Din Olmazsa Sosyal Sistem Nereye Gider?

'İman ve İslam Forumu' forumunda princess_28 tarafından 27 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. Din Olmazsa Sosyal Sistem Nereye Gider? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Din olmazsa sosyal sistem nereye gider?

  Dinsiz bir ortamda öncelikle aile kavramı ortadan kalkar.
  Aileyi oluşturan sadakat, vefa, bağlılık, sevgi ve saygı gibi değerler tamamen yok olur. Unutulmamalıdır ki aile, toplumun temelidir ve eğer aile çökerse toplum da çöker. Dolayısıyla devlet ve millet olmanın bir anlamı kalmaz, çünkü devleti ve milleti oluşturan tüm manevi değerler yıkılmış olur.
  Ayrıca dinsiz toplumlarda kimsenin kimseye saygı, sevgi ve merhamet duyguları duyması için bir neden kalmaz. Bunun sonucunda ise sosyal anarşi oluşur. Zenginler fakirlere, fakirler zenginlere kinlenir, sakat veya muhtaç olanlara karşı kızgınlık oluşur.
  Farklı kavimlere karşı saldırgan olunur, isçiler patronlarına patronlar isçilerine, baba okula oğul babaya karşı saldırganlaşır. Sürekli kan dökülmesinin, gazetelerdeki "uçuncu sayfa haberleri"nin nedeni dinsizliktir. Bu haberlerde her gün gözünü kırpmadan ve çok sıradan sebeplerle birbirlerini öldüren kişilerin haberleri verilir.
  Oysa ahrette hesabini vereceğini bilen bir insan, silahı başka bir insanin yüzüne doğrultup onu öldüremez. Allah'tan korkar ve kötü hesaptan kaçınır. Allah insanları bozgunculuk çıkarmaktan Kur'an'da şöyle men etmiştir:

  Düzene konulmasın (ıslah)dan sonra yeryüzünde bozgunculuk (fesat) çıkarmayın; O'na korkarak ve umut taşıyarak dua edin. Doğrusu Allah'ın rahmeti iyilik yapanlara pek yakındır. (Araf Suresi, 56)

  İntiharların bu kadar yaygınlaşmasının temelinde de dinsizlik vardır. İntihar eden aslında cinayet islemiş olur. Örneğin kız arkadaşı kendisini terk ettigi için intihar etmeye kalkışan kişi sunu düşünmelidir: O kız sakat kalsa, yaslansa veya yüzü yansa onun için intihar etmeyi düşünür muydu? Elbette düşünmezdi ama bakımlı ve sağlıklı gördüğünde onu gözünde büyütür, Allah'tan, ahretten ve dinden daha önemli görerek onu Allah'a ortak koşmuş olur. Onun için ölmeyi göze alır. Ama Kur'an'a bağlı bir insan bunu kesinlikle yapmaz, böyle bir düşünceyi bir an olsun aklından dahi geçirmez. İnanan bir insan ancak Allah rızası için yasar ve Allah'ın kendisine dünyada verdiği her turlu zorluk ve sıkıntı karşısında sabreder. Ve bu sabrın karşılığını hem dünyada, hem de ahrette kat kat fazlasıyla alacağını unutmaz.Dinsiz toplumlarda hırsızlık da çok yaygın olur.
  Hırsızlık yapan kişi eşyasını çaldığı kişiye nasıl bir sıkıntı verdiğini düşünmez.
  Karşısındaki kişinin 10 yıllık emeğini 1 gecede alıp gider, o kişinin ne kadar mağdur olacağını hiç hesaplamaz. Karşısındaki kişiye acı verdiği gibi kendisi de vicdan azabı ile ayrı acı çeker. eğer vicdan azabı çekmiyorsa bu, onun için daha da kötüdür.
  çünkü böyle bir insan her turlu ahlaksızlığa açık hale gelmiş demektir.
  Dinsiz toplumlarda misafir ağırlama, insanların birbirleri için fedakarlıklarda bulunmaları, dayanışma, cömertlik gibi değerler tamamen ortadan kalkar. Herşeyden önce insanlar birbirlerine insan olarak değer vermezler çünkü birbirlerini maymundan evrimleşmiş varlıklar olarak görürler. Bir insan,maymundan evrimleştiğini düşündüğü bir insana hizmet etmek, onu ağırlamak, ona güzellikler sunmak istemez. Bu düşüncedeki insanlar birbirlerine değer vermezler. Kimse kimsenin sağlığını, huzurunu, rahatını düşünmez.
  İnsanlara bir zarar dokunmasından endişelenmez, buna engel olmaya çalışmaz.
  Örneğin, hastanelerde ölmek üzere olan insanlar sedyelerde uzun sure bırakılır, onlarla hiç ilgilenen olmaz. Veya son derece sağlıksız ve temizlikten uzak şartlar altında isletilen bir lokantanın sahibi, orada yemek yiyen insanların sağlığına vereceği
  zararı hesaplamaz. Ancak kendi kazanacağı paranın derdine düşer. Bunlar günlük hayatta sik karşılaşılan birkaç örnektir. Burada önemli olan mantık, kişilerin ancak bir çıkar karşılığında birbirlerine iyi davranmaya yanaşmalarıdır. Oysa Kuran ahlakında
  insanlar birbirlerine Allah'ın birer kulu olarak değer verirler.
  İyilik yapmak için bir çıkar gözetmez, aksine sürekli iyi isler yapıp hayırlarda yarışarak Allah'ın rızasını kazanmaya çalışırlar.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 27 Ağustos 2008

  1 kişi bunu beğendi.
 2. Google

  Google Özel Üye

  Paylaşım için tesekkürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Olmazsa Sosyal Sistem Forum Tarih
Doğa Ve Su Döngüsü, Doğada Su Döngüsü Olmazsa Neler Olur, Neler Yaşanır? Doğa ve Bitkiler 10 Ağustos 2011
Olmazsa Yeniden Dene Kitapı - Erdal Aykaç Kitap Özetleri & E-Kitaplar 12 Temmuz 2010
Bir çölde Veya Kırda Bulunan Kimse Elinde Pusula Olmazsa Kıbleyi Nasıl Bulacaktır? Dini Sorular ve Cevaplar 29 Nisan 2010
Yunanistan, AB olmazsa IMF'den yardım isteyebilir Yurt Dışı Haberler 18 Mart 2010
Bahar olmazsa....Sonbahar olsun.... Şiirler 4 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş