Dikkat! Etkili kar yağışı geliyor-Haritalı

'Yurt İçi Haberler' forumunda Siraç tarafından 4 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Dikkat! Etkili kar yağışı geliyor-Haritalı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  DUYGU BAYHAN'ın haberi
  Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Türkiye'nin genelinde aralıklarla devam edecek olan yağışların; bu sabah saatlerinde Kahramanmaraş, Osmaniye, Adıyaman, Marmara'nın doğusu (İstanbul, Yalova, Bursa, Bilecik, Kocaeli, Sakarya), Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğu kesimleri (Elazığ, Tunceli, Erzincan, Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Iğdır, Bingöl, Bitlis, Muş, Van, Hakkari, Şırnak) ile Artvin, Diyarbakır, Batman, Siirt ve Mardin, öğle saatlerinde Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın, gece saatlerinde Bingöl, Muş, Bitlis Şırnak ve Hakkari çevrelerinde kuvvetli olması tahmin ediliyor. Hava sıcaklığı, Türkiye'nin kuzey,iç ve batı kesimlerinde 4 ila 6 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.
  Rüzgar, Güney ve güneybatı, Trakya ile zamanla kuzeybatı kesimlerde kuzey ve kuzeybatı (Karayel) yönlerden orta kuvvette, güney, iç ve batı bölgelerde kuvvetli olarak esecek.
  -KUVVETLİ YAĞIŞ VE RÜZGAR UYARISI-
  Meteoroloji; yağışların, sabah saatlerinde Kahramanmaraş, Osmaniye, Adıyaman, Marmara'nın doğusu (İstanbul, Yalova, Bursa, Bilecik, Kocaeli, Sakarya), Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğu kesimleri (Elazığ, Tunceli, Erzincan, Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Iğdır, Bingöl, Bitlis, Muş, Van, Hakkari, Şırnak) ile Artvin, Diyarbakır, Batman, Siirt ve Mardin, öğle saatlerinde Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın, gece saatlerinde Bingöl, Muş, Bitlis Şırnak ve Hakkari çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (sel, su baskını, taşkın, heyelen vb) dikkatli ve tedbirli olunması konusunda uyarıda bulundu.
  Güney ve güneybatı, yarın (Razar) sabah saatlerinden sonra Trakya ile zamanla kuzeybatı kesimlerde kuzey ve kuzeybatı (Karayel) yönlerden orta kuvvette, güney, iç ve batı bölgelerde kuvvetli (30-40 km/saat)olarak esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (ulaşımda aksamalar, çatı uçması vb) dikkatli ve tedbirli olunması da istendi.
  Meteoroloji, ayrıca Güney, iç ve batı kesimlerde rüzgarın kuvvetli olarak esmesi beklendiğinden soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmelerine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekte uyarısı da yaptı.
  Marmara Bölgesi’nde lodosun yerini alacak karayel, sıcaklığı çok hızlı bir şekilde düşürecek. Akşam ve gece saatlerinde kuvvetlenecek karayel nedeniyle sıcaklık, -1 dereceye kadar inecek.
  Edirne, Kırklareli, Balıkesir, Bursa, Kocaeli, Sakarya ve Bilecik’te kar yağışı görülecek. Kar yağışı Pazartesi günü Bursa-Sakarya arasında sürecek.
  BEŞ BÜYÜK ŞEHİRDEKİ DURUM
  Türkiye'nin beş büyük kent merkezinin hava koşulları şöyle:
  İstanbul'da bu akşam saatlerine dikkat, karayelin kuvvetlenişiyle daha hızlı bir soğuma var. Yağmur gök gürültüsüyle beraber doluya dönüşebilir. Gece sıcaklık 1-2 dereceye kadar ineceğinden, yüksek ilçelerde bu geceden-yarın sabaha kadar hafif kar bekleniyor.
  Pazartesi günü yağış gün içerisinde kesilecek.
  Ankara'da bugün yağmur, yarın 3 derece sıcaklık ve hafif kar bekleniyor.
  İzmir de soğuyor. Lodos ve sağanak yağmurun etkili olduğu İzmir’de hava Pazartesi günü açacak. Ancak sıcaklık çok düşecek.
  Bursa'da bu geceden yarın sabaha kar yağışı olacak, Adana yağmurlu.
  KARADENİZ VE ANADOLU'DA KAR VAR
  Karadeniz’in iç kesimlerindeki tüm kentlerde bu geceden itibaren etkili kar yağışı görülecek. Yağış özellikle Gümüşhane’den Artvin’e doğru daha da yoğun görülecek.
  İç Anadolu Bölgesi’nden başlayarak birçok kentte kar yağışı olacak. Sıcaklık, İç Anadolu'da 3-4, Doğu Anadolu'da ise 2-3 derece inecek.
  BÖLGELERİMİZDE BUGÜN VE YENİ HAFTADA HAVA-
  Türkiye'de fırtına sona erdi, ama yine lodosun ardından hızla soğuk hava geliyor. Yağışlar bu gece Marmara ve Karadeniz’de kara dönüşmeye başlayacak. Özellikle Pazartesi günü birçok bölgede sıcaklık 5 dereceye inecek ve kar yağışları etkili olacak. Salı’dan sonra sıcaklıklarda yine yükseliş var.
  Marmara'da karayel dereceleri çok hızlı düşürüyor. Özellikle akşam daha hızlı soğuma olacak. Önce Trakya’da kar yağışı var. Akşam ve gece kuvvetlenecek karayel, sıcaklığı 0-1 dereceye kadar düşürecek ve kar yağışı getirecek. Pazartesi kar Bursa- Sakarya arasında sürebilir. Trakya açacak ama ayaz ve buzlanma oluşacak.
  İç Anadolu'da lodos yönlü fırtına sona erdi. Bu akşamdan başlayarak karayel etkili olacak. Yarın sıcaklık 5 derecenin altına inecek ve bölgedeki tüm yağışlar hafif te olsa kar şeklinde düşecek.
  Ege'de rüzgar bugün sadece kıyılarda kuvvetli. bu akşam ve Pazartesi hava daha fazla soğuyacak. Yağış Pazartesi kıyıları terk ederken, Kütahya, Uşak ve Afyon’da hafif kara dönüşecek.
  Güneydoğuda Pazar-Pazartesi kuvvetli yağmur aralıksız sürecek.
  Akdeniz hafif yağışlı, yarın hava açacak ama soğumaya devam edecek.
  Doğu Anadolu'da iki gün kuvvetli yağış var, bugün sadece yüksek kentlerde, yarın ise birçok yerde yoğun kar beklendiğinden, çoğu köy yolu kapanabilir, şimdiden tedbir alınmalı.
  Karadenizliler dikkat:. Pazartesi günü Karadeniz’in iç kesimlerdeki tüm kentlere, özellikle Gümüşhane’den-Artvin’e daha yoğun olmak üzere kar yağacak. Yağışlar kara döneşmeye bu gece yarısı başlıyor.
  NTV-ANKA-Haber 7
   

 2. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dikkat Etkili yağışı Forum Tarih
Etkili Konuşma İçin Diş Yapısına Dikkat Ağız ve Diş Sağlığı 7 Mart 2010
Anne adayları gebelikte dişlerinize dikkat edin Bebeğinizi etkiliyor Gebelik ve Annelik 31 Ekim 2008
Bilinçli bir tüketici bilgisayar alırken nelere dikkat eder kısaca Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 18 Şubat 2017
Nüfusumuzun yaş ve cinsiyet özelliklerinde en çok neleri dikkate alır ve nasıl planlama yapardınız Sorular ve Cevaplar 4 Şubat 2017
Gübre kullanırken nelere dikkat edilmeli maddeler halinde kısaca Diğer Mesleki Bilgiler 1 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş