Dinimizde yasaklanmış olan iş ve davranışlara ne denir?

'Dini Sorular ve Cevaplar' forumunda Eylül tarafından 21 Ocak 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

  Dinimizde yasaklanmış olan iş ve davranışlara ne denir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dinimizce yasaklanmış olan iş ve davranışlara ne ad verilir kısaca,

  İslam dini, kullarını düşünen ve kullara zorluk buyurarak onların sevap işlemesini emreden bir din değildir. Zira İslam dininde bir çok kolaylık vardır ve Allah, kullarına aynı zamanda bir çok kolaylıklar sunarak onlara bir takım ibadetleri, işleri ve davranışları emretmiştir.

  İslam dininde kulların yapması gereken bir çok ibadet vardır ve bu ibadetler kullara Allah tarafından emredilmiştir ve bu emirler son peygamber olan Hz. Muhammed ve kutsal kitap olan Kur-an’ı Kerim ile Müslümanlara iletilmiştir. Aynı zamanda Allah, kullarına yasaklamış olduğu iş ve davranışları da yine kutsal kitabımız olan Kuran-ı Kerim ve Hz. Muhammed (s.a.v) ile kullarına bildirmiştir.

  Dinimizce yasaklanmış olan iş ve davranışlara İslam dinince “Günah” adı verilmektedir. Örneğin; Allah (c.c), oruç tutmayı, namaz kılmayı, hacca gitmeyi, zekat vermeyi insanlara emrederken yalan söylemeyi, hırsızlık yapmayı, zina etmeyi, kul hakkı yemeyi kesinlikle ve kesinlikle yasaklamıştır ve bu davranışları yapan kişiler “günah” işlemiş olmaktadır. Aynı zamanda Allah’ın kullarına emrettiği emirleri yerine getirmeyen kişiler de günah işlemiş olmaktadır.

  Allah, emir ve yasaklarını dile getirmiş olduğu kutsal kitabımız olan Kur’an-ı Kerim’de; “Biri günâh işler veya kendine zulmeder, sonra pişmân olup, Allahü teâlâya tövbe istiğfâr ederse, Allahü teâlâyı afv ve mağfiret edici, çok merhametli bulur. (Nisâ sûresi: 110)” buyuruyor bu cümlede de aslında Allah’ın emir ve yasaklarına ne kadar önem verdiği ancak kulların pişman olması ve Allah’a el açıp pişmanlıklarını dile getirmesi durumunda tövbe ettiklerinde Allah’ın onları affedeceği ve merhamet göstereceği dile getirilmiştir.
   

 2. 123567912

  123567912 Yeni Üye

  Günah denir veya haram denir.:D
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dinimizde yasaklanmış olan Forum Tarih
Dinimizde Hayvanlara İyi Davranmanın Önemi Hakkında Bilgi Dini Sohbetler Dini Forum 26 Ocak 2013
Dinimizde Büyüklere Saygı Küçüklere Sevgi Göstermek Hakkında Bilgi Dini Sohbetler Dini Forum 26 Ocak 2013
Dinimizde Temizliğin Önemi Nedir - Dinimizde Temizliğin Önemi Hakkında Bilgi İman ve İslam Forumu 25 Ocak 2013
Kadir Gecesinin Dinimizdeki Yeri Ve Önemi Nedir? İman ve İslam Forumu 1 Ağustos 2012
Orucun Dinimizdeki Önemi Hakkında Bilgi Oruç-Hac-Zekat 12 Temmuz 2012

Bu Sayfayı Paylaş