Dini Bayramların Anlam ve Önemi Nedir

'Dini Sohbetler Dini Forum' forumunda Eylül tarafından 1 Kasım 2011 tarihinde açılan konu

 1. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

  Dini Bayramların Anlam ve Önemi Nedir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dini Bayramların Anlam ve Önemi


  Dini bayramlar, dinimiz açısından önemli ve kutsal sayılan günlerde kutladığımız sevinçli günlerimizdir. İslam'da iki bayram kutlanmaktadır: Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı


  Ramazan Bayramı: Ramazan ayının sonunda kutlanan üç günlük bayramdır. Ramazan bayramının kutlanma nedeni, aynı ayda, topluca tutulan oruçların ve diğer ibadetlerin sonucunda elde ettiğimiz sevaplardır. Bu bayramda herkes birbirini kutlar, çocuklar en güzel şekilde giydirilir; yanaklarından öpülür; ceplerine harçlıklar konur; şeker ve çikolatalar ikram edilir. Büyükler de birbirine sarılır; küslükler unutulur; tatlıya bağlanır.


  Kurban Bayramı: Kurban bayramının kutlanmasında tarihsel bir neden vardır. O da Hz. İbrahim Peygamber'in, canından çok sevdiği oğlu İsmail'i, canlar canı Allah yoluna kurban olarak adamasıdır. Şefkat ve merhameti çok yüce olan Allah, elbette İsmail'in kurban edilmesine izin vermemiş, onun yerine bir koç kesmesini emretmiştir. Bu durum, Allah'a olan sevginin ve bağlılığın bir işareti olarak kuşaktan kuşağa günümüze kadar gelmiştir.

  Kurban bayramında Müslümanlar dört gün boyunca bayram eder; kestikleri kurbanların etlerini dostları, arkadaşları ve ihtiyaç sahibi kimselerle paylaşırlar.

  Bayramlarda Allah'ın rahmet ve şefkati insanların yüreklerine iner; insanlar daha hoşgörülü ve sevecen olurlar.


  Anlatım: Y.Doç.Dr. Ali Kuzudişli dinibil.com
   

 2. çık saolun çok işime yaradı :)
   

 3. çok güzelmiş elinize sağlık
   

 4. bayramlarla ilgılı resımler
   

 5. Çok TEŞEKÜRLER Ödevimi yapmama yardımcı oldu
   

 6. Çok teşekkürler proje ödevi çok işe yaradı.
   

 7. bence çok güzel bir şekilde anlatılmış.:):):)
   

 8. Çok güzelmiş teşekkürler ☺
   

Bu Sayfayı Paylaş