Dikmece Köyü Hakkında Bilgi Antakya Hatay

'Hatay Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 10 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Dikmece Köyü Hakkında Bilgi Antakya Hatay konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dikmece Köyü Antakya Bilgileri - Dikmece Köyü Hakkında -Dikmece Köyü Tanıtımı - Dikmece Köyü Resimleri

  İlçe: ANTAKYA - İl: HATAY

  Köy Muhtarı: Bilgi Yok  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok
  [​IMG]
  Hatay
  Bilgiler
  Nüfus 2063 (2007)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 31000
  Alan Kodu 0326
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
  İl Hatay
  İlçe Antakya
  Web Sitesi
  Dikmece, Hatay ilinin Antakya ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.Ancak 1932 yılında köy statüsünü almıştır. Eskiden köyde sadece iki aile yaşardı. Köyün ismi yoktu, birgün horoz kaçar, beklerler, geri dönmez. Horoz, arapçada "dik" demek; "mece" gelmedi demek. "Horoz gelmedi" arapçası DİKMECE demek, köyün ismi ordan geliyor. Dedelerimiz eski zamanlarda Dikmece köyüne "Tellit Ahmar" (Kırmızı Tepe) denildiğini söylüyorlar. Bunun nedeni eski köyün kurulduğu tepenin kırmızı renkte topraktan oluşması olabilir.Yaptığımız araştırmalara göre köye ilk yerleşen kişi Suriye'nin Lazkiye ilinden göç eden Şeyh MAHMUT KORKMAZ'dır.

  Kültür

  Köyün yemekleri genellikle zeytinyaglı olup Antakya ve Arap mutfağının zenginliğini almıştır. Oruk, Abu Gannuc ve birçok yemekleri lezzetli bir biçimde yapılmaktadır.Tabiki köyün mutfaginda icli köfte ve Antakyanin simgesi haline gelmis Künefede unutulmamalidir. İlköğretim okulu vardır ve üç farklı yerde hizmet vermektedir. Köy üç bölümden oluşmaktadır. Dikmece-merkez(yukarı köy), Çiftlik köy( Okul ana binası da burdadır) ve ana yola daha yakın olan Kuyucak mahallesi olarak ayrılmıştır.

  Köy Gençliği

  Antakya'ya bağlı bir köy olmasına rağmen çok iyi kendini geliştirmiş ve manzarası çok güzeldir. Köyün gençlerinin tamamı okur yazar ve bilinçli insanlardır. Kendi kendilerine köylerindeki eksiklikleri bulup kendi aralarında para toplarlar. Çok bilinçli bir gençliğe sahip hakiketen gidip görülmesi gereken yerlerden birisidir. Zaten halkı çok misafirperverdir.

  DİPNOT:KÖYÜMÜZDE TÜRKİYE GENELİ ABA GÜREŞİ ŞAMPİYONLARIMIZ VARDIR.1999 AÇILAN DİKMECE SPOR
  KULUBÜ TÜRKİYE GENELİNDE TEK KÖY SPOR KULUBÜ OLMA ÖZELLİĞİ TAŞIR.  İLGİLENENLERE DUYURU:KENDİ FUTBOLUNA GÜVENEN 15 İLA 25 YAŞ ARASI ARKADAŞLARIMIZI DİKMECE SPORA
  KAYDETMEKTEN ONUR DUYARIZ.(SADECE İYİ OYUNCULAR GELSİN-KAPTAN ALİ)

  Coğrafya

  Antakya il merkezine oldukca yakindir.Köy, Kuyucak, Ciftlik ve yukari mahalle olmak üzere üc mahalleden olusur. Kuyucak Mahallesi Antakya il merkezine 5 km, ciftlik mahallesi Antakya il merkezine 10 km ve yukari mahalle Antakya il merkezine 12 km uzakliktadir. Antakya - İskenderun yoluna da 4 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Köy nüfusunun büyük bir bölümü yurtdışında (Arap Ülkeleri, Almanya, Hollanda vb.) yaşamaktadır. Ayrıca bir çok köy sakini de İstanbul, Antalya gibi şehirler çalışmaya gitmektedir. Bu yüzden gerçek köy nüfusu resmi nüfustan çok daha fazladır.

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2007 2063 (1001 Erkek ve 1062 Kadın)
  2000 1905
  1997 2029


  Ekonomi [değiştir]

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım ürünleri olarak buğday, mısır, tütün ekilir. Bir çok zeytin tarlası bulunmaktadır. Hayvancılıkta büyükbaş hayvancılık az da olsa yapılmaktadır. Asıl geçim kaynağı ise dışarıda çalışmaktır. Köyün her ailesinden en azından iki üç kişi yurt dışında arap ülkelerinde bulunmaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları

  2009 - Sezgin Yurtsever (1. Dönem)
  2004 - İbrahim Doksöz (3. Dönem)
  1999 - İbrahim Doksöz (2. Dönem)
  1994 - İbrahim Doksöz (1. Dönem)
  1989 - İbrahim Doğru
  1963 - Hamit Doğru
  194? - İbrahim Şebip Korkmaz  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ayrıca taşımalı eğitimde kullanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır Ptt şubesi vardır. Sağlık ocağı vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Ayrıca internet erişim ağı da bulunmaktadır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dikmece Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş