Dikenlice Köyü Gürgentepe Ordu

'Ordu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 19 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Dikenlice Köyü Gürgentepe Ordu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ordu Köyleri - Gürgentepe Dikenlice Köyü - Dikenlice Köyü Hakkında - Dikenlice Köyü Tanıtımı - Dikenlice Köyü Resimleri


  Ordu ili gürgentepe ilçesi tikenlice köyünün il merkezine uzaklığı 71 km.

  Gürgentepe tikenlice köyünün ilçe merkezine uzaklığı 10 km.

  Ordu tikenlice köyünün nüfusu 1997 yılı nüfus sayımına göre 1212'dir.

  Tikenlice köyünün nüfusu 2000 yılı nüfus sayımına göre 1394'tür.

  ORDU DİKENLİCE KÖYÜNÜN KISA TARİHİ

  Osmanlı belgelerinde Sevdeşlü (Ulubey) Nahiyesine bağlı bir köy olarak geçmekte olan Tikenlice aynı belgelerde Dikenlüce adıyla anılmaktadır. 1613 tarihli Tahrir defteri kayıtlarında 15 hane olduğu belirtilmektedir. Tikenlice köyü, Ulubey-Sarpdere-Gölköy yolu üzerinde bulunduğundan Türklerin Karadeniz bölgesine gelişinden önce de önemli bir yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Bugün köyün Mağara mahallesinde kayalara muntazam olarak oyulmuş 11 adet kaya anıt mezarı bulunmaktadır. Bu anıt mezarların bulunduğu kayanın üzerinin muhtemelen ticaret yoluna nazır bir kale olduğu sanılmaktadır. Tikenlice köyü 1987 yılında Gürgentepe'nin ilçe oluşuyla beraber Ulubey ilçesinden ayrılarak Gürgentepe'ye bağlanmıştır.

  ORDU TİKENLİCE KÖYÜNÜN İLÇE MERKEZİNE UZAKLIĞI

  Tikenlice köyü ilçenin güneydoğusundadır. Köyün kuzey ve kuzeybatısında Ohtamış Köyü, güneyinde Özlü ve Damarlı köyleri, doğusunda Yukarı ve Aşağı Kızılin, batısında ise Ağızlar Mahallesi vardır. Tikenlice Köyü ilçenin en uzak köyüdür. İlçe merkezine uzaklığı 20 Km'dir.

  ORDU DİKENLİCE KÖYÜNÜN YOL VE ULAŞIM DURUMU

  Tikenlice Köyünün ulaşım imkânları yetersizdir. Köy her ne kadar Gürgentepe'ye bağlı ise de her türlü alışveriş ile iş ilişkilerini Ulubey ilçesi ve Ordu ili ile yapmaktadır. Bunun sebebi ilçe merkezi ile arasındaki ulaşım zorluklarıdır. İlçe merkeziyle köy arasındaki yol kış aylarında zaman zaman 15-20 gün gibi uzun sayılabilecek süreler kadar kapalı kalabilmektedir. Böyle zamanlarda acil hastalar omuzlarda sallarla taşınarak sağlık kuruluşlarına yetiştirilmeye çalışılmaktadır.

  Köyün yollan bakımsız ve dardır. Mahalleler arasında bile ulaşımda zorluklarla karşılaşılmaktadır. Yolların çakıllanmaması buna en büyük etkendir. Yolların çakıllanması halinde bu meseleler bir nebze olsun halledilmiş olacaktır.

  NÜFUSU

  310 haneye sahip olan köyün nüfusu 1990 Yılı Genel Nüfus sayımına göre 1715 kişidir. Tikenlice köyü ataerkil bir aile yapısına sahiptir. Bazı hane nüfuslarının 15 kişiyi bulması bunun en büyük göstergesidir. Nüfus artış hızı oldukça yüksektir. Köy dağınıktır ve engebeli bir arazi yapısına sahiptir. Köy beş mahalleden oluşmuştur. Bunlar Mağara Mahallesi, Kuzgunkaya Mahallesi, Aşağı Mahalle, Orta Mahalle ve kütük Mahallelerdir. Nüfusun büyük çoğunluğu bu mahallelerde yoğunlaşmıştır.

  ORDU DİKENLİCE KÖYÜNÜN GEÇİM KAYNAKLARI

  Halkın tamamının geçim kaynağı tarıma dayanmaktadır. Tarım yapılabilen sahaların büyük bir kısmı bağ ve bahçe ürünü olan fındıkla kaplıdır. Ekilebilen diğer tarlalarda ise fasulye, mısır, patates ve lahana yetiştirilmektedir. Fındığın dışında üretilen ürünlerin hiç bir ekonomik değeri yoktur.

  Hayvancılık pek gelişmemiştir. Bölgenin genel özelliği olan gizli hayvancılık burada da yapılmaktadır. Hemen hemen her ailede 1-3 adet büyükbaş hayvan beslenmektedir. Ancak bunlar da ailelerin süt, yoğurt, peynir, tereyağ gibi hayvansal gıda ihtiyaçlarını karşılamak için beslenmektedir.

  Tikenlice Köyünde 1980'li yıllardan itibaren halıcılık alanında çalışmalar yapılmıştır. Devlet vatandaş işbirliği ile yapılan dokumacılık atelyesi gereken ilgi ve desteği görmeyerek kapanmıştır. Köyde dokumacılık olayı sadece kurs düzeyinde kalmış; asıl amaç olan halı tezgâhlarının evlere girmesi projesi gerçekleşmemiştir. Bu halı atelyesi 1992 yılında Milli Eğitim'e devredilerek okula dönüştürülmüştür.

  ORDU DİKENLİCE KÖYÜNÜN EĞİTİM VE ÖĞRETİM DURUMU

  Tikenlice köyüne okul ilk defa 1950 yılında yapılmıştır. Bu yüzden köyde okuma yazma bilenlerin oranı oldukça yüksektir. Halen köyde bir ilköğretim okulu, iki tane de ilkokul olmak üzere 3 tane okul bulunmaktadır. Bu okullar bina ve derslik sayısı bakımından ihtiyacı karşılamasına rağmen, özellikle öğretmen yetersizliği yüzünden verimli olamamaktadır. İlkokuldan sonra okula devam etme oranı düşüktür. Bunun en büyük sebebi olarak da ekonomik sıkıntılar gösterilmektedir.

  İlçe: GÜRGENTEPE

  İl: ORDU

  Köy Muhtarı: YAŞAR DEMİREYEN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (452) 866 23 74

  Cep Telefonu: 0 (535) 598 13 89

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dikenlice Köyü Gürgentepe Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş