Dinimizin yardımlaşmaya yönlendiren öğütlerine örnekler

'Dini Sohbetler Dini Forum' forumunda Eylül tarafından 24 Şubat 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

  Dinimizin yardımlaşmaya yönlendiren öğütlerine örnekler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dinimizin yardımlaşmaya yönlendiren öğütlerine örnek verir misiniz,

  İslam dini, her zaman insanlara iyiyi, doğruyu ve hoşgörüyü emreder. Erdemli bir insan olmak amacıyla yol kat eden bizler, dinimizin de bizden istediği gibi birbirleriyle yardımlaşan, yardım etmeyi seven bireyler olmalıyız. Etrafımızda gördüğümüz insanlara kimi zaman maddi, kimi zaman manevi olarak yardımcı olmamız, Allah’ın bizden razı gelmesini, yanlışlarımızı affetmemizi sağlar. Şunu da unutmamak gerekir, yardım sadece maddi olarak olmaz. Örneğin bir arkadaşımızın derdini dinler, onun derdini kendi derdimiz gibi bilir ve çözüm bulmaya çalışırsak bu da bir yardımlaşma sayılabilir. Sokakta gördüğümüz bir hayvanın su ve yiyecek ihtiyacını karşılamakta yardımlaşmak olarak sayılır. Yani yardımlaşma, hem maddi hem de manevi olmak üzere 2 anlamda yapılabilir.

  İslam dini bizlerden fakirlere yardım etmemizi ister. Örneğin, Kur’an-ı Kerim’de bulunan birçok ayette Yüce Allah maddi yardımda bulunmanın önemi üzerinde durur. Bu konuyla ilgili olarak Allah’ın bizlere gönderdiği 2 ayetten bahsedelim. Bunlardan ilki, Bakara suresi 274. ayet ”Mallarını gece ve gündüz, gizli ve açık hayra sarf edenler var ya; onların mükafatları Allah katındadır.” buyrulur. Bir diğeri de yine Bakara suresi 272. ayet ”Yapacağınız hayırları ancak Allah’ın rızasını kazanmak için yapmalısınız. Hayır olarak verdiğiniz ne varsa karşılığı size tam olarak verilir, asla haksızlığa uğratılmazsınız.” buyrulur. Bu ayetlerden de anlaşıldığı gibi, Allah bizden imkanlarımız el verdiği kadarıyla eli açık ve yardımsever olmamızı beklemektedir.

  Kur’an-ı Kerim de geçen bir başka ayette ise, maddi anlamda yapılacak olan yardımların öncelikle ebeveynlerimize, sonrasında yakınlarımıza, yetimlere, fakirlere ve yolculara şeklinde olması gerektiği söyleniyor. Peygamber efendimiz de bu konuyla ilgili olarak bir hadisinde ”Kim Allah’ın bir kuluna yardım ederse, Allah’ta ona yardım eder.” buyurmuştur. Biz de bu bilgileri dikkate alarak, hem erdemli bir insan, hem de Allah katında kıymetli birer müslüman olabilmek için yardımsever bireyler olmalıyız.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dinimizin yardımlaşmaya yönlendiren Forum Tarih
Dinimizin Çevre Temizliğine Verdiği Önem Dini Sohbetler Dini Forum 27 Kasım 2011
Dinimizin Sakınmamızı İstedigi Davranışlar Nelerdir ? Dini Sohbetler Dini Forum 4 Ocak 2011
Dinimizin müzik dinleme konusundaki ölçüsü nedir? Dini Sorular ve Cevaplar 17 Ağustos 2008
İslam'ın paylaşma ve yardımlaşmaya verdiği önem nedir? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014

Bu Sayfayı Paylaş