Dinozorlar, az kalsın timsahlara yem oluyormuş

'Bilim & Teknoloji' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 15 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Dinozorlar, az kalsın timsahlara yem oluyormuş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dinozorlar, az kalsın timsahlara yem oluyormuş
  Bugüne kadar hepimiz dinozorların milyonlarca yıl dünyanın tek hakimi olduğunu düşündük.

  Dev cüsseleriyle büyük felaketlere karşı göğüs gererek yeryüzünün her köşesinde diledikleri gibi yaşadıklarını sanıyorduk. Ancak işi gerçek yüzü bir grup Amerikalı ve İngiliz bilim adamı tarafından ortaya çıkarıldı.
  Columbia Üniversitesi'nde görevli araştırmacı Steve Brusette ve Bristol Üniversitesi'nden arkadaşları, dinozorların milyonlarca yıl süren hakimiyetlerinde ne devasa cüsselerinin ne de zekalarının etkili olduğunu belirledi. Brusette'ye göre dinozorların hakimiyetinin tek sebebi şanslı olmaları.
  Uzmanlar 210 milyon yıl önce, Triassic dönemde meydana gelen büyük fırtınalar nedeniyle soyları tükenen, bugünkü timsahların atası sayılan Crurotarsanların, o zamana kadar dinozorlar üzerinde hakimiyet kurduğunu düşünüyor.
  Boyları 12 metreyi, ağırlıkları 10 tonu, diş uzunlukları ise 45 santimi bulan crurotarsanların, nesilleri tükenme sınırına gelinceye kadar dinozor türlerini tamamen kontrol altına tuttuğu belirtiliyor.
  Jurassic dönemden hemen önce neredeyse yok olma noktasına gelen crurotarsanların, bu dönemden sonra hiçbir zaman üstünlüğü ele alacak sayıya ulaşamadığı, böylece dinozorların evrim macerasında galip geldiği kaydediliyor.
   

Bu Sayfayı Paylaş