Dilciler Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri

'Kayseri Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 25 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Dilciler Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  dilciler köyü tanıtım - dilciler köyü resimleri - dilciler köyü bilgileri  Dilciler, Kayseri ilinin Pınarbaşı ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

  Bir rivayete göre köyden kaçan bir genç, Çukurova'da çobanlık yaparken zabitler tarafından yakalanır ve "nerelisin?" diye sorulduğunda çocuk nereli olduğunu söylerken, komutan bir tokat atar. Çocuk korkudan ölür. Babası köyün ileri gelenlerinden olduğundan o zabiti bulur ve dilini keser. Köyün ismi oradan gelir.

  Türklerin 24 Oğuz boyundan biri olan Avşar boyundan olup 1865-1870 yılları arasında konar göçer (yarı göçebe) şeklinde Çukurova ve Uzunyayla Toros dağları eteğinde yazlık-kışlık olarak hayatlarını sürdürürken, Osmanlı devletinin iskan politikası gereği şimdiki köy yerleşkesinde hayata başlamışlardır. Köy kurucularından bir kısmı 1930'lu yıllarda Kozan Kadirli civarındaki köylere göç ederek yerleşmiş olup DİLCİ soyadını halen taşımaktadırlar (Kozan Dilekkaya köyü hamam köyü vb.). Aynı soyadı taşıyanlardan Tomarza Keprin köyü olarak bilenen Dilci soyadlı kişiler de buradan göç etmişlerdir.

  İki mezra olarak bilinen köy, tek bir muhtarlıkla yönetilmektedir. Yukarı mezraya, Yukarı dilci; aşağı mezraya, Aşağı dilci, iki köyün ortasında olan mezraya ise orta dilci denilmektedir. İki mezra arası 1200 metredir. Köy, derin ve kayalık bir vadi içerisine yerleşmiştir. Yakınından geçen Zamantı ırmağına 1 Km. uzaklıktadır.
  Kültür

  Düğünler perşembe günü başlar ve aynı gün öğle namazıyla bayrak kalkar. Düğünlerde silah sıkmak adettir.Düğünler 4 gün sürer pazar günü sona erer. Okumuş nüfusun yanında serbest meslek grubu da fazladır inşaat denilince akla gelen köydür özellikle çıraklık ve ustalıkta.
  Coğrafya
  Kayseri il merkezine 81 Km.,Pınarbaşı ilçe merkezine 35 Km. uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Yaz ayları sıcak, kışlar soğuk, ve kar yağışlıdır. En sıcak aylar Temmuz ve Ağustos, en soğuk aylar ise Ocak ve Şubat aylarıdır. En yağışlı mevsim ilkbahardır. Temmuz ve Ağustos ayları kurak geçer. Doğal bitki örtüsü steptir.
  Nüfus [değiştir]
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 297
  2000 300
  1997 320
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.


  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


  2009 - RECEP DİLCİ
  2004 - Aslan Yıldırım
  1999 - Osman Dilci
  1994 - Faik Yıldırım
  1989 - Halil Dilci
  1984 - Mahmut Dilci

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Köy afet bölgesi ilan edildiğinden devlet tarafından afet evleri yaptırılmış olup yerleşim yeri değişmektedir. 18 tane konut yapılmış olup 60 tane konut daha yapılacaktır
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dilciler Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş