Direcik Köyü Yenipazar Aydın

'Aydın Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 7 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Direcik Köyü Yenipazar Aydın konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yenipazar Direcik Köyü Bilgileri - Direcik Köyü Hakkında - Direcik Köyü Tanıtımı - Direcik Köyü Resimleri  Direcik,Aydın Yenipazar ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: YENİPAZAR

  İl:AYDIN

  İle Uzaklığı:48 km

  İlçeye Uzaklığı:8 km

  Rakım:66 m

  Nüfus:

  2000: 957
  1997: 639

  Tarih

  Direcik , Aydın'ın Yenipazar ilçesine bağlı bulunan 550 kişilik nüfusu ile küçük bir köydür. Yenipazar'a 7 km., Nazilli'ye 18 km. uzaklıktadır. Büyük Menderes ve Akçay havzasında bolca arazisi bulunan köy geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlamaktadır. Toprakları son derece verimli ve su bakımından zengindir. Geçtiğimiz yıllarda arazilerdeki ıslah çalışmasıyla verim daha da artmıştır. Arazilerinin tümünde sulu ve modern tarım yapılabilmektedir. Klasik bir Ege köyü havasını barındırmaktadır. Binaların bir çoğu avlu denen bahçeye sahip olup Rum ustaların imzalarını taşımaktadır. İçme ve kullanma suyunu kendi olanakları ile çözen köy bu tip alt yapılara çok eskiden beri sahip olmaktadır. Köyde eskiden beri yerleşik hayatın olduğunu yapılan kazılarda roma dönemine ait bir mezarın ortaya çıkmasıyla anlıyoruz. Yakın tarihte kurtuluş savaşına katkısı ile de yiğitlerinden söz ettiren Direcik; bir çok savaş gazisinin yaşadığı yerdir. Milli Mücadeleyi Köyün savunmasını Lale tepe denen, Köyün Doğu girişindeki tepeden yapıldığı bilinmektedir. Savaş sırasında kullanılan siperler günümüzde de görülebilmektedir. Yunan askerleri ile yapılan mücadelede Büyük Menderes nehri köyün yerleşim alanının yakınında olmasından dolayı doğal bir set görevi görmüştür. Ve savunmada büyük kolaylık sağlamıştır. 1986 da köyün güney yamaçlarına dikilen çam fidanları günümüzde orman görünümündedir. Okuma yazma oranı %100 dür. Her batı köyünde olduğu gibi Köyümüzden de farklı meslek gruplarından kişiler mezun olmuştur. Bu kişiler köyde çalışma imkânı bulunmadığı için yaz ayları dışında etkisini fazla gösterememektedirler. Köy halkı daha çok tarım ve hayvancılıkla geçimini sürdürmektedir. Ülkenin son yıllarda izlediği tarım politikası genç nüfusun iş için yakın il ve ilçelere göç etmesine neden olmuştur. 1960-70'li yıllarda çevre köylere nazaran daha aktif bir yapıya sahip olan Direcik Köyü, yağlı güreş müsabakaları düzenleyip, köy gençlerinin bu spora katılmalarına olanak sağlamıştır. Güreş kulübüne sahip olan nadir köylerden birisidir. Güreşin yanında futbola da önem veren köy halkı çeşitli başarılar kazanan bir futbol takımına sahipti. Maddi olanaksızlarla gücünü kaybeden takım faaliyet gösteremez duruma gelmiştir. Geçim kaynakları Pamukçuluk: Köye ait arazilerin %80'ine pamuk ekimi yapılmakta, ancak bu oran her geçen yıl yerini mısır ve domates gibi alternatif ürünlere bırakmaktadır. Eskiden beri yapılmakta olan zeytin yetiştiriciliği son yıllarda daha da önem kazanmıştır. Hayvancılık hâlâ amatör bir şekilde yapılmaktadır, büyük çiftlikler yoktur.

  Kültür

  Kültür yoktur


  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: Emin YİĞİT

  Telefon:02563671003

  Cep Telefonu:05353065211

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Direcik Köyü Yenipazar Forum Tarih
Direcik İlköğretim Okulu Bilgileri Yenipazar Aydın Aydın Tanıtımı 16 Mart 2011
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş