Dikmen Köyü Hakkında Bilgi Çifteler Eskişehir

'Eskişehir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Dikmen Köyü Hakkında Bilgi Çifteler Eskişehir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dikmen Köyü Çifteler - Dikmen Köyü - Çifteler - Dikmen Köyü Hakkında  Dikmen, Eskişehir ilinin Çifteler ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  Köyün eski adı Nasriye'dir. Şu an halk içinde bilinen adı Yaralı'dır. Sakarya Savaşı sırasında yaralıların bu köye taşınmasıyla bu ismi almıştır. Köyün girişinde bulunan dik yokuş nedeniyle Dikmen ismini almış olması varsayılmaktadır.Köydeki yerleşik halk bulgarıstan göçmeni(muhacır)dır.Ama dilden dile dolaşarak (macur'a)dönmüştür. Köy 1880 yıllarında kurulmuştur.

  Kültürü
  Köyde kırma(gömme) adı verilen açılmış yufkanın bükülmesiyle yapılan bir börek türü mevcuttur. Aynı zamanda dızmana adında fırında çimdik hamur diyebilceğimiz bir hamur da yapılamaktadır. Farklı tatlarda ise sütlü tarzında çorba ve sebze yemekleri mevcuttur. Örneğin (sütlü çorba, sütlü biber) aynı zamanda baharebütün (bağrıbütün) denilen ve kavun ve karpuz gibi yetiştirilen ancak çoğu insan tarafından bilinmeyen bir meyvesi de vardır.Düğünleri zevkli ve neşeli geçer düğünde ise kadınlar ve erkekler ayrı yerlerde eglenırler.askere gidecek delikanlılara köy halkı toplanarak akşam calgılar calarak davulla zurnayla askerlerı eglendırırler sabah ise köy halkı erkekleri kahve onunden askere gıdecek olan genclere el opturerek vedalaşıp ugurlarlar..

  Coğrafya
  Eskişehir iline 90 km, Çifteler ilçesine 24 km uzaklıktadır. Bol yeşil alana sahiptir.2000-2004 Yıllarında sulama sahası içindeki arazide arazi toplulaştırılması ve tarlaiçi ıslah çalışması yapılarak ,kapalı yağmurlama sistemi kurulmuştur.Ayrıca Türkiyenin enbüyük yapay meralardan biri buradadır

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Ve köyde ormanlık alanlarının var olması havasının temiz kalmasını sağlar.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 432
  1997 424

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Büyükbaş ve küçükbaş (Anadolu merinosu ) hayvan yetiştirilmektedir ve gelişmiştir. Tarımda ise köyün arazi yapısı düzlük olduğundan tarımda modern makineler kullanılmaktadır. Çiftçilik cok gelişmiştir. İklim nedeniyle genellikle pancar, buğday,Çekirdek kabağı, arpa patates, kimyon, nohut, ayçiçek,yem bitkisi olarak yonca, slajlık mısır,dane mısır,fiğ yetişmektedir. Köyün nüfusunun büyük bölümü refah içinde yaşamaktadır. Köyün büyük kısmı betonarme sıvalı çatıları ise kiremitdir...köyde çok sayıda yerden cıkma çeşmeler bulunmaktadır su sıkıntısı yoktur..

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Seçildikleri yıllara göre köy muhtarlarıve ihtiyar heyeti üyeleri
  2009 - ERDAL YILMAZ (üyeler:Mehmet DEMİR,Ethem TAŞ,Cemal SERT,İbrahim ÖZKILIÇ)
  2004 - Ramadan Altıntaş (üyeler:Mehmet Kılıç,Nazmi Aktezcan,Cavit Özdil,Erdal Yılmaz)
  1999 - Ramadan Altıntaş (üyeler:Akif Oktay,Mehmet Taş,Ahmet Şeremet,Şükrü Sakarya)
  1994 - Ramadan Altıntaş (üyeler:Yusuf Darcan,Necati Sakarya,Fedail Taş.Hüseyin Yalçın)
  1989 - Rıdvan Özkan
  1984 - İsmail Kılıç
  1980 - Veysel Kısa
  1976 - İsmet Sert
  1973 - Cafer Gürcan
  1968 - Şükrü Yılmaz

  Altyapı bilgileri
  Köye ulaşım yolu asfalt olduğundan ulaşım kolaydır. Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyde bir adet cami, 2 adet bakkal, iki adet kahvehane 1 berber mevcuttur. Ayrıca köyde yapısal tesis olarak 2 selektör(tohumluk tahıl ayrıstırma) 1 Fenniyemünitesi (4ton/saatkapasiteli)mecutolup halen kırma ve karma yem yapılmaktadır.( fenni yem yapılabilmesi için melasiyer ve malzemeleri alınmış , Otamatik tartı çuvallama ve bina tadilatı içinyaklaşış 2008yılıfiatlarına göre 60.000YTLye ihtiyaç vardır)Fenniyem ünitesine ihtiyaç olan yardım yapılacak olursa Türkiye'de ilk defa iller bankası yardımı ile köy muhtarlığı tarafından 4ton/saat kapasiteli birfenniyem fabrikası faaliyete başlaıyabilir. Ayrıca 60 tonluk elektronik kantar mevcuttur. Köyde spor aktiviteleri için de çim saha olmak üzere spor sahası bulunmaktadır.Köyde anaokulu şu an mevcut değildir. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Dikmen köyü gençleri köye 2 kez Çifteler kaymakamlık kupasını DİKMENSPOR olarak alarak köye armağan etmişlerdir.​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dikmen Köyü Hakkında Forum Tarih
Dikmen Köyü Hakkında Bilgi Balışeyh Kırıkkale Kırıkkale Tanıtımı 24 Ocak 2011
Dikmencik Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Dikmen Köyü Hakkında Bilgi Tortum Erzurum Erzurum Tanıtımı 18 Ocak 2011
Karadikmen Köyü Hakkında Bilgi Akdağmadeni Yozgat Yozgat Tanıtımı 17 Ağustos 2010
Görümcek Köyü Hakkında Bilgi Dikmen Sinop Sinop Tanıtımı 7 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş