Dip balıkları sağlığa zararlı...

'Genel Sağlık' forumunda HÜZÜN_LÜ tarafından 26 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dip balıkları sağlığa zararlı... konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dip balıkları sağlığa zararlı...


  Deniz balıklarının bazıları su yüzeyine yakın yaşarlar ve bunlara yüzey balığı denir. Örneğin ringa, sardalye, hamsi, orkinos ve uskumru yüzey balıklarıdır. Deniz dibine yakın ve dipte yaşayan balıklara da dip balığı adı verilir. Dip balıklarına örnek olarak morina, mezgit, berlam ve bütün yassıbalıklar verilebilir.

  kurşun: Anemiye, kan basıncında artışa, böbrek, beyin ve erkeklerde üreme fonksiyonlarında hasara, kadınlarda düşüklere, çocuklarda öğrenme ve davranış bozukluklarına sebep olur.

  kadminyum: İshal, karın ağrıları ve ciddi kusma, kemik kırılması, üreme bozuklukları, bağışıklık sistemi hasarı, psikolojik bozukluklar, merkezi sinir sistemi hasarı yapar.
  cıva: Sinir sistemi bozukluklarına sebep olur. Beyin fonksiyonlarına zarar verir. DNA ve kromozomlara zarar verir. Alerjik reaksiyonlara, deri isiliklerine, yorgunluğa ve baş ağrısına yol açar. Spermlere zarar verir. Sakat doğumlara ve düşüklere sebep olur.

  Dip ve yüzey balıkları

  Dip balıkları: Mezgit, berlam, kefal, levrek, lüfer, barbunya, kalkan.

  Yüzey balıkları: Hamsi, istavrit, uskumru, palamut.


  Bütün çöplerin, zehirli atık suların nihayet bulduğu denizlerin artık bu kirliliği kaldıramayacak hale gelmesi, içinde yaşayan canlılarla birlikte insanlara da zarar vermeye başladı. Deniz dibine çöken en tehlikeli maddeler, buralarda yaşayan balıklarla birlikte insan vücuduna taşınıyor.

  Dip balıklarını sık tüketen kişilerin vücudunda uzun vadede kurşun, kadmiyum, cıva gibi tehlikeli ağır metallerin birikimi sonucu karın ağrıları, sinir sistemi bozuklukları, böbrek hasarı, kemik erimesi, çocuklarda otizm belirtileri gibi rahatsızlıklar oluşuyor. Normalde besin değeri çok yüksek olan ve sağlıklı olduğu takdirde haftada bir öğün tüketilmesi önerilen balıkların, artık yaşadığı yere göre daha iyi seçilerek ve daha seyrek alınması gerekiyor. İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü Kimyasal Oşinografi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nuray Balkıs, dip balıklarının ve özellikle midyelerin kesinlikle tüketilmemesi gerektiğini söylüyor


  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - balıkları sağlığa zararlı Forum Tarih
Denizlerdeki Balıkların Azalmasına Neden Olan Etkenler Nelerdir Akvaryum - Balık Dünyası 5 Ocak 2014
Akvaryum Balıkları Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Akvaryum - Balık Dünyası 21 Ekim 2013
Japon Balıkları Ne Zaman Yumurtlar? Akvaryum - Balık Dünyası 21 Ekim 2013
Akvaryum Balıkları Hangileridir Akvaryum Balıkları İsimleri Akvaryum - Balık Dünyası 10 Ekim 2013
Balıkların İlginç Özellikleri Akvaryum - Balık Dünyası 15 Nisan 2012

Bu Sayfayı Paylaş