Dinimizde Selamlaşmanın Önemi Nedir?

'Islam'da Ahlak ve Sıfatları' forumunda Mavi_inci tarafından 29 Haziran 2011 tarihinde açılan konu

1. Mavi_inci

Mavi_inci Özel Üye

Dinimizde Selamlaşmanın Önemi Nedir? konusu
    Sponsorlu Bağlantılar
    Dinimizde Selamlaşmanın Önemi Nedir?
    Dinimizde Selamlaşmanın Önemi

Selam vermek sünnet, almak ise farzdır. Selam verirken, selamın sünnet olduğunu düşünmeli ve o kimseye dua etmeye niyet etmelidir! Sünnet olduğu düşünülmeden, alışkanlık halinde, şuursuzca selam verilince, sevap olmaz. Bir yere girerken de, çıkarken de selam verilir. Dinimizde selamın önemi büyüktür. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(Müslümanın müslüman üzerindeki altı haktan biri de selam vermektir.) [Müslim]

(Bir yere girerken oradakilere selam vermek borç olduğu gibi, çıkarken de selam vermek borçtur.) [Beyheki]

(Bir yere, bir meclise giren oradakilere selam versin. Oradan kalkıp giderken yine selam versin.) [Tirmizi]

(Bir kimse ayrılırken, selam verirse, onların hayırlı işlerine ortak olur.) [Rüzeyn]

(İnsanların en âcizi dua etmeyen, en cimrisi de selam vermeyendir.) [Taberani]

(İnsanlara güler yüzle selam vermek sadakadır.) [Beyheki]

(Bir eve girince, ev halkına selam verin. Çıkarken de selam verin.) [Beyheki]

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 27 Mart 2016

2. çok teşekkür ederim derslerime çok yardım etti.

3. çok teşekkürler ama bazı şeyleri bulamadım

4. müttiş süper mükemmel nefis leziz D.KÜLTÜRÜ ARAŞTIRMASINA YARDIM ETTİN!!!!!!!!!!!!!!!!!

5. haha teşekkürler bana başarı dileğin yarın trafikten sınav var

6. Çok sağolun derste + almamı sağladı

7. İslam'da Selam Vermenin Önemi
    Müslüman Müslümanla karşılaştığında
    biri diğerine Selam vermelidir. ''ESSELAMU ALEYKÜM VE RAHMETULLAHİ VE BEREKÂTUHU.(ALLAHIN RAHMETİ VE BEREKETİ SİZİN ÜZERİNİZE OLSUN)." Selamı duyan kişi ona geri çekilmesi borçtur "VE ALEYKÜM SELAM."
    Selam vermek birine Sünnettir geri çevirmek ise Vaciptir.

Yükleniyor...