Dinlerin ve Dillerin Buluştuğu Kent MARDİN

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 4 Eylül 2010 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Dinlerin ve Dillerin Buluştuğu Kent MARDİN konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dinlerin ve Dillerin Buluştuğu Kent MARDİN

  [​IMG]

  Mardin Valisi Hasan Duruer, Mardin’in her bakımdan yıldızı parlayan en güzel kentlerden bir tanesi olduğunu belirterek “ Türk, Kürt, Arap, Müslüman Süryani, Yahudi burada kardeşçe hoşgörü ortamda bir arada yaşıyor” dedi.
  Mardin Valisi Hasan Duruer turizmden tarıma, ekonomiden sanata kadar her alanda Mardin'i kalkındırmak için göreve geldiği günden bu yana kent merkezinde ciddi bir çalışma başlattıklarını kaydetti. Vali Duruer, Yüz yıllardan beridir devam eden gerekse İslamın hoşgörüsü gerekse idari anlayıştan kaynaklı hoşgörü bir ortamının olduğunu ifade ederek, Valisi Hasan Duruer “ Artuklulardan beri burası Türklerin hakimiyetinde olan bir yer. Hoşgörü ortamının getirdiği rahatlıkta bugün yatırımı getiriyor. Turizm açısından Özellikle tarih turizmi açısından Türkiye’de İstanbul dışında bölgede de rakip yok diye düşünüyorum. Bu şehir tarihi kimliğini muhafaza eden şehirlerden bir tanesidir.” Diye konuştu.
  TURİZM ALANINDA BÜYÜK YATIRIMLAR VAR
  Mardin Valisi Hasan Duruer, Turist sayısının artırılarak, konaklama sorunlarının minimum düzeye indirilmesi çerçevesinde önemli çalışmalara imza attıklarını söyledi. .
  Vali Duruer Türkiye’de tarihi kimliğini koruyan ender şehirlerden bir tanesinin , Mardin olduğunu belirterek, “Mardin’in UNECO tarihi miras listesinde yer alması ve Avrupa kültür sanat başkenti olmasını bekliyoruz. Kültür Sanat Turizm olsun diye hedefliyoruz. Yatak kapasitesini 2 katına çıkarıyoruz. 5 milyon turist bekliyoruz. 5 milyon turist dediğinizde nerden bakarsanız 4-5 milyar dolar demektir. Şuanda iki tane 5 bir tane 4 yıldızlı Otel yapılıyor. 5-6 Butik Otelin yapımı devam ediyor bir kısmı proje aşamasında, bir kısım devam eden var. Bir çok yerli ve yabancı firmada otel yapmak için yer istiyor. Anlaşma yaptıklarımız var. Mardin Kızıltepe karayolu üzerinde 50 dönümlük bir yer verdik. 5 yıldızlı otel yapacak. Agua park yapılacak. Yinede Merkezde 23 dönümlük bir yeri bir firma aldı. 200 odalı bir otel yapacak. Bu bölgeye olumlu bir şekilde yansıyacak. Mardin’e gelen turist sadece Mardin’i gezmiyor. Aynı zamanda Dara antik kenti geziyor, Midyatı, Kızıltepe, Nusaybin ve Hasankeyfi, geziyor. Savur’da tarihi bir çok yerimiz var. Bu kadar tarihi zenginliğe sahibiz ki kanalizasyon kazısında bile Kırk Haramiler hazinesi çıkıyor. Bu kadar zenginiz.”
  TARİHİ ŞEHİRDE ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR
  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kentsel sit alanı olarak belirlenen Mardin'in turizm altyapısı, Pazarlama ve tanıtım faaliyetlerinin geliştirilmesini amaçladıklarını ifade eden Dururer, "Proje kapsamında mevcut koruma planlarına uygun olarak Mardin kentsel sit alanındaki çalışmalarımız devam etmektedir. Tarihi Şehirde bir çalışma yapıyoruz. Tarih şehrin eski kimliğine kavuşması için gözünüzü rahatsız eden her şeyi kaldırıyoruz. Beton binalar briketler, elektrik, Telefon tesisatlarını yeraltına alıyoruz. Kanalizasyon çalışmalarını başlatmış bulunuyoruz. Tarihi bir Mardin’de bir değişim yaşanıyor. Şuanda çalışmalara süratli bir şekilde devam ediyor. İstanbul Teknik Üniversitesi ile işbirliği içinde birinci caddedeki karmaşıklığın giderilmesi ve tarihi çarşının olabildiğince düzene sokulması amacıyla, ilgili kurumlarımızla koordinasyon içinde üzerimize düşen gayreti gösteriyoruz. “ şeklinde konuştu.
  “2 BİN BETONAME YAPI YIKILACAK”
  Türkiye'nin en kapsamlı kentsel dönüşüm projesini Mardin'de gerçekleştirdiklerini kaydeden Vali Hasan Duruer, Mardin Valiliği ve Belediyesi'nin TOKİ ile imzaladığı Kentsel Dönüşüm Projesi protokolü kapsamında tarihi kentin çehresini değiştiriyoruz.İlk çalışmaya eski hükümet konağındaki beton binalardan başladıklarını ve şu ana kadar kamuya ait 11 binayı yıktıklarını ifade etti. Vali Duruer, Proje kapsamında tespit edilen 2 bine yakın beton binanın yıkımı için bu yıl belirlenen ilk 500 binanın yıkımını yavaş yavaş gerçekleştirdiklerini sözlerine ekledi.

  Kaynak: habermardin
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dinlerin Dillerin Buluştuğu Forum Tarih
Hayvanlara iyi davranmamızı bütün dinlerin öğütlemesi sizce bir rastlantı mıdır? Eğitim Bilgileri 15 Şubat 2017
Dinlerin milletlerin edebiyatına etkisi kısaca Edebi Türler Halk Edebiyatı 4 Şubat 2017
İstanbul'un fethinden sonra neden Ortodokslar dinlerinde özgür bırakıldı kısaca Tarihi Bilgiler 10 Nisan 2016
Semavi dinlerin dışındaki dinlerde orucun yeri Diğer Dinler İnançlar 17 Temmuz 2011
Dünya dinlerinin inanan sayılarına göre sıralaması Diğer Dinler İnançlar 23 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş