)olup yağmur şeklindedir. Yıllık yağış miktarı 350-400 mm dir ve en fazla yağışı ilkbahar mevsiminde alır.
  Köy Altı

  Patırdah Şelalesi

  Bitki Örtüsü ise step ikliminin karakteristik bitki örtüsü olan bozkır'dır.İlkbaharda yağışlarla yeşillenen yaz ortası ve sanbahar başında sararıp kuruyan kısa boylu otlardan oluşan bozkır temel bitki örtüsüdür.Yemlik,madımak,geven, koyun yumağı, kekik tavşan otu, kılıç otu, gelincik, çayır, peygamber çiçeği başlıca bitki türleridir.
  Sosyo-Kültürel Yapı
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi başta tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır.

  * Tarım: Başta tahıl ürünleri şekerpancarı son dönemlerde özel sektör tarafından ayçiçeği yetiştiriciliği yapılmaktadır.Köyde tarımı olumsuz etkileyen en önemli faktör sulamadır.Kızılırmak köy yakınlarından geçmesine rağmen yeterince yararlanılamamaktadır.

  * Hayvancılık: Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yapılıyor olsada ticari amaçlı ürün elde edilmemektedir. Köyde hayvancılık ahır (ilkel) hayvancılığı şeklinde olup daha çok küçükbaş hayvancılık yapılır. Büyükbaş hayvan olarak sığır yetiştirilir. Daha önceleri halkın kendi ihtiyacını karşılayan sığır yetiştirciliği günümüzde halkın ekonomisinede büyük katkı sağlamaktadır. Bunların yanında kümes hayvancılığı halkın kendi ihtiyacını karşılayacak düzeyde her evde yapılmaktadır.

  * Sanayii: Modern un fabrikası un, bulgur, kepek üretimi yapılmakta ve bu fabrikada çevre köylerin ihtiyacını da karşılamaktadır.

  Köyün diğer gelir kaynağını ise yurt dışından gelen dövizler oluşturmaktadır.Köy halkından hemen her ailede en az bir kişi yurt dışında çalışmaktadır.Bu gelir köylünün refah seviyesinin artmasında önemli bir paya sahiptir.
  Ticaret

  Ticaret pek gelişmemiştir.KöY halkı tarım ve hayvancılıktan elde ettiği ürünlerini Yıldızeli,Sivas ve komşu illerde kurulan pazarlarda değerlendirmektedir.Gıda,giyim ve diğer gereksinimler Sivas ve Yıldızeli den sağlanmaktadır.Köyde küçük çaplı alışveriş yerleri (bakkallar)bulunmaktadır.Ayrıca modern un fabrikası vardır.
  Ulaşım

  Karadeniz Bölgesini Akdeniz Bölgesinine bağlayan D851 Karayolu köyün topraklarından geçmektedir.Buda zamanla köyün ekonomisini olumlu yönde etkileyecektir. Köyün il ve ilçe merkezleri arasındaki ulaşımı karayolu ile yapılmaktadır. Ulaşım özel sektöre ait minibüslerle yapılır. Son yıllarda artan taşıt sayısı ulaşımın daha kolay yapılmasında etkili olmuştur. Köye yaklaşık 20 km olan demiryolu ulaşımı ise eski önemini yitirmiştir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 641
  2000 2119
  1997 1094

  Rumi 1320(1902)'de köyün bağlı olduğu ilçe olan Yıldızeli'nde nüfus idaresinin kurulması ile beraber ilçeye bağlı köylerdeki vatandaşlara da halk arasında kafa kağıdı namıyla maruf nüfus tezkereleri verilmiştir.

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Ayrıca cep telefonları da çeker avea ful çekiyo diğeri normal çekiyor
  [​IMG]

  kaynak-vikipedi
  özgür ansiklopedi


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Direklibucak Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş