Dilektaşı Köyü Yüksekova Hakkari

'Hakkari Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Dilektaşı Köyü Yüksekova Hakkari konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yüksekova Dilektaşı Köyü - Dilektaşı Köyü Hakkında - Dilektaşı Köyü Tanıtımı - Dilektaşı Köyü Resimleri
  Köy Muhtarı:Bilgi yok

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi yok


  Dilektaşı, Hakkari ilinin Yüksekova ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köklü bir geçmişe sahip olan köy, bugün hali hazırda kurulu bulunduğu vadiden önce Sasé denilen mevkide yer almaktaydı. Köy 1950'li yıllara kadar Yüksekova - Başkale arasındaki ulaşımda önemli bir konaklama yeriydi. Köyün Van ilçesi olan Başkale ile sınır arazilerinin yer aldığı SASÊ mıntakasındaki eski kalıntılar bu durumu kanıtlar niteliktedir.


  Kültür

  Geleneksel Kürt kültürü ve onun hayata yansımış izleri köyün sosyo-kültürel yapısında hakimdir. Kız alma-verme, nişan,kına, düğün; hasat mevsimi imece, v.b kültürel ritüeller Yüksekova'nın diğer köyleri gibi burda da belirgin bir şekilde görülür. Köyde yaşayan insanların anadili Kürtçe olup günlük hayatta bu dil kullanılır. Yemekleri arasında en dikkat çekenleri; gılol, keledoş, doxave'dir.

  Coğrafya

  Hakkari iline 40 km, Yüksekova ilçesine 30 km uzaklıktadır. Köy Soré-Tavné denilen mevki içerisinde yer almakta olup, Çiyayé Moré (Mor Dağı) dağ kütlesine bağlı vadilerden birisi içerisinde kurulmuştur. Köyün coğrafyasında dağlar vadiler önemli bir yer tutmakla birlikte çok şirin bir ovası ve yaylası vardır. İki derin vadi boyunca akan dereleri birleşerek Çemé Sipéxane ismini alır. Köyün bu topografik yapısına bağlı olarak iklimi genel karasal iklim eğilimine sahip olmakla birlikte birçok meyvenin yetiştiği bir mikro-klima alanı sağlar.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 800
  2000 457
  1997 712

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Hakkarinin genelinde etkili olan bu iki ekonomik uğraşın yanında. T.C "Koruculaştırma politikasına" bağlı olarak bu uğraşlarda gözle görülür bir düşüş yaşanmış hatta yok olmuştur.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dilektaşı Köyü Yüksekova Forum Tarih
Dilektaşı Köyü Genç Bingöl Bingöl Tanıtımı 11 Mart 2010
Dilektaşı İlköğretim Okulu Bilgileri Genç Bingöl Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 18 Temmuz 2012
Dilektaşı Görsu İlköğretim Okulu Bilgileri Genç Bingöl Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 18 Temmuz 2012
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş