Dilden Hastalık Teşhisi

'Ağız ve Diş Sağlığı' forumunda KaRDeLeN tarafından 14 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Dilden Hastalık Teşhisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dilden Hastalık Teşhisi

  dilden hastalık nasıl belli olur - dilden şeker hastalığı teşhisi - dilden kızıl hastalığı teşehisi - dilin durumuna göre hastalık belirtileri  İnsanlar dillerine bakarak, vücudunda herhangi bir hastalık olup olmadığını anlayabiliyor. Dili aşırı kuru olan kişilerde şeker hastalığı riski artarken, kızıl hastalığında dil çok kırmızı oluyor.

  Konuşma, tat alma ve çiğnemede büyük payı olan dil, aslında insan sağlığı hakkında da çok önemli ipuçları veriyor. Bu nedenle doktorların muayene ederken ilk önce dili kontrol etmelerinin hastalıkların teşhisinde çok önemli olduğu bildirildi. Doktorlar, dilin rengi ve biçiminin vücutta bulunan hastalıklar için bir işaret olduğunu belirtiyorlar. Buna göre uzmanların dilin durumuna göre hastalık belirtileri ise şöyle:

  Eğer dil çok kuruysa kişide şeker hastalığı olabilir ya da şekeri yükselmiştir. Yine kuru bir dilin ishalin belirtisi olduğuna işaret ediliyor. Eğer dil aşırı ıslaksa vücuttaki şeker oranının düştüğü anlamına geliyor. Tifo ve diğer sindirim yolu hastalıklarında dil pas renginde olurken, kızıl hastalığında dilin çok kırmızı olduğu belirtiliyor.

  Uzmanlar, dildeki yara ya da kabarcıkların mantar enfeksiyonlarının belirtisi olduğunu, bunun da aft, herpes gibi bir virüsün yol açtığı doku bozukluklarından kaynaklanıyor olabileceğine dikkat çekiyor. Dil dokusundaki değişikliğin, tat alma duyusunda farklılık oluşturacağı belirtilirken, dilde görülen iltihaplanmanın, demir ya da vitamin eksikliğinin belirtisi olduğu bildirildi. Ayrıca sebze ve meyveler gibi sert ve lifli besinlerin, dili temizleyen başlıca besinler olduğu, bu besinlerin yeterli düzeyde alınmaması durumunda dilin pembeliğinin bozulacağı belirtiliyor.  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dilden Hastalık Teşhisi Forum Tarih
Mendilden Bebek Yapımı - Artık Materyal Etkinlikleri Okul Öncesi Eğitim 14 Aralık 2011
Artık Materyal Etkinlikleri - Mendilden Bebek Yapımı Okul Öncesi Eğitim 15 Şubat 2011
Şiir dilini doğal dilden ayıran özellikler Şiirler 29 Haziran 2010
Mendilden Bebek Yapımı Oyuncaklar ve Tanıtımları 19 Ocak 2010
Lang to Lang Dilden Dile Sözlük 1.1 Download K-L 31 Ocak 2009

Bu Sayfayı Paylaş