Dil Kanseri Ve Belirtileri

'Genel Sağlık' forumunda KaRDeLeN tarafından 10 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Dil Kanseri Ve Belirtileri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dil Kanseri Nedir - Dil Kanseri Tedavisi - Dil Kanseri Belirtileri
  Ağız bölgesinde meydana gelen beş kanserden biri dil kanseri olmaktadır.. İnsanın vücudunda gerekli miktarda su bulunmadığı zamanlarda hastanın dili kuru ve kaplı bir hal almaktadır.Dil şişmiş, kızarmış veya beyazlaşmış, normalden daha pürtüksüz olabilir ve günden güne şekil değiştirebilir.

  Dil kanserinin tedavisine gelince...
  Selim olan tümörlerin büyük çoğunluğu cerrahî müdahale ile alınabilinmektedir. Genellikle ameliyat X ışını veya radyum uygulamaları ile birlikte yapılmaktadır. Bütün selim dil kanserleri tedavi edilebilinmektedir. Erken teşhis edilen kanserler geniş ölçüde lokal kesip çıkarma usulüyle tedavi edilebilmektedir.

  [​IMG]

  Genellikle, kanser bulunduğu zaman dilin bir kısmı bırakılır. Ancak, kanser boğazdaki bezlere kadar yayıldığı taktirde dilde radikal bir kesinti gerekir. O zaman boyundaki bezler belki tedavi olabilecektir.

  Dil kanserinde tedavi sadece cerrahî müdahale ile yapılmayabilir. Bazı tür kanserler, özellikle dilin arka tarafında olanlar, radyum veya X ışınlarıyla daha iyi tedavi edilebilmektedir.
  biyopsinin zararı yoktur.
  Erken teşhis edilenlerin yarıdan fazlası tam anlamıyla tedavi edilebilir. Ancak, çok kez tedaviye geç başlanmaktadır ve kanser dilden başka yerlere sıçrayabilir.
  üzülerek belirtmek gerekir ki; dil kanserleri, başta ve boyunda çıkan kanserler arasında en çok ölüme neden olan kanser türüdür.

  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kanseri Belirtileri Forum Tarih
Böbrek Kanserinin Belirtileri Nelerdir Genel Sağlık 1 Eylül 2013
Tiroid Kanseri Belirtileri ve Tedavisi Genel Sağlık 19 Mart 2012
Meme Kanserinin Belirtileri Nelerdir? Genel Sağlık 11 Mart 2012
Meme Kanserinin Belirtileri Genel Sağlık 11 Ocak 2012
Gırtlak Kanseri Nedir - Gırtlak Kanseri Belirtileri Genel Sağlık 11 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş