Dinleme İle İlgili Atasözleri Ve Anlamları

'Atasözleri & Deyimler' forumunda Mavi_inci tarafından 23 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Dinleme İle İlgili Atasözleri Ve Anlamları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dinleme ile ilgili atasözleri- içinde dinlemek sözü geçen atasözleri-dinlemek ile ilgili özlü sözler-dinleme ile ilgili atasözü- dinleme atasözü- dinlemek ve dinlememek ile ilgili atasözleri


  Dinleme ile ilgili atasözleri


  Az söyle çok dinle
  Dinlemek, öğrenmenin güzel bir yoludur. Kulak vererek dinleyen insan pek çok şey öğrenebilir. Oysa çok konuşan insanda yanılma payı (özellikle bilmediği konularda) çok olur, hata yapma ihtimalî de artar. Ayrıca kişi yanlış ve çok konuşmalarıyla çevresindekileri rahatsız da edebilir.

  Hocanın dediğini yap (söylediğini dinle), arkasından gitme (yaptığını yapma).
  Bir din görevlisinin anlattıkları dinin buyruklarıdır. Ancak insan beşerdir, şaşar. O da hatalı, kusurlu olabilir; hatta bile bile yanlış da yapabilir, söyledikleriyle yaptıkları birbiriyle çelişebilir. Bu bakımdan dikkatli ol; bu gibi yanlış yola sapmışların peşinden, onlar dinin buyruklarını anlatıyorlar diye sakın gitme.

  İki dinle bir söyle
  Haddinden fazla konuşmak, gereksiz ve yanlış sözlerin ağızdan çıkmasına yol açar. Ayrıca konuşan kişiyi de itici yapar. Bu bakımdan az konuşmalı, çok dinlemelidir. Hem yerinde konuşabilmek için de dinlemek şarttır. Çünkü söylenenler ancak bu şekilde kavranır, çenesi düşüklükten de bu şekilde kurtulur insan.

  Söyleyenden dinleyen arif gerek
  1. Çok söz söylemek yerine çok dinlemek daha iyidir. Çünkü öğrenmenin en önemli yollarından biri de dinlemektir. Ayrıca çok konuşanın çok hata yaptığı da ortadadır.
  2.Kimi konuşmacılar üstü kapalı, sanatlı ve derin anlamlı konuşurlar. Bu durumda söylenenlerin anlaşılması, dinleyenin bilgi ve anlayış yeteneğine bağlı kalır. Dinleyen, ne denmek istendiğini çaba göstererek anlamalıdır


  Ulu sözü dinlemeyen, uluyakalır
  Büyüklerin, erdemli kişilerin uzun tecrübelere dayanan sözlerine ve uyarılarına kulak asmayan kimse, türlü çıkmazlarla karşılaşır ve sonunda sızlanıp durur.

  Kendi düşen ağlamaz
  Girdiği bir işte kendi zararına kendi sebep olan bir kimsenin yakınmaya hakkı yoktur. Çünkü bildiğini okumuş, istediği gibi davranmış, kimseyi dinlememiştir. O hâlde kötü sonuca da katlanmalıdır.
  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dinleme İle İlgili Forum Tarih
Dinlemekle ilgili sözler - Dinlemek ile ilgili özlü sözler Güzel Sözler-Mesajlar 18 Şubat 2011
Büyüklerin önerilerini niçin dinlemeliyiz konulu kompozisyon Makaleler-Denemeler 14 Aralık 2014
Dinlemeyi olumsuz etkileyen davranışlar nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 15 Nisan 2013
Dinlemeyi olumlu etkileyen davranışlar nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 15 Nisan 2013
Bluetooth ile Diğer Kişiden müzik dinleme Msi v1.3 TR by AqLiFe_07 Müzik Çalar Programları 22 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş