Diji-ders, sınıf ortamından etkili

'İnternet ve Network' forumunda Siraç tarafından 22 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Diji-ders, sınıf ortamından etkili konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Diji-ders, sınıf ortamından etkili

  [​IMG]

  Yaklaşık iki yıl kadar önce, Apple firması, iTunes Üniversitesi adlı bir proje kapsamında, edebiyattan fiziğe kadar sınıfta işlenen tüm derslerin kayda alınarak öğrencilerin ve halkın yararına sunmayı mümkün kılan bir teknolojiyi gündeme getirdi. Bazı üniversiteler tüm derslerin halka açılmasına izin verirken, bazıları sadece öğrencilerin yararlanmasına yönelik olarak kayda izin verdi.

  ABD’deki New York Devlet Üniversitesi’nden Psikolog Dani McKinney, ekibiyle birlikte, 64 öğrencinin dahil edildiği bir çalışma gerçekleştirerek dersi sınıfta takip etmek ile kayıttan izlemek arasında öğrenme açısından nasıl bir fark olduğunu araştırdı. Çalışmada, sınav başarısının öğrenme düzeyi kriteri olması öngörüldü.

  İki gruba ayrılan öğrenciler, Psikolojiye Giriş dersinin “görsel algı” konusundan sorumlu olacaklardı. Birinci gruptakiler konuyu sınıfta izledi ve ders sonunda, gösterilen slaytların birer kopyasını aldı. İkinci gruba ise dersin sesli video kayıtları ve yine, gösterilen slaytların birer kopyasını verildi. Ders notlarından sorumlu olacakları ve bir hafta içinde bu dersten bir sınav alacakları bildirilen öğrencilerin başarılı olma yönünde maksimum çaba göstermelerini sağlamak amacıyla, her grubun birincisinin 15 dolarlık hediye çeki kazanacağı açıklandı.

  Sonuçlar net ve çarpıcı


  Sesli video kayıtları alan öğrenci grubunun sınavdaki başarı ortalaması 100 üzerinden 71 oldu. Öte yandan dersi sınıfta izlemiş olan ve ders çalışmak için elinde sadece slaytlar olan öğrencilerin başarı ortalaması ise 62’de kaldı.

  Psikolog McKinney, “Ben bu cihazların bir eğitim aracı olduğu inancındayım. Bence günümüzün çocukları bundan 20 yıl öncekilerden çok daha farklı şekilde programlanmış durumda” dedi.
  Britanya Canterbury’deki Kent Üniversitesi’nden Darren Griffin ise, bu yeni yaklaşımın sadece öğrenciler değil, öğretim görevlileri için de yararlı olduğunu ifade ederek “Böylece öğretmenler de sınıfta tek yönlü bir anlatı ile ders vererek harcadıkları kıymetli zamanlarda öğrencileriyle etkileşim halinde olabilirler” dedi.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş