Dibekli Köyü Merkez Gümüşhane

'Gümüşhane Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 8 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Dibekli Köyü Merkez Gümüşhane konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  dibekli köyü resimleri - dibekli köyü tanıtım - dibekli köyü bilgileri  Dibekli, Gümüşhane ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.


  Dibekli Köyü Tarihi

  Kuruluşu Osmanlı Devletine dayanan Dibekli Köyü Gümüşhane'nin Merkez köylerinden olup, Gümüşhane'ye uzaklığı 22 km dir. Köyün eski adı Kodilbahçe (GODİLBAHCE) dir. Kökeni Rumca'ya dayanan bu kelimenin manası elma bahçesi dir. Dibekli köyünde daha önce toplam 8 adet değirmen vardı suan günümüzde bunlardan 1 tanesi kullanılmaktadır. Koyumuzun yeni ismi olan Dibekli Köyü ise adını buradan almaktadır. Eskiden degirmenlerde kullanılmakta olan içinde buğday ve arpa öğütmeye yarayan taşa DIBEK Taşı adı verilir. Yakın köylere göre köyümüzde değirmen sayısının fazla olmasından dolayı köye bu ad (DIBEKLI KÖYÜ) verilmiştir.


  Kültür

  A) NÜFUS Dibekli köyü'nun 2009 verilerine göre toplam nüfusu yaklaşık 2500 olup bunların yaklaşık 520 kişisi köyde hikamet etmektedir.

  B) YEMEKLER Köyün en meşhur ve geleneksel yemekleri arasında siron, lemis (gözleme), tuala kuymagi, hazır lop tatlısı, fasulye kavuşması, dut pestili, dut pekmezi, köme vb yiyecekler vardır. Bayramlarda geleneksel olarak baklava, burma ve su böreği yemekleri yapılır. Ramazan gecelerinin vazgeçilmez yemeği ise lavaş makarnasıdır.

  C) GIYIM KUŞAM Bayanların giyiminde dikkat çeken temel özellik etek üzerine giyilen ve bele bağlanan kırmızı renklerin ağır bastığı PESTEMAL adlı elbisedir.

  D) TARIHI VE TURISTIK YERLER Köyümüzde turistik ve tarihi yerler olarak KODIL KALESI (DİBEKLİ KÖYÜ KALESI), 15. Ve 16. Yüzyıla dayanan kemer köprü (DİBEKLİ KÖYÜ KEMER KÖPRÜSÜ) birbirinden güzel ve değişik figürlerle süslenmiş tarihi cesmeler, 1 adet kilise, 8 adet değirmen ( suan günümüzde sadece 1 biri kullanılmaktadır). Köyümüzde birde yaylamız vardir (SOĞUK SUYU YAYLASI).

  E) MEYVE VE SEBZELER

  a) Meyveler Köyümüzde meyvelerden ise elma, armut, erik, vişne, dut, şeftali, kayısı, üzüm, kiraz, ceviz, fındık, kızılcık, kavun, karpuz yetişmektedir.

  b) Sebzeler Köyümüzde fasulye, patates, biber, patlıcan, mısır, domates, salatalık, ayçiçeği yetişmektedir.

  F) ÇALGI ALETLERI Köyümüzde ağırlık davul zurna olmak üzere birde kemençe oyunları oynanmaktadir.
  Coğrafya

  Gümüşhane merkeze 22 km uzaklıktadır. Vadilerin arasına kurulmuş Dibekli Köyünün ortasında Godil Deresi almaktadır. Bu dere daha sonra Harsit çayıyla birleşmektedir. Derenin etrafında yer alan bahçelerin süslediği Dibekli Köyü'nün kuzeyinde Övündü köyü (Pumpulak), güneyinde Gümüşkaya Köyü (Yukarı Godil), doğusunda Demirkaynak Köyü (Mastra), Bahçelik Köyü (Coloshane) yer almaktadır.
  İklim

  Genellikle Karasal Iklimin hüküm sürdüğü köyümüzde son yıllarda yapılan baraj çalışmaları sonucu Karadeniz Ikliminin etkisi görülmektedir. Kışları soğuk ve kar yağışlı, yazları ılıman, ilkbahar ve sonbahar aylarında ise bol yağışlı bir iklim görülmektedir.
  Nüfus

  Dibekli Köyü'nün toplam nüfusu 2500 olup bunların 520 ye yakın kişi köyde ikamet etmektedir. Köy nüfusunun geriye kalan 2000 kişisiyse farklı illere göç etmiş olup bir bölümü yaz aylarında köyü ziyaret etmektedir. Başlıca göç edilen illerin başında Istanbul, Ankara, Konya, Trabzon, Mersin, Samsun, Erzincan, Antalya ve Bodrum yer almaktadır. Köy nüfusunun yaklaşık %45 ini genç nüfus oluşturmaktadır.
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 520
  2000 337
  1997 347
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Hayvancılıkta ilk sırayı büyük baş hayvanlar almaktadır. Tarım da ise en önemli ürünler arasında elma, vişne, dut, fasulye ve ceviz yer almaktadır. Ayrıca mevsimlik inşaat sektöründe çalışan nüfusun çoğunluğu köyümüzde açılan Koza Altın Madeni Işletmelerinde çalışmaya başlamasıyla ekonomide önemli bir artış sağlanmaktadır. Bunların yanı sıra Köyde Koza altın işlemeleri tarafından Yönetilen bir altın madeni vardır.Maden Köy ekonomısıne katkı saglamış ve saglayacaktır
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Mustafa DOĞAN
  2004 - Mustafa DOĞAN
  1999 - Mustafa DOĞAN
  1994 - Yaşar AYDURMUŞ

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır fakat kullanılmamaktadır (onarıma ihtiyacı vardır). Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dibekli Köyü Merkez Forum Tarih
Dibekli Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sinop Sinop Tanıtımı 7 Haziran 2010
Dibekli Köyü Hakkında Bilgi Tekman Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Dibekli Köyü Hakkında Bilgi Diyadin Ağrı Ağrı Tanıtımı 15 Ocak 2011
Dibekli Köyü Hakkında Bilgi Ayancık Sinop Sinop Tanıtımı 7 Haziran 2010
Dibekli Köyü Ayvacık Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 29 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş