Dikilitaş Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri

'Kayseri Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 25 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Dikilitaş Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  dikilitaş köyü bilgileri - dikilitaş köyü tanıtım - dikilitaş köyü resimleri  Dikilitaş, Kayseri ilinin Pınarbaşı ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  21 Mayıs 1864 büyük Çerkes Sürgünü ile anavatan Kuzey Kafkasya'dan sürülüp gelen Baksan vadisi Kabardeyleri'nin yerleştiği köylerden biridir. 1800ler'in sonlarında kurulmuştur. Başlarda Ermeniler'in iskanında bulunan köy alanı, sonradan tamamen sürgünzede Çerkesler'e kalmıştır. Bugün köyde halihazırda kırk küsur hane yaşamakta olup bu hanelerin nerdeyse tamamı köken itibariyle Kabardey/ Çerkes'tir.
  Kültür

  Hakim kültür Çerkes kültürüdür. Coğrafi koşullar sebebiyle, özellikle ulaşımın atla sağlandığı zamanlarda dışarısıyla ilişkileri oldukça sınırlı kalmış bulunan Uzunyayla'nın kendi içinde geliştirdiği ve Kuzey Kafkasya'ya has otantik Çerkes kültürünün adeta prototipi olan bu mikro kültür, tüm diğer Uzunyayla köylerinden olduğu gibi Dikilitaş Köyü'nde de baskındır. Köyde Türkçe'nin yanında Çerkesçe/ Kabardeyce de konuşulur. Gelenek itibariyle de otantik Çerkes kültürü olan "Xabze" yaygındır.
  Coğrafya

  Kayseri'ye ortalama 160, Pınarbaşı'na 60 km mesafededir. Köyün kuzey kısmı yamaca kurulmuş, diğer kısımları bu yamacın karşısında bulunan düzlüklere yerleşmiştir. Yükseltisi oldukça fazla olan Uzunyayla'nın, yine yükseltisi fazla olan köylerinden biridir. Eskiden Sivas'a bağlı olduğu bilinen köy, esasında Sivas'a az biraz daha yakın gibidir. Sivas- Kayseri arası geçis bölgelerinden birinde bulunmaktadır. Etrafındaki diğer Köyleri şöyle kabaca sayacak olursak:

  Kuzeyinde Kaftangiyen (Çerkesçe adı "Anzorey" olan Çerkes köyü), Doğusunda Aşağı Höyük (çerkesçe adı "Babıguey" olan Çerkes köyü), Güney doğusunda Uzunpınar (Çerkesçe adı "Yenerıquey" olan Çerkes köyü), Güneyinde Kırkpınar (Çerkesçe adı "Sasıqhable" olan Çerkes köyü), Güney batısında Örenşehir,(Çerkes köyü), Şerefiye (Çerkesçe adı "Astemrey" olan Çerkes köyü), Batısında Sacayağı (Çerkes köyü; nam-ı diğer "Beyazköy").
  İklim

  Sert karasal iklim hakimdir. özellikle kışları çok soğuk ve karlı geçer. Yazları da gündüzleri sıcak, akşam ve geceleri serin ve hatta kimi zaman soğuktur. Bu sert karasallıklta elbette yükseltinin etkisi büyüktür.
  Nüfus

  Köyün nüfusu her geçen gün düşmektedir. Özellikle kışın yarıya inen nüfus yaz aylarında az biraz canlanır. Ama bu canlanma okul, iş vb sebeplerle dışarda bulunan gençler köye tamamen yerleşmediği ve yerleşmeyeceği için süreklilik arzedememektedir/ arzedemeyecektir.
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 124
  2000 300
  1997 187
  Ekonomi

  Tarım ve hayvancılık yapılmaktadır. Tarım genellikle buğday, arpa, çavdar ve az biraz devlet desteği ile yulaf üretimimnden ibarettir. Tarımda makinalaşma yaygındır. Ama profesyonel tarıma geçilmediği de bilinmelidir. Hayvancılıkta da son bir kaç yıldır özellikle büyükbeş hayvancılığa bir yönelim görülmektedir. Eskinin büyük küçükbaş hayvan sürülerini bugün aynı büyüklükte olmasa da büyük baş hayvan sürüleri almış durumdadır.

  Tüm bunların yanında bir de genç nüfusun köyde pek barınmadığını söylemek gerekir. Eğitim ihtiyacı ve köylerdeki ekonomik kazancın gittikçe düşmesi, tüm Uzunyayla köylerinde olduğu gibi Dikilitaş'ta da gençleri şehirlere yönlendirmiş durumdadır. Bu sebeple yazları artan köy nüfusu, kışın okulların açılması, iş yerlerinin tatile son vermesi sebepleri ile yarıdan yarıya ve belki de daha fazla düşer. Kışın köy belli bir yaşın üstündeki insanların iskanına terkedilir bu sebeple ve bir sonraki yaz yeniden hareketleneceği günleri beklemeye başlar.
  Muhtarlık

  Halihazırda 29 Mart 2008 yerel seçimleri ile seçilen Hats'uk' Nahit Polat muhtarlık görevini yürütmektedir.

  Köyde özel bir muhtarlık binası yoktur.
  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu iki sene öncesine kadar vardı ama artık kapatılmış durumda bu okul.

  Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Atıl bekletilen bir sağlık ocağı binası olmasına karşın ve sağlık ocağı, sağlık evi vb bir şey yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dikilitaş Köyü Hakkında Forum Tarih
Dikilitaş Köyü Hakkında Bilgi Seydişehir Konya Konya Tanıtımı 24 Ocak 2011
Dikilitaş Köyü Hakkında Bilgi Yıldızeli Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Dikilitaş Köyü Demirci Manisa Manisa Tanıtımı 12 Nisan 2010
Dikilitaş Köyü Ceyhan Adana Adana Tanıtımı 2 Nisan 2010
Dikilitaş Köyü Kozan Adana Adana Tanıtımı 2 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş