Dikkat kriz kilo aldırıyor

'Diyet Beslenme' forumunda Siraç tarafından 8 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Dikkat kriz kilo aldırıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dikkat kriz kilo aldırıyor

  Kriz yalnız cebimizi değil, sağlığımızı da etkiliyor.

  Kriz dönemlerinde artan stres yükünü yönetmek zorlaşınca tansiyon fırlamaları, kalp çarpıntıları, göğüs sıkışmaları sıklaşıyor. Kriz dönemlerinde kalp krizi, inme-felç ve astım nöbetleri gibi stres ile ilişkili problemler de sıklaşıyor.
  Aşırı stresin etkilemediği organ veya sistem yok! Stres ruh sağlığını da olumsuz yönde etkiliyor. İşi gücü bozulan, işinden, evinden, parasından, pulundan olan, alıştığı hayat şartlarından uzaklaşanların her şeyden önce ruh sağlığı bozuluyor. Baş ağrıları, uyku bozuklukları, unutkanlık, odaklanma sorunları, panik reaksiyonları kriz dönemlerinde sıklaşıyor.

  REFLÜ, KOLİT, ÜLSER GASTRİT ARTIYOR

  Kriz-stres bağlantısından nasibini en fazla alan sistemlerden biri de sindirim sistemi. Yemek borusunun sinirsel spazmları, reflü özafajiti, gastrit, ülser, kolit atakları çoğalıyor. Hazımsızlık, şişkinlik, geğirme, gaz yakınmaları nerede ise dört kişiden birinde görülmeye başlıyor.
  Yorgunluk, kas-eklem ağrıları, isteksizlik ve depresyon işaretleri ile birlikte giden fibromiyalji sendromuna da böyle dönemlerde daha sık rastlanıyor. Bunların çoğunda cinsel isteksizlik, güçsüzlük, hatta cinsel fonksiyon bozuklukları da görülüyor.

  KRİZDE TATLI KRİZLERİ SIKLAŞIYOR


  Krizin yol açtığı stres yeme bozukluklarını da tetikliyor. Tatlı, yağlı, unlu, nişastalı şeyler yeme eğilimi ağır basıyor. Çoğu insan ruhsal gerilimleri baskılamak için çikolata, şekerleme gibi tatlılara yöneliyor. Olur, olmaz zamanda atıştırmalar yapmak, öğün atlamak, gece yemelerini çoğaltmak, alkol kullanımını arttırmak da kriz dönemlerinde sık görülen yeme yanlışları. Bu yanlışların doğal sonucu ise kilo almak. Kısacası kriz kilo aldırıyor.
  Kısacası kriz dönemlerinde sağlığınızın bozulması olasılığı artıyor. Beden ve ruh sağlığında olumsuzluklar başlıyor. Oysa sağlık en çok da bu dönemlerde lazım! Böyle dönemlerde her zamankinden daha güçlü ve dirençli olmak gerekiyor.

  [​IMG]

  hurriyet.com.tr
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dikkat kriz kilo Forum Tarih
sürekli tatlı kriziniz geliyorsa dikkat edin! Diyet Beslenme 8 Şubat 2009
Bilinçli bir tüketici bilgisayar alırken nelere dikkat eder kısaca Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 18 Şubat 2017
Nüfusumuzun yaş ve cinsiyet özelliklerinde en çok neleri dikkate alır ve nasıl planlama yapardınız Sorular ve Cevaplar 4 Şubat 2017
Gübre kullanırken nelere dikkat edilmeli maddeler halinde kısaca Diğer Mesleki Bilgiler 1 Şubat 2017
Meslek seçerken nelere dikkat edilmelidir? Meslekler Rehberi 18 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş