Dilovası İlçesinde Bulunan Tarihi Eserler

'Marmara Bölgesi' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 3 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dilovası İlçesinde Bulunan Tarihi Eserler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mimar Sinan Köprüsü

  [​IMG]

  16. Yüzyılda Diliskelesi mevkiinde Dilderesi üzerinde, Kanuni Sultan Süleyman tarafından Koca Mimar Sinan'a yaptırılmıştır. Köprünün mimarının Mimar Sinan olmasından dolayı da halk dilinde Köprüye Mimar Sinan Köprüsü' de denilmektedir. Üç gözlü olan tarihi köprü'nün ayakları ortasında boşaltma gözleri vardır. Uzunluğu ise yaklaşık 20 metre kadardır. Köprü hiç onarım görmeksizin günümüze kadar ayakta kalabilmiştir. 16. Yüzyılın başlarında inşa edilen köprünün herhangi bir bakım ve onarım görmeden zamanımıza intikal etmesi, köprünün ne kadar sağlam yapıldığını ortaya koymaktadır.

  Gebze ilçe merkezinden 12 km. uzaklıkta bulunan köprü İstanbul-Ankara Karayolunun güneybatısında ve tarihi Bağdat Yolu ile Dilderesi'nin tam üzerinde yer almaktadır. Köprü Diliskelesi alanında olduğundan, halk arasında diğer adı da Diliskelesi Köprüsü dür. Köprüde bir kitabe bulunmadığından yapım tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Her ne kadar bazılarınca köprünün; IV. Mehmet Han (Avcı Mehmet) tarafından yaptırıldığı ileri sürülmüşse de, bu iddianın her türlü dayanaktan yoksun olduğu noktasında, ciddi araştırmacılar birleşmişlerdir.

  Son yıllarda SİT alanı ilan edilmiş olan Dilderesi üzerinde bulunan ve araç trafiğine kapatılan tarihi köprünün girişlerine araçların geçmemesi için beton engeller konulmuştur. Dilovası sınırları içerisinde sağlam kalabilen tarihi eser olarak tek olan Mimar Sinan Köprüsü maalesef gereken ilgiyi görememektedir. Kaderine terk edilen tarihi köprü fabrikaların arasında kaybolmak üzeredir.


  [​IMG]

  [​IMG]


  Demirciler konağı
  Demirciler Köyünde bulunan konak 19. yy. Osmanlı mimarisinin en başarılı örneğidir. İçindeki kalemişi bezemeler ve mimari üslup açısından Kocaeli ilindeki tek örnek olma özelliğine sahiptir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dilovası İlçesinde Bulunan Forum Tarih
Kocaeli Dilovası ilçesinde Bulunan Tarihi Eserler Kocaeli Tanıtımı 18 Mayıs 2011
Dilovası Kocaeli İzmit niçin tehlike altında kısaca Kocaeli Tanıtımı 6 Nisan 2014
Dilovası Yıldız Mah İlköğretim Okulu Bilgileri Gebze Kocaeli Kocaeli Tanıtımı 7 Ekim 2011
Dilovası Solventaş İlköğretim Okulu Bilgileri Gebze Kocaeli Kocaeli Tanıtımı 7 Ekim 2011
Dilovası Polisan İlköğretim Okulu Bilgileri Gebze Kocaeli Kocaeli Tanıtımı 2 Ekim 2011

Bu Sayfayı Paylaş